Smutne filmy o miłości powstają od wielu dekad. Romanse oraz melodramaty cieszyły się zawsze dużym powodzeniem, ponieważ często opowiadały uniwersalną i wzruszają historię. Angażują emocjonalnie i ciekawią. Ta popularność nie jest więc przypadkowa. Często za takie produkcje biorą się cenieni producenci, którzy zatrudniają najwyższej klasy obsadę. Dobre melodramaty powstawały i w latach 40. XX wieku, i teraz – w drugiej dekadzie XXI wieku. To się raczej prędko nie zmieni.

Wzruszające i smutne filmy o miłości – te tytuły warto znać!

W przeciwieństwie do komedii romantycznych smutne filmy o miłości raczej nie kończą się dobrze. Bohaterowie, choć zakochani, muszą pogodzić się ze stratą bratniej duszy. To wyciskacze łez, które cenione są z powodu ogromnego ładunku emocjonalnego, który przekazują widzom. Przygotowaliśmy ranking właśnie takich produkcji – oczywiście to zaledwie kropla w morzu tego, co do zaoferowania ma światowa kinematografia. Jeśli jednak szukacie pomysłów i inspiracji na wieczorny seans, na pewno znajdziecie wśród poniższych tytułów coś dla siebie.

„Przeminęło z wiatrem”

Wydaje się, że jeśli chodzi o smutne filmy o miłości, to żadne zestawienie nie mogłoby mieć miejsca bez tego właśnie tytułu. Choć miał swoją premier w 1939 roku, wciąż zachwyca – nie tylko uniwersalną historią, ale również nieprzeciętnym aktorstwem. Szukasz wyciskacza łez? „Przeminęło z wiatrem” będzie doskonałym wyborem.

Film wyreżyserowali George Cukor i Sam Wood, a obecnie uznawany jest za klasykę kina. Warto wspomnieć chociażby o fakcie, że został on doceniony aż ośmioma Oscarami. Nie ma więc tutaj mowy o przypadku! W kultowym dziele kostiumowym zagrała ówczesna aktorska śmietanka – Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard i Olivia de Havilland.

„Casablanca”

Pozostajemy w sferze dzieł kultowych. Zaledwie trzy lata po powyższej produkcji swoją premierą miała „Casablanca”, czyli film, który łączy w sobie historię kryminalną i romans. Reżyserem tego cenionego obrazu jest Michael Curtiz. Choć w tym wypadku dzieło docenione zostało „zaledwie” trzema Oscarami, uznawane jest obecnie za ikoniczne. Z powodu świetnej historii, a także niesamowitej jak na lata 40. XX wieku realizacji.

Humphrey Bogart i Ingrid Bergman stworzyli aktorski duet, o którym świat kina nie zapomni nigdy. Film opowiada o miłośnym trójkącie, w którym kobieta musi zdecydować, czy pozostać przy obecnym mężu, czy zostawić go dla dawanego kochanka, którym ponownie pojawił się w jej życiu. Tak czy tak – ktoś przeżyje uczuciowy dramat.

„Okruchy dnia”

Film opowiada o kamerdynerze, który postanawia – gdy w końcu ma czas dla siebie – znaleźć kobietę, z którą kiedyś pracował. Ma nadzieję, że będzie to wielka miłość, a wybranka jego serca będzie zainteresowana jego osobą. Jak powszechnie wiadomo, nic w życiu nie jest aż tak proste…

W głośnym filmie z 1993 roku w reżyserii Jamesa Ivory’ego zagrali Emma Thompson oraz Anthony Hopkins. Tych dwoje, a także świetna historia, to murowany przepis na sukces. Ten smutny film o miłości doceniony został wieloma nagrodami, a także zainteresowaniem widzów na całym świecie. To ekranizacja powieści autorstwa Kazuo Ishiguro.

„Wichry namiętności”

Pozostajemy w filmowym świecie Amthony’ego Hopkinsa, ale mówimy o dziele jakże różnym od poprzedniego. „Wichry namiętności” opowiadają historię Samuela, syna pułkownika Ludlowa, który wraca do domu z piękną narzeczoną. Ta oczarowuje pozostałych braci. Zaczyna się rywalizacja o jej względy. Wszystko dzieje się na tle rozpoczynającej się właśnie I wojny światowej.

W produkcji Edwarda Zwicka pojawili się, poza wspomnianym Hopkinsem, również Brad Pitt, Aidan Quinn, Julia Ormond i Henry Thomas. Film, choć osadzony w konkretnych czasach historycznych, opowiada uniwersalną i wielowątkową historię, którą można przeżywać na wiele sposobów. Pozycja godna polecenia. 

