Film o perkusiście, „Whiplash”, kilka lat temu przebojem wdarł się na czołowe miejsca najlepszych filmów na świecie. Choć historia opowiedziana w obrazie nie jest może specjalnie nowatorska, cechuje się uniwersalizmem, a także znakomitą realizacją. Tytuł doceniony został wieloma nagrodami, a także zarobił prawie 50 milionów dolarów. Gdy weźmiemy pod uwagę, że kosztował zaledwie 3 miliony, możemy mówić o gigantycznym sukcesie.

„Whiplash” – o czym opowiada film o perkusiście?

Film opowiada historię Andrew, młodego i niezwykle utalentowanego perkusisty, który uczy się w konserwatorium muzycznym w Manhattanie. Jego największym marzeniem jest zrobienie kariery. Pomóc w realizacji tego celu ma szkolna orkiestra jazzowa, do której włączony zostaje Andrew. Prowadzona jest ona przez Terence’a Fletchera. Metody nauczyciela są, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne.

Okrucieństwo i przemoc mają być przepisem na sukces. Z jakiegoś jednak powodu na głównego bohatera działa to pozytywnie. Zaczyna się uczyć, wykorzystywać talent i dążyć do doskonałości. Szkoda tylko, że czyni to, nie zaważając na konsekwencje…

Obsada i twórcy

Scenarzystą i reżyserem filmu „Whiplash” jest Damien Chazelle. Do współpracy zaprosił on kilku znanych i cenionych amerykańskich aktorów. W produkcji pojawili się między innymi Miles Teller, który wcielił się w główną rolę, J.K. Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist czy Austin Stonwell. Warto również wspomnieć, że montażem – skądinąd świetnym – zajął się Tom Cross.

Recenzje

Film o perkusiście, „Whiplash”, zaraz po premierze zebrał bardzo dobre recenzje. Przełożyło się to na zainteresowanie produkcją. Okazało się bowiem, że to nie tylko muzyka i gra na perkusji, ale również świetnie poprowadzona historia, której uniwersalizm trafia do wielu odbiorców. Recenzenci byli zachwyceni, co bez wątpienia przełożyło się również na decyzje Akademii dotyczące najważniejszych nagród filmowych w branży.

Zdobyte nagrody

Aż trzy Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody przemysłu filmowego, trafiły w ręce twórców „Whiplash”. Statuetkę otrzymał wspomniany już wcześniej montażysta, a także odtwórca roli Fletchera – J.K. Simmons. Docenieni zostali również odpowiedzialni za dźwięk, czyli Ben Wilkins, Craig Mann i Thomas Curley. Na koncie filmu znalazł się również Złoty Glob i trzy nagrody BAFTA.

„Whiplash” to przykład świetnie zrealizowanego dramatu muzycznego. Historia jest pełna emocji, a bohaterowie są wyraziści. Jednocześnie w produkcji nie brakuje zwrotów akcji czy emocjonujących momentów. Nie powinno to dziwić, że kina pękały w szwach, a film ostatecznie doceniony został tak wieloma nagrodami. Jeśli chodzi o film o perkusiście, to nie ma niczego lepszego. Planujesz zakładać własny zespół? Zdecydowanie powinieneś zobaczyć „Whiplash” – dowiesz się z niego naprawdę dużo istotnych, nieoczywistych rzeczy.

Archiwum: marzec 2024