Historyczne filmy mają wiele wspólnego z produkcjami wojennymi, biograficznymi i kostiumowymi. Choć bardzo często świetnie oddają realia epoki, o której opowiadają, należy pamiętać, że grają w nich aktorzy, zaś prawdziwe zdarzenia są tu zamknięte w fabularnych ramach. Proporcje prawdy i fikcji bywają w tego typu filmach bardzo różne, dlatego nie należy szukać w nich wiernych przekazów historycznych. Dokładne i rzetelne przedstawianie faktów jest domeną filmów dokumentalnych. Jeśli zastanawiasz się, jakie filmy historyczne Netflixa są warte obejrzenia, przeczytaj poniższy artykuł.

Najlepsze filmy historyczne Netflixa – filmy wojenne i dramaty oparte na faktach

Filmy historyczne Netflixa swoim rozmachem i jakością często są w stanie dorównać kinowym produkcjom. Ich reżyserami są uznani filmowcy, a w obsadzie znajdują się największe gwiazdy ekranu. Nie dziwi więc, że wiele z nich brało udział w walce o najważniejsze nagrody w branży filmowej. Przedstawiamy 10 najlepszych filmów z gatunku, które powstały jako Netflix Originals.

„Król” (2019)

Opowieść o początkach panowania Henryka V, który z lekceważącego dworskie zasady młodzieńca musiał bardzo szybko przeistoczyć się w rozsądnego i sprawiedliwego króla. Film jest oparty na sztuce Williama Shakespeare’a, w związku z czym pojawia się w nim fikcyjna postać Falstaffa. W główną rolę wciela się Timothee Chalamet. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Joel Edgerton i Robert Pattinson.

„Ostateczna operacja” (2018)

Film Chrisa Weitza, w którym główne role zagrali Ben Kingsley i Oscar Isaac. Jego fabuła skupia się na przebiegu odważnej i skomplikowanej misji, której celem było schwytanie Adolfa Eichmanna, jednej z najważniejszych osób odpowiedzialnych za Holokaust.

„Proces siódemki z Chicago” (2020)

W 1968 roku pokojowy protest przeciw wojnie w Wietnamie przerodził się w zamieszki, które brutalnie próbowały stłumić policja i Gwardia Narodowa. W efekcie organizatorów strajku oskarżono o spisek i postawiono przed sądem. Zdarzenie to przeszło do historii jako proces Siódemki z Chicago. Jego przebieg przedstawiono w filmie historycznym Netflixa, w którym główne role zagrali Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong i Joseph Gordon-Levitt.

„Hiacynt” (2021)

Polski film historyczny Netflixa, który nawiązuje do akcji „Hiacynt”, jaką w latach 80. przeprowadzała peerelowska milicja. Głównym bohaterem jest młody funkcjonariusz (Tomasz Ziętek), którego nie interesuje wyłapywanie homoseksualistów. Chce wytropić seryjnego mordercę, który na nich poluje.

„Mank” (2020)

Film w reżyserii Davida Finchera, który w 2021 roku zdobył 10 nominacji do Oscarów. Przedstawia sceny z życia Hermana J. Mankiewicza, alkoholika i cynika, który usiłuje skończyć scenariusz „Obywatela Kane’a”. Jego losy są pretekstem do opowiedzenia historii Hollywood z lat 30. XX wieku. W tytułowej roli wystąpił Gary Oldman.

„Walka z lodem” (2022)

Produkcja Netflixa, w której główną rolę gra Nikolaj Coster-Waldau. Film opowiada o duńskiej ekspedycji arktycznej, która miała miejsce w 1909 roku. Jej celem było udowodnienie Amerykanom, że Grenlandia jest jedną wyspą.

„Odpuść nam nasze winy” (2022)

Przejmujący dramat krótkometrażowy, którego akcja toczy się w Niemczech w 1939 roku. Opóźniony w rozwoju chłopiec musi uciekać przed nazistowskimi żołnierzami, by nie stać się ofiarą hitlerowskiej akcji T4, będącej programem eutanazji osób niepełnosprawnych. Jakie jeszcze filmy historyczne Netflixa znalazły się w naszym zestawieniu?

„Noc przez dwanaście lat” (2018)

Urugwaj, 1973 rok. Trzej więźniowie polityczni przez 12 lat poddawani są torturom przez dyktatorów wojskowych, by złamać ich fizycznie i psychicznie. Wśród nich jest przyszły prezydent kraju, José Mujica. W tej międzynarodowej koprodukcji zagrał go Antonio de la Torre.

„Król wyjęty spod prawa” (2018)

Nieznana historia Roberta I Bruce’a, który wsławił się jako bohater narodowy Szkotów podczas angielskiej okupacji kraju w XIV wieku. Mimo licznych trudności, stanął na czele szkockich wojowników i przejął władzę. W filmie Netflixa zagrał go Chris Pine.

„Oblężenie Jadotville” (2016)

Ostatnia pozycja na naszej liście filmów historycznych Netflixa to jedna z pierwszych oryginalnych produkcji serwisu. Przedstawia wydarzenia z 1961 roku. Irlandzki batalion sił pokojowych ONZ składający się ze 150 żołnierzy został wówczas otoczony przez trzytysięczny oddział Kongijczyków pod dowództwem francuskich i belgijskich najemników. W filmie główne role zagrali Jamie Dornan i Guillaume Canet.

Filmy historyczne w serwisie Netflix – najlepsze produkcje na licencji

Poza oryginalnymi produkcjami serwisu, na Netflixie zobaczysz też wiele filmów historycznych przeznaczonych pierwotnie na ekrany kin. Część z nich to polskie produkcje o zdarzeniach i ludziach, którzy kształtowali bieg historii. Jeśli chodzi o aktualną ofertę platformy streamingowej, warto zwrócić uwagę na następujące tytuły:

  • „Elizabeth” (1998);
  • „Dunkierka” (2017);
  • „Kochanice króla” (2018);
  • „Maria Antonina” (2006);
  • „Legiony” (2019);
  • „Generał Nil” (2009);
  • „Kurier” (2019);
  • „Kamienie na szaniec” (2014);
  • „Katyń” (2007).

Produkcje historyczne to twój ulubiony gatunek? Sprawdź nasze pozostałe artykuły, w których znajdziesz m.in. ranking najlepszych filmów historycznych w dziejach kina, a także zestawienie historycznych seriali Netflixa.

Archiwum: styczeń 2024