„Pamiętnik”

Motywem przewodnim filmu jest tytułowy pamiętnik, który czytany jest przez starszego mężczyznę chorej na Alzheimera kobiecie. To losy jej życia. Fascynującego, a jednocześnie niezwykle smutnego. Jeśli chodzi o wyciskacze łez, to film z 2004 roku jest jednym z czołowych ich przedstawicieli. Za tytuł odpowiedzialny jest Nick Cassavetes. Zagrali w nim między innymi Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner oraz Gena Rowlands. „Pamiętnik” okazał się również przebojem kasowym – tytuł zarobił ponad 115 milionów dolarów, a także stał się dziełem popularnym na całym świecie.

„Duma i uprzedzenie”

Jedna z najbardziej znanych powieści Jane Austen doczekała się kilku interpretacji. Jedną z ciekawszych jest ta z 2005 roku. Rzecz dzieje się w gregoriańskiej Anglii, a istotą historii pięciu sióstr jest sprowadzenie się do sąsiedztwa dwóch kawalerów. Prowadzi to do wielu wydarzeń, które ostatecznie mają raczej dramatyczny, niż radosny kontekst. Wspomnianą odsłonę filmu wyreżyserował Joe Wright. Zagrali w niej Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland i Tom Hollander. To kolejna produkcja miłosna, która okazała się kasowym sukcesem i zebrała pochlebne recenzje od krytyków z całego świata.

„Lektor”

Akcja filmu przenosi nas do Berlina 1958 roku. Nastoletni Michael zakochuje się w znacząco starszej od siebie Hannie. Ich związek się rozwija, ale w pewnym momencie do głosu dochodzi przeszłość kobiety. Oboje będą musieli się z nią zmierzyć, a to może doprowadzić do rozpadu ich niezwykłej relacji. Film, który powstał na motywach powieści Bernharda Schlink, wyreżyserował Stephan Daldry. Tytuł doceniony został Oscarem. W głównych rolach wystąpili Kate Winslet i Ralph Fiennes. O produkcji z 2009 roku było bardzo głośno, a to z powodu wielu odważnych scen. Co jednak ważniejsze, przedstawia on wciągającą historię miłości. 

„Blue Valentine”

Film o małżeńskim kryzysie, który dopadł Dean i Cindy. Choć po ślubie są od niedawna, ich uczucie nieoczekiwanie zaczęło gasnąć. Postanowili wrócić myślami do początków swojego związku. Są przekonani, że to będzie kluczem do powrotu namiętności. W dramacie Dereka Cianfrance’a zagrali Ryan Gosling i Michelle Williams. „Blue Valentine” z 2010 roku odniosło duży sukces, również finansowy, a wszystko za sprawą uniwersalizmu historii, która została w nim zaprezentowana. 

„Wielki Gatsby”

Tytuł ten obejmuje kilka produkcji, które ukazywały się na przestrzeni ostatnich 80 lat. Najwięcej mówi się jednak o wersji, która swoją premierą miała w 2013 roku. To uniwersalna historia o miłości – Gatsby, gdy w końcu się dorabia, postanawia wrócić do swojej dawnej ukochanej. Chce jej obiecać życie w dostatku oraz uczuciu. Ta jednak nie jest do końca przekonana, że faktycznie będzie to dla niej najlepsze życiowe rozwiązanie.

Wspomnianą odsłonę „Wielkiego Gatsbyego” wyreżyserował Baz Lahrmann. W filmie, docenionym dwoma Oscarami, zagrali Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire i Carey Mulligan. Wydaje się, że jest tylko kwestią czasu, jak zrealizowana zostanie kolejna odsłona serii. Wszystkie powstały na podstawie powieści F. Scotta Fitzgeralda.

 „Jeden dzień”

Emma i Dexter mają interesujące postanowienie – spotykają się tylko raz do roku. Dzieje się tak przez 20 lat. Czy to miłość? A może przyzwyczajenie? Bohaterowie, którzy początkowo są zachwyceni swoim pomysłem, z czasem zaczynają dostrzegać luki i problemy. Za tytuł odpowiedzialna jest reżyserka, Lone Scherfig. Miał on swoją kinową premierę w 2011 roku. Główne role w tym bez wątpienia smutnym filmie o miłości zagrali Anne Hathaway oraz Jim Sturgess.

Najpiękniejsze filmy o nieudanej miłości to spora grupa ciekawych produkcji. Powyższe na pewno są interesującym spojrzeniem na to zagadnienie, ale oczywiście nie wyczerpują tematu. W produkcjach tego typu nie brakuje wielkich gwiazd – poza powyższymi pojawili się w nich Scarlett Johansson, Richard Gere, Joaquin Phoenix, Keanu Reeves i wiele innych znakomitości. Jeśli więc szukasz smutnych filmów o miłości, szybko odniesiesz sukces – są dostępne na popularnych obecnie platformach streamingowych.

Archiwum: styczeń 2024