Miłość to ulubiony temat artystów. Żadnemu innemu uczuciu nie poświęcono tylu dzieł – literackich, muzycznych, filmowych czy teatralnych. Wybór najlepszych filmów na wieczór we dwoje nie powinien być zatem żadnym problemem. A jednak warto dobrze zastanowić się nad tą decyzją. Istnieje wiele przepięknych melodramatów, w których kochankowie zostają na zawsze rozdzieleni. Powstały dziesiątki romansów, w których miłość ostatecznie przegrywa w starciu z rzeczywistością. Jednak, zamiast wprawiać się w ponury nastrój i wylewać hektolitry łez nad niespełnioną miłością, proponujemy skupić się na przyjemnościach. Oto 10 romantycznych filmów, które nie zepsują Ci wieczoru we dwoje.

1. „To właśnie miłość” (2003)

Pełna ciepła i uroku świąteczna opowieść o różnych obliczach i stadiach miłości, w której wystąpili m.in. Hugh Grant, Colin Firth, Liam Neeson, Alan Rickman, Emma Thompson i Keira Knightley. W „Love Actually”, podobnie jak w życiu, nie brakuje dramatów i ciężkich chwil, jednak ostatecznie miłość zawsze zwycięża.

2. „Dziennik Bridget Jones” (2001)

Jedna z najlepszych komedii romantycznych wszech czasów, w której Renée Zellweger, Colin Firth i Hugh Grant uwikłani są w miłosną intrygę rodem z „Dumy i uprzedzenia”. Film został oparty na bestsellerze Helen Fielding i podobnie jak książkowy pierwowzór doczekał się dwóch kontynuacji. Wszystkie są idealne na romantyczny wieczór we dwoje.

3. „Notting Hill” (1999)

Zanim Hugh Grant został premierem Wielkiej Brytanii w „To właśnie miłość” i podrywaczem Danielem z „Dziennika Bridget Jones”, jako właściciel małej księgarni zakochał się w gwieździe kina o imieniu Anna (Julia Roberts). „Notting Hill” to jeden z największych hitów w historii brytyjskiego kina i trzecia produkcja na naszej liście, do której scenariusz napisał Richard Curtis. Wśród jego dzieł znajdziesz też inne słynne komedie romantyczne, m.in. „Czas na miłość”, „Yesterday” i „Cztery wesela i pogrzeb” (również z Hugh Grantem w jednej z głównych ról).

4. „Kocha, lubi, szanuje” (2011)

Jeśli masz ochotę na lekki, łatwy i przyjemny film romantyczny, ale nie przepadasz za brytyjskim humorem i aktorstwem Hugh Granta, do gustu powinien przypaść ci hit, w którym główne role zagrali Ryan Gosling, Emma Stone i Steve Carell. „Kocha, lubi, szanuje” to przezabawna komedia z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji, która z pewnością wprawi ciebie i twoją drugą połówkę w doskonały nastrój.

5. „Dirty Dancing” (1987)

Polski dystrybutor nazwał kiedyś ten film „Wirującym seksem”. Choć nie jest to zbyt wierne tłumaczenie oryginalnego tytułu, trudno mu się dziwić. Opowieść o nastolatce, która podczas wakacji z rodziną nawiązuje romans z przystojnym instruktorem tańca, to jeden z najgorętszych filmów o pierwszej miłości.

6. „Przed wschodem słońca” (1995)

W 1995 roku Amerykanin Jesse i Francuzka Celine przypadkowo poznali się w pociągu do Wiednia i tak przypadli sobie do gustu, że postanowili razem wysiąść i spędzić trochę czasu w stolicy Austrii. Choć ich ścieżki się rozeszły, w 2004 roku spotkali się ponownie w filmie „Przed zachodem słońca”. W 2013 roku Ethan Hawke i Julie Delpy zagrali tę parę po raz trzeci. Nie zdradzając szczegółów, napiszemy tylko, że ich spotkania zaowocowały wyjątkową historią miłosną.

7. „I tak Cię kocham” (2017)

„I tak Cię kocham” to niezależna komedia o dwójce ludzi, którym udało się stworzyć długotrwały związek pomimo różnic kulturowych i na przekór wielu przeciwnościom losu. W ich role wcielają się Zoe Kazan i Kumail Nanjiani. Co ciekawe, aktor gra w tym filmie samego siebie, gdyż scenariusz „The Big Sick” napisał wraz ze swoją żoną Emily V. Gordon na podstawie własnych przeżyć.

8. „Jak stracić chłopaka w 10 dni” (2003)

Andie i Ben (Kate Hudson i Matthew McConaughey) mogliby stworzyć bardzo udany związek, gdyby nie fakt, że od początku oszukują się nawzajem. Ona robi wszystko, by go do siebie zniechęcić i napisać o tym artykuł. On nie zamierza się poddawać, gdyż chce wygrać zakład z szefem. „Jak stracić chłopaka w 10 dni” to fantastyczna komedia dla dwojga, podczas której będziecie mogli pośmiać się ze stereotypów dotyczących płci.

9. „Palm Springs” (2020)

Czy da się żyć, jakby nie było jutra? Tak, jeśli utknie się w pętli czasowej i jutro faktycznie nigdy nie nastaje. Przeżywając w kółko ten sam dzień, można robić najbardziej szalone rzeczy i nie ponosić żadnych konsekwencji. A jeśli robi się to z osobą nadającą na tych samych falach, może wcale nie warto szukać wyjścia? „Palm Springs” to pełen radości, humoru i pozytywnej energii film dla dwojga, w którym główne role grają Andy Samberg i Cristin Milioti.

10. „Pamiętnik” (2004)

Cóż mogłoby zwieńczyć listę najlepszych filmów romantycznych, jeśli nie „Pamiętnik” Nicka Cassavetesa na podstawie bestsellera Nicholasa Sparksa? Opowieść o Noah i Allie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich romantyków, którzy wierzą, że miłość jest w stanie pokonać wszystko i przetrwać aż do grobowej deski. W rolach głównych występują Ryan Gosling i Rachel McAdams.

Powyższe zestawienie prezentuje oczywiście tylko część romantycznych filmów, które warto obejrzeć. Więcej zabawnych, gorących i wzruszających produkcji na temat szczęśliwej miłości znajdziesz na popularnych platformach streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO, Prime Video czy Apple TV+.

Archiwum: luty 2024