Za oknem chłód, deszcz, szarzyzna… Co tu począć? Nie ma to jak ucieczka w świat kinematografii. Wśród polecanych przez nas filmów na jesień odnajdziesz tytuły przynależące do rozmaitych gatunków, od horroru po komedię romantyczną. Co ciekawe, w poniższym zestawieniu prezentujemy tylko takie filmy, które rozgrywają się właśnie jesienią. Tak, aby filmowe doświadczenie było spójne z otaczającym cię światem. Przekonaj się, na które jesienne obrazy warto zwrócić uwagę.

„Fantastyczny Pan Lis” (2009)

Film Wesa Andersona to coś więcej niż zwykła bajka dla dzieci. Już samo nazwisko reżysera powinno wystarczyć wszystkim jego fanom do tego, by sięgnąć po tę pozycję. Zaś tym, którzy Andersona nie znają, wypada wyjaśnić, że reżyser ten lubuje się w wysmakowanych plastycznie opowieściach, w których prezentuje szerokie galerie unikatowych i barwnych postaci. Scenografie w jego filmach przypominają rozbudowane domy dla lalek lub teatralne dekoracje. Zaś humor jest nader wysublimowany. Nie inaczej jest w przypadku tej animowanej opowieści, której głównym bohaterem jest pewien lis. Musi on ochronić swoich bliskich przed zagrożeniem ze strony ludzi. W tej zwierzęcej bajce rozgrywającej się w pięknej jesiennej scenerii głosu bohaterom użycza plejada gwiazd z George’em Clooneyem, Meryl Streep i Billem Murrayem na czele.

„Słodki listopad” (2001) 

Sara to dziewczyna, która co miesiąc ma innego faceta. Nie chce się bowiem angażować emocjonalnie w żaden związek. Do czasu aż znajduje sobie mężczyznę „na listopad”, którym okazuje się Nelson, wzięty wielkomiejski biznesmen. Typowy melodramat, który zdąża w wiadomym kierunku, jednak w swojej kategorii prezentuje solidny poziom. A na ekranie Keanu Reeves i Charlize Theron w naprawdę niezłych rolach.

„Osada” (2004)

M. Night Shyamalan nakręcił dwa znakomite filmy („Szósty zmysł”, „Niezniszczalny”), dwa naprawdę przyzwoite („Znaki” i właśnie „Osada”), po czym nastąpił srogi regres. Ten film na jesień to ostatni tytuł z wczesnego okresu twórczości Shymalana, w którym zadziałała klasyczna dlań formuła zaskakiwania widza. Tytułowa osada to miejsce położone w głuszy, a otacza ją las, w którym mieszkają tajemnicze bestie. Na mocy pewnego rozejmu ludzie nie wchodzą do lasu, a bestie nie atakują ludzi. Do czasu… Chyba jeden z najbardziej „jesiennych” filmów, w którym szarość i deszcz potęgują klimat grozy.

„Kiedy Harry poznał Sally” (1989)

A teraz dla odmiany jesień w o wiele przyjemniejszym wydaniu. Bo właśnie głównie w jesiennym klimacie toczy się ta znakomita komedia romantyczna. Harry i Sally to dwoje ludzi, którzy poznali się dawno temu, jadąc wspólnie do Nowego Jorku. Po latach ich ścieżki znowu się przecięły. Mężczyzna i kobieta nieradzący sobie w życiu prywatnym zostają przyjaciółmi.

Film według scenariusza Nory Ephron to przede wszystkim świetne dialogi głównych bohaterów znakomicie odegranych przez Meg Ryan i Billy’ego Crystala. Obydwoje przechadzają się ścieżkami pogrążonego w jesieni Nowego Jorku, tocząc rozmowy o życiu, seksie i miłości. Film pełen unikalnego humoru i klimatu.

„Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989)

Uczniowie elitarnej konserwatywnej szkoły zostają zainspirowani przez nieszablonowego nauczyciela literatury Johna Keatinga do odkrywania piękna poezji i poszukiwania wolności. Historia rozgrywa się w jesiennej aurze, co potęguje klimat zanurzenia w magii słów, książek i teatru. Film Petera Weira to poruszający scenariusz, pamiętna rola Robina Williamsa (nominowanego do Oscara) oraz niezapomniana scena z uczniami stojącymi na szkolnych ławkach w wyrazie buntu. Ujmująca opowieść i jeden z najlepszych filmów na jesień.

„Na noże” (2019)

Znakomity, zabawny, energiczny i gęsty kryminał w reżyserii i według scenariusza Riana Johnsona. Gdy dzień po swoich urodzinach umiera słynny pisarz, do jego posiadłości przybywa detektyw Benoit Blanc (Daniel Craig), by rozwikłać zagadkę. Jesienny klimat i szarość korespondują z aurą tajemnicy.

Dlaczego warto obejrzeć?

„Na noże” to film, który, choć pozostaje pełnoprawnym kryminałem, nie traktuje sam siebie do końca serio. Detektyw grany przez Craiga jest tyleż pełen elegancji i chwilami błyskotliwy, co odklejony od rzeczywistości. Historia skręca w niespodziewane uliczki, widz co chwila dowiaduje się rzeczy, które zmieniają ogląd rzeczywistości. A wszyscy bohaterowie są niemal tak ekscentryczni jak Blanc. To jeden z najbardziej udanych filmów w swoim gatunku w ostatnich latach.

„Wrzesień” (1987)

Trudno wyobrazić sobie bardziej idealny film na jesienny wieczór, przynajmniej w kontekście tytułu. Obraz, którego twórcą jest Woody Allen, to także przemyślany i dobrze napisany dramat. Historia kilkorga bohaterów rozgrywająca się w ciągu kilkunastu godzin w pewnym domu. Czerpanie garściami z najlepszych tradycji teatru, w tym z Czechowa. Rozwój akcji odsłaniający skomplikowane relacje między postaciami. I ilustrująca wszystko jesienna aura.

Filmy na jesień – podsumowanie

Szukasz wzruszeń, śmiechu, emocji? Proponowane przez nas filmy na jesień zapewnią ci to wszystko. Wyjdź naprzeciw deszczom i chmurom… ukrywając się w domu pod ciepłym kocem i oddając się filmowej przyjemności. Jakiż sposób jest lepszy, by okiełznać tę trudną porę roku?

Archiwum: luty 2024