Filmy i seriale psychologiczne skupiają się przede wszystkim na emocjonalnych przeżyciach i kondycji psychicznej bohaterów. Osoby, którym się przyglądamy, są często narażone na duży stres lub zmagają się z wielkimi traumami. Celem tego typu produkcji jest zazwyczaj intelektualne pobudzenie widzów i skłonienie ich do refleksji nad ich własnymi postawami i wartościami. Sprawdź, które seriale psychologiczne Netflix najlepiej spełniają swoją funkcję.

Najlepsze seriale psychologiczne Netflix – TOP 10 tytułów

Jeśli lubisz seriale psychologiczne, Netflix skrywa w swojej bibliotece sporo perełek, które mogą cię zainteresować. Większość z nich to mroczne thrillery i kryminały, jednak zdarzają się też nietypowe komedie oraz filmy science fiction. Polecamy 10 tytułów, które naprawdę warto obejrzeć.

Artykuł powstał przy współpracy z

wellbee

„Squid Game” (2021) – 1 sezon

Południowokoreański hit platformy o niezwykle psychodelicznym klimacie. Jego akcja skupia się na tajemniczym turnieju polegającym na dziecinnie prostych grach, w których stawką jest życie uczestników. Czy w obliczu śmierci i wielkiej wygranej finansowej zwycięży instynkt samozachowawczy czy jednak zatriumfuje człowieczeństwo? Ostrzegamy, że „Squid Game” nie poprawi ci nastroju.

„Czarne lustro” (2011) – 5 sezonów

Kolejny przygnębiający serial psychologiczny Netflixa. „Black Mirror” przenosi nas w niedaleką przyszłość, w której wszechobecne nowinki technologiczne powodują jeszcze więcej moralnych dylematów niż dziś, a do tego jeszcze skuteczniej niszczą więzi międzyludzkie.

„Mindhunter” (2017) – 2 sezony

Serial kryminalny Davida Finchera luźno oparty o autentyczne wspomnienia jednego z pierwszych profilerów w historii FBI. Główni bohaterowie przeprowadzają liczne wywiady z groźnymi przestępcami, by dokonać analizy behawioralnej i zrozumieć, jak działa umysł seryjnego mordercy.

„Ratched” (2020) – 1 sezon

Historia znana z „Lotu nad kukułczym gniazdem” opowiedziana z perspektywy siostry Ratched. Serial Ryana Murphy’ego to mroczny thriller psychologiczny, dzięki któremu poznajemy przeszłość i motywacje jednej z najbardziej upiornych bohaterek w historii kina. W jej rolę wcieliła się Sarah Paulson.

„Paranoid” (2016) – 1 sezon

Pewnego poranka na placu zabaw w małym miasteczku zostaje zabita młoda lekarka. Do morderstwa dochodzi na oczach jest trzyletniego synka i sporej liczby innych świadków. Prowadzący sprawę lokalni detektywi szybko orientują się, że za tą pozornie przypadkową zbrodnią kryje się mroczny spisek na skalę międzynarodową.

„Maniac” (2018) – 1 sezon

Annie i Owen to nieznajomi, których dręczą traumy i problemy psychiczne. Oboje zgłaszają się na ochotnika, by wziąć udział w eksperymentalnej terapii. Mają z niej wyjść odmienieni i pozbawieni wszelkich trosk. W gwiazdorskiej obsadzie serialu znaleźli się Emma Stone i Jonah Hill.

„Ty” (2018) – 3 sezon

Jeden z najsłynniejszych seriali psychologicznych Netflixa, którego fabuła została oparta o bestseller Caroline Kepnes. Głównym bohaterem jest księgarz obsesyjnie zakochany w początkującej pisarce. Jeśli interesuje cię temat stalkingu i osobowość psychopatyczna głównego bohatera, ta produkcja z pewnością przypadnie ci do gustu.

„Clickbait” (2021) – 1 sezon

Jak dobrze znasz swoich bliskich? Czy jesteś pewien, że nie skrywają przed tobą mrocznych sekretów? A co jeśli nagle otrzymasz informacje o niecnych uczynkach, których rzekomo się dopuścili? Czy nadal będziesz im ufać, czy uwierzysz przekazom napływającym z mediów społecznościowych? Wszystkie te pytania zadaje miniserial „Clickbait”, by w finale zostawić widzów z bardzo przykrymi odpowiedziami.

„Otwórz oczy” (2021) – 1 sezon

Polski serial psychologiczny Netflix, który opowiada historię cierpiącej na amnezję nastolatki. Dziewczyna budzi się w klinice zaburzeń pamięci, gdzie podobno ma odzyskać wspomnienia. Szybko orientuje się jednak, że w placówce, w której ją zamknięto, dzieją się bardzo dziwne rzeczy.

„Tabula rasa” (2017) – 1 sezon

Główna bohaterka belgijskiego serialu „Tabula rasa” również straciła pamięć. Kiedy zostaje wciągnięta w sprawę zaginięcia, musi zrobić wszystko, by odzyskać wspomnienia i oczyścić się z zarzutów.

Spodobał ci się powyższy artykuł? Masz ochotę poznać więcej ciekawych seriali Netflixa? W takim razie sięgnij po nasze pozostałe zestawienia i rankingi produkcji dostępnych w zarówno w tym, jak i w innych popularnych serwisach streamingowych.

Materiał promocyjny

Archiwum: marzec 2024