Wspólny seans filmowy z dzieckiem to spore wyzwanie, jeśli chodzi o dobór repertuaru. Filmów oczywiście nie brakuje, a dodatkowo obecnie – za sprawą streamingu – są one łatwo dostępne, ale nie oznacza to wcale, że należy włączyć, co popadnie. Kino familijne, z przekazem, może być wzruszające i dające do myślenia – to kluczowe aspekty, jeśli chodzi o filmy dla 11-latki. Nie masz pomysłu? Może nasza propozycje będą dla ciebie inspiracją!

Filmy dla 11-latki – najlepsze filmy dla dzieci. Komedia, akcja i nie tylko!

Dobry film powinien wciągać od pierwszej minuty. Brzmi banalnie, ale tylko z pozoru, ponieważ stworzenie takiej produkcji wymaga dużego wyczucia. Szczególnie jeśli ma być odpowiednia dla małych dzieci, nie wspominając już o starszych dzieciach. Warto oglądać dobre filmy, które niosą za sobą określone, pozytywne przesłanie. Na naszej liście znajdziesz tytuły, które inspirują, ale również wzruszają. Takie, które wywołują emocje i będą odpowiednie na rodzinny seans. Dobre filmy dla dzieci? Oto one!

„Willy Wonka i fabryka czekolady” (1971)

Film opowiada o Charliem Buckecie, który znajduje złoty bilet w batoniku. Ten pozwala mu na odwiedziny pewnego magicznego miejsca – tajemniczej fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Film już w latach 70. XX wieku zachwycił dzieci na całym świecie. Wszystko dlatego, że jest świetnie wyreżyserowanym kinem familijnym, w którym coś dla siebie znajdą zarówno młodsi widzowie, jak i dorośli. Każdy kinoman dostrzeże w nim potencjał, ale również aktorskie popisy Gene’a Wildera. Swoją odsłonę historii fabryki czekolady opowiedział również Tim Burton – w 2005 roku nagrał film „Charlie i fabryka czekolady”.

„E.T.” (1982)

Jeśli chodzi o filmy dla 11-latki, to koniecznie pamiętać trzeba o innym klasyku – „E.T.” z 1982 roku. To kultowe obecnie dzieło Stevena Spielberga opowiada o kosmicie, który trafił przypadkowo na Ziemię i nawiązał przyjaźń z małym chłopcem Elliottem. Celem przybysza jest powrót do domu, co niestety nie jest proste. Tytuł doceniony został aż czterema Oscarami i zarobił niemalże 800 milionów dolarów. Jeśli planujesz oglądać filmy dla dzieci, oczywiście ze swoimi pociechami, to na liście koniecznie znaleźć musi się „E.T.”.

„Mój sąsiad Totoro” (1988)

Japońska animacja, którą przygotował Hayao Miyazaki, opowiada o dwóch dziewczynach – Mei i Satsuki – które wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś. Szybko odkrywają one, że pobliski las zamieszkują magiczne stworzenia, które przypominają zwierzęta. Oczywiście są nimi zafascynowane. Tytuł dostarcza wiele emocji, ale i wzruszeń, co sprawia, że stanowi świetną rozrywkę dla widzów w każdym wieku. Tytuł na ekrany kin trafił w 1988 roku, ale nawet teraz – kilka dekad później – wciąż zachwyca, zapewniając dobrą zabawę przed ekranem.

„Billy Elliot” (2000)

Brytyjska komedia muzyczna opowiada o 11-letnim chłopcu o imieniu Billy, który nie chce pójść za radą ojca i zostać bokserem. Ma zupełnie inne marzenie – chce zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Choć to marzenie trudne do zrealizowania, chłopak robi wszystko, żeby je spełnić. Wzruszający film Stephena Daldry’ego doceniony został wieloma nagrodami. Ponieważ opowiada uniwersalną historię, sprawdzi się również teraz jako film dla 11-latki. To bez wątpienia tytuł, który warto zobaczyć i podczas którego nie będzie się nudzić.

Seria „Shrek” (od 2001)

W 2001 roku światło dzienne ujrzała jedna z najpopularniejszych animacji w historii. „Shrek” okazał się kasowym hitem, który przyciągnął przed ekrany miliony widzów – zarówno dzieci i nastolatków, jak i dorosłych. Tytuł stworzony przez Andrew Adamsona i Vicky Jenson to klasyczna komedia familijna w niecodziennym wydaniu. Opowiada o przerażającym ogrze i wygadanym sympatycznym ośle, których spotykają niecodzienne przygody. Jeśli chodzi o filmy dla dzieci, jest to absolutne must see, a także świetna komedia dla widzów niezależnie od wieku. Stanowi idealną alternatywę dla konwencjonalnych filmów fabularnych.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (2001)

Film oparty o twórczość J.K. Rowling okazał się wielkim kasowym przebojem. Przygody małego magika, który trafia do szkoły magii, gdzie ma wiele przygód, okazały się zachętą dla widzów niezależnie od wieku. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o filmy dla 11-latki, odpowiednie będą dwie pierwsze części cyklu, późniejsze są już dużo poważniejsze i brutalniejsze, dlatego niekoniecznie odpowiednie dla widzów w tym wieku. „Kamień filozoficzny” to jednak propozycja doskonała dla młodszego widza i po prostu dobry film familijny.

 „Mój przyjaciel Hachiko” (2009)

Film opowiada o profesorze Parkerze Wilsonie, który poszukuje domu dla bezdomnego psa. Choć początkowo chce po prostu znaleźć dla niego nowego właściciela, ostatecznie wywiązuje się między nimi wyjątkowa więź. Wzruszający, działający na wyobraźnię tytuł przygotował Lasse Hallström, a główną rolę zagrał w nim Richard Gere. Nie jest to lekki film, ale na pewno niesie za sobą ważne przesłanie związane nie tylko ze zwierzętami, ale również ludźmi. Wzruszająca historia będzie odpowiednia dla młodszych i starszych widzów.

„Mały Książę” (2015)

Mark Osborne przygotował filmową interpretację książki Antoine de Saint-Exupéry’ego, która zadebiutowała w 2015 roku. Animacja okazała się wielkim przebojem, a skupiła się na historii Małego Księcia, którą ten opowiedział pilotowi, którego samolot rozbił się na Saharze. O kultowości „Małego Księcia” w postaci książki nie trzeba nikogo przekonywać, ale filmowe adaptacje nie zawsze były udane. Ta należy jednak do grona tych, których realizacja okazała się sukcesem. To animowane dzieło, które polecić możemy całej rodzinie.

Niezależnie od tego, czy interesują cię filmy, czy seriale dla nastolatków, Netflix ma w swojej ofercie wiele interesujących tytułów. Podobnie jak inne popularne platformy streamingowe, których obecnie w Polsce nie brakuje. Przygotowaliśmy listę, która powinna być odpowiednia dla dzieci i młodzieży, a co za tym idzie – są to odpowiednie filmy dla 11-latki. Nawet jeśli tytuły są jej w większości znane, lista może być inspiracją do dalszych poszukiwań wartościowych treści.

Archiwum: styczeń 2024