W niedzielę miło jest zrobić coś razem z rodziną, z którą w pozostałe dni mijasz się tylko w drzwiach. Idealnym połączeniem leniuchowania i wspólnego spędzania czasu jest rodzinny seans filmowy. Tylko na co się zdecydować, kiedy w programie telewizyjnym są same powtórki, a nie masz ochoty na wyprawę do kina? W takiej sytuacji, szukając dobrego filmu na wieczór z rodziną, najlepiej skorzystać z oferty licznych serwisów streamingowych. Na każdej z dostępnych w Polsce platform znajdziesz dziesiątki komedii, musicali, animacji i produkcji familijnych, które warto obejrzeć niezależnie od wieku. Nie wiesz, na jakie filmy na niedzielę się zdecydować? Spieszymy z pomocą! Oto TOP 10 filmów do obejrzenia z rodziną.

1. „Kraina lodu” (2013)

Jedna z najpopularniejszych animacji w historii kina, która doczekała się sequela i licznych krótkometrażowych dodatków. Opowieść o sile miłości, która jest w stanie roztopić nawet skute lodem serce, spodoba się zarówno maluchom, jak i nastolatkom. Na pewno nie znudzi też ich rodziców i dziadków, gdyż zawiera szereg niekonwencjonalnych rozwiązań, kilka zaskakujących zwrotów akcji oraz mnóstwo przepięknych piosenek, ze słynnym hitem „Mam tę moc” na czele.

2. „Nietykalni” (2011)

Francuska komedia z 2011 roku, która stała się światowym hitem. François Cluzet i Omar Sy wcielają się w niej w postaci sparaliżowanego milionera i chłopaka o kryminalnej przeszłości, których zaczyna łączyć wyjątkowa więź. Ich historia w ciepły i bezpretensjonalny sposób ukazuje, że nieważny jest wiek, kolor skóry czy status społeczny, gdy w grę wchodzi prawdziwa przyjaźń. „Nietykalni” to jeden z tych filmów, które warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu.

3. „Praktykant” (2015)

Jeśli na niedzielny obiad zapraszasz czasem dziadków, zachęć ich, by zostali trochę dłużej i obejrzeli z tobą „Praktykanta”. To łatwa, lekka i przyjemna komedia o 70-letnim Benie, który tak bardzo męczy się na emeryturze, że postanawia zatrudnić się jako stażysta w redakcji portalu internetowego o modzie. Film Nancy Meyers z humorem i serdecznością ukazuje różnice międzypokoleniowe, dowodząc, że przy odrobinie dobrej woli możemy bardzo wiele nauczyć się od siebie nawzajem. Rolę tytułowego praktykanta gra Robert De Niro, a w postać jego szefowej wciela się Anne Hathaway.

4. „Służące” (2011)

„Służące” są filmem, który idealnie sprawdzi się podczas niedzielnego poranka lub popołudnia. To spokojny dramat, pełen powodów do śmiechu i wzruszeń, który jednocześnie może pomóc rozpocząć z dziećmi trudne tematy nierówności płci czy segregacji rasowej w USA. Dzieło Tate’a Taylora na prostych przykładach ukazuje bezmiar niesprawiedliwości, która panowała w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdy kobiety mogły być tylko żonami, a osoby czarnoskóre traktowano jak podludzi. Octavia Spencer za rolę w „Służących” została nagrodzona Oscarem. Na ekranie towarzyszyły jej m.in. Viola Davis i Emma Stone.

5. „Vaiana: Skarb Oceanu” (2016)

Kolejna animacja Disneya i kolejne źródło ważnych nauk na naszej liście. „Vaiana: Skarb Oceanu”, znana też jako „Moana”, to opowieść o nastoletniej mieszkance jednej z polinezyjskich wysp, która marzy o wypłynięciu na szerokie wody. Film może stanowić dla dzieciaków ciekawy sposób na poznanie geografii i mitologii polinezyjskiej, zaś dla dorosłych cenną lekcję na temat rodzicielstwa. „Vaiana” uczy bowiem, że warto pozwolić dorastającym dzieciom na znalezienie własnej ścieżki, zamiast narzucać im, jak mają żyć.

