Czy film może zmienić życie? Wiele zależy od sytuacji oraz samego filmu, ale na pewno skłaniając nas do refleksji, mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na nasze decyzje. Zmiana na lepsze, nawet niewielka, zawsze jest sukcesem. Dlatego warto oglądać takie produkcje, które niosą za sobą jakieś przesłanie, mają głębię i pozwalają na pozytywne zweryfikowanie różnych spraw. W dalszej części artykułu znajdziesz filmy, które zmieniają życie. To propozycje ponadczasowych klasyków!

Filmy, które zmieniają życie – te propozycje musisz zobaczyć!

Zmienić spojrzenie na życie może wiele czynników. Również sztuka, a w tym konkretnym wypadku filmy. Jedne z nich rozbawiają, inne wzruszają, a jeszcze inne motywują do działania. Wszystko łączy jedno – wpływają na swojego odbiorcę, zapewniając mu określone emocje i doznania. Filmy, które zmieniają życie to obszerna grupa tytułów. My postanowiliśmy wskazać te najbardziej inspirujące filmy, które trzeba zobaczyć.

„Skazani na Shawshank” (1994)

Kultowe dzieło Franka Darabonta powstało na kanwie opowiadania samego Stephena Kinga. Film opowiada o niesłusznie skazanym na dożywocie bankierze, który postanawia – choć sprawia mu to początkowo wiele problemów – odnaleźć się w pełnym brutalności więziennym świecie. Choć Andy Dufresne, główny bohater, jest w beznadziejnej sytuacji, zaczyna dostrzegać pozytywny w swoim życiu. To jeden z najważniejszych hollywoodzkich filmów XX wieku. Dzieło ponadczasowe i inspirujące, bez wątpienia film, który zmienia życie. Odpowiada na wiele pytań i daje do myślenia.

„Podaj dalej” (2000)

Mimo Leder, która oparła się książkę Catherine Ryan Hyde, opowiedziała historię chłopca, który zapoczątkował łańcuszek szczęścia. W ramach zadania domowego pomógł trzem osobom i powiedział, że teraz one wybrać i pomóc kolejnym trzem. Tym sposobem niewielka inicjatywa przerodziła się w coś, czego nikt się nie spodziewał. Dramat z 2000 roku to piękna historia, a także świetne role Haleya Joela Osmenta, Helen Hunt i Kevina Spaceya. Dlaczego warto go obejrzeć? Ponieważ wspaniale pokazuje, że w każdym z nas jest dobro.

„W pogoni za szczęściem” (2006)

Oparty na faktach film opowiada historię Chrisa, który – jako samotny ojciec – zostaje pozbawiony domu i perspektyw na dalsze życie. Choć sytuacja jest tragiczna, mężczyzna nie poddaje się. Stara się o posadę w biurze maklerskim. Gdy w końcu udaje mu się ją zdobyć, jego życie zmienia się nie do poznania. Co dla niego najważniejsze, jest w stanie zapewnić życie na poziomie dla swojego syna. Za ten wzruszający i inspirujący film odpowiedzialny jest Gabriele Muccino, a zagrał w nim Will Smith. Jeśli chodzi o filmy zmieniające patrzenie na życie to pozycja obowiązkowa!

„Choć goni nas czas” (2007)

Dwaj mężczyźni, którzy są na ostatnim etapie swoje życia, wyruszają w podróż, która ma stanowić podsumowanie ich egzystencji. Podczas wyprawy zmieniają postrzeganie siebie samych, a także swojego życia. Mają wiele zwariowanych przygód, które pozwalają im znów poczuć młodzieńczą radość. W tym dramacie komediowym nie brakuje wzruszeń, ale również scen, które skłaniają do śmiechu. Co jednak ważniejsze, film pokazuje, że można odzyskać radość życia niezależnie od okoliczności. Jeśli chodzi o filmy, które zmieniają życie, na liście musiał znaleźć się „Choć goni nas czas”. Zagrali w nim niezawodni Jack Nicholson i Morgan Freeman.

„Poradnik pozytywnego myślenia” (2012)

Już sam tytuł tego docenionego Oscarem filmu mówi, z czym mamy do czynienia. David O. Russell opowiedział historię Pata, który stracił wszystko – rodzinę, dom i pracę, a następnie trafił do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu opieką otoczyli go najbliżsi, którzy postanowili pokazać mu, że ma po co żyć. Trzeba przyznać, że wykonali kawał dobrej roboty! W tym inspirującym dramacie komediowym zagrali Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro oraz Chris Tucker. Tytuł powstał na podstawie równie inspirującej powieści Matthew Quicka.

Popularne serwisy streaminegowe – Netflix, HBO, Disney+ – mają w swojej ofercie różne dobre filmy, które zmieniają życie. Warto widzieć w nich szansę na pozytywne emocje, ale również sposób odzyskanie sensu życia. Szukaj tytułów, które są mądre i niosą za sobą istotne przesłanie. Taka przecież jest istota dobrego kina!

Archiwum: styczeń 2024