6. „Harry Potter” – seria filmów (2001-2011)

„Harry Potter” to popkulturowy fenomen, na którym wychowały się rzesze współczesnych młodych rodziców. Nikogo nie trzeba więc chyba przekonywać, że śledzenie przygód Harry’ego, Rona i Hermiony to idealny pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Serię można obejrzeć w całości w ramach weekendowego maratonu filmowego lub rozłożyć sobie tę przyjemność w czasie i z coniedzielnego seansu „Harry’ego Pottera” uczynić rodzinną tradycję. Tak czy inaczej, przed tobą prawie 20 godzin trzymającej w napięciu historii o młodych czarodziejach walczących ze złem.

7. „Spider-Man: Bez drogi do domu” (2021)

Skoro mowa o wspomnieniach z dzieciństwa, warto sięgnąć też po najnowszy film o Spider-Manie. Produkcja Marvela trafiła do kin w grudniu 2021 roku, jednak już niebawem będzie debiutować na platformach streamingowych. Wtedy idealnie sprawdzi się podczas niedzielnego popołudnia z rodziną. Dlaczego? Bo to nie tylko wciągający film akcji i zabawna komedia w jednym. To także popkulturowe wydarzenie łączące trzy pokolenia fanów Petera Parkera, gdyż w „No Way Home” pojawiają się bohaterowie wszystkich aktorskich filmów o Człowieku-Pająku, jakie powstały od 2002 roku do dziś.

8. „Nasze magiczne Encanto” (2021)

„Nasze magiczne Encanto” to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów 2021 roku. Opowiada o wielopokoleniowej rodzinie z Kolumbii, w której każdy posiada magiczne moce. Każdy poza główną bohaterką. Mirabel musi znosić w związku z tym wiele przykrości i upokorzeń. Wkrótce odkrywa jednak, że nadprzyrodzony dar może okazać się przekleństwem, a prawdziwa wartość człowieka nie ma nic wspólnego z tajemnymi mocami. Nowy film Disneya to kolorowa przygoda dla całej rodziny, utrzymana w konwencji realizmu magicznego i okraszona latynoskimi rytmami.

9. „Ralph Demolka w internecie” (2018)

Nasza kolejna propozycja należy do filmów, które cieszą dzieci, a jeszcze bardziej bawią dorosłych. W sequelu „Ralpha Demolki” zobaczymy, jak tytułowy bohater i jego przyjaciółka Wandelopa von Cuks fizycznie trafiają do internetu, gdzie spotykają m.in. wszystkie najważniejsze księżniczki Disneya, postaci z „Gwiezdnych wojen” i algorytmy YouTube’a. Twórcy zapraszają widzów do różnych zakamarków sieci, które zostały bardzo pomysłowo zwizualizowane na potrzeby najmłodszych widzów. Decydując się na ten film, przygotuj się na prawdziwą jazdę bez trzymanki. Jej tempo zawróci ci w głowie.

10. „Paterson” (2016)

W ramach wyciszenia po pościgach, wybuchach, śpiewach, tańcach i wielkich emocjach, na koniec dnia polecamy film „Paterson” Jima Jarmuscha. Słynny reżyser snuje w nim powolną narrację o kierowcy autobusu, który w rutynie dnia codziennego odnajduje prawdziwą radość życia. W roli głównej występuje tu Adam Driver, tworząc jedną z najważniejszych kreacji aktorskich w swojej karierze.

Spodobała Ci się powyższa lista? Jesteś ciekaw, co jeszcze warto zobaczyć? Sięgnij do naszych pozostałych zestawień, gdzie znajdziesz m.in. fajne filmy na wieczór we dwoje lub ciekawe filmy na babski wieczór.

Archiwum: marzec 2024