Jeśli lubisz seriale dokumentalne, Netflix zachwyci cię swoją ofertą. W bibliotece serwisu znajdują się dziesiątki filmów i seriali, które przybliżają i analizują fakty związane z rozmaitymi tematami. W naszym zestawieniu zebraliśmy najlepsze z nich. Sprawdź!

Najlepsze seriale dokumentalne Netflixa – TOP 10 produkcji wartych obejrzenia

Większość widzów seriale dokumentalne Netflixa kojarzy przede wszystkim z gatunkiem true crime series, a więc z produkcjami opowiadającymi o prawdziwych zbrodniach i śledztwach. Tak naprawdę jest to jednak tylko odsetek dokumentów stworzonych dla platformy. Wśród oryginalnych produkcji Netflixa znajdziemy także opowieści o sportowcach, miliarderach, zwierzętach, kulinarnych podróżach i badaniach naukowych. Oto 10 najciekawszych z nich.

„Król tygrysów” (2020) – 2 sezony

Największy hit pośród dokumentów Netflixa, który swoją popularnością przebił nawet „Gambit królowej”. Serial opowiada o ekscentrycznym i niebezpiecznym świecie hodowców tygrysów z USA. Produkcja zdobyła aż sześć nominacji do nagród Emmy.

„Ostatni taniec” (2020) – 1 sezony

Prawdziwa gratka dla fanów sportu. „The Last Dance” przedstawia losy legendarnego Michaela Jordana i kulisy jego kariery w Chicago Bulls w latach 90. Produkcję uhonorowano nagrodą Emmy dla najlepszego serialu dokumentalnego 2020 roku.

„Schody” (2004) – 1 sezon

W październiku 2001 roku Kathleen Peterson, żona autora kryminałów Michaela Petersona, została znaleziona martwa u dołu schodów w swoim domu. O zabójstwo oskarżono jej męża. Efektem była tocząca się przez 16 lat sprawa sądowa. Serial powstawał w latach 2004–2018. Otrzymał szereg branżowych nagród. W maju 2022 roku na HBO Max zadebiutuje jego fabularna wersja z Colinem Firthem w głównej roli.

„Making a Murderer” (2015) – 2 sezony

Nagrodzony czterema nagrodami Emmy serial dokumentalny Netflixa, który skupia się na historii Stevena Avery’ego i Brendana Dasseya oskarżonych o okrutną zbrodnię. Produkcja przedstawia ich zagmatwane losy oraz przebieg wieloletniego procesu sądowego.

„Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” (2021) – 1 sezon

Netflix ma w swojej bibliotece wiele dokumentów kryminalnych o seryjnych zabójcach, jednak ten wzbudził najwięcej kontrowersji. Opowiada historię jednego z najbardziej niebezpiecznych zbrodniarzy w historii USA, który w latach 80. zastraszył całe Los Angeles, zabijając swoje kolejne ofiary niezależnie od ich płci, koloru skóry czy statusu społecznego. Każdy mógł paść ofiarą Ramireza, który pod osłoną nocy zakradał się do niezamkniętych domów i mieszkań. Serial dokumentalny Netflixa oddaje głos ocalałym i śledczym, którym udało się go złapać.

„Chirurgiczne cięcie” (2020) – 1 sezon

Seria dokumentalna o wybitnych lekarzach, którzy stali się pionierami w swoich dziedzinach. Chirurdzy specjalizujący się w neurochirurgii, transplantologii, kardiologii i medycynie płodu prezentują tu swoje wizjonerskie podejście do pracy i opowiadają o swoim życiu prywatnym.

„Nasza planeta” (2019) – 1 sezon

Serial dokumentalny Netflixa będący hołdem dla różnorodności przyrody i bogactwa fauny i flory całego świata. „Naszą planetę” przez 4 lata realizowało ponad 600 osób w 50 krajach na wszystkich kontynentach. Narratorem serii jest sir David Attenborough. Produkcja otrzymała dwie nagrody Emmy.

„W głowie Billa Gatesa” (2019) – 1 sezon

Trzyczęściowy dokument, który z pewnością zaciekawi zarówno zwolenników, jak i przeciwników amerykańskiego miliardera. Nagrodzony Oscarem Davis Guggenheim analizuje w nim przeszłość, przekonania, sukcesy, porażki i plany Billa Gatesa, ukazując rozmowy z jego rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, a także z nim samym.

„Bardzo dziki kraj” (2018) – 1 sezon

Sześcioodcinkowa opowieść o sekcie Rajneesha, która w latach 80. osiedliła się na ranczu w stanie Oregon, zaś w 1984 roku dokonała pierwszego ataku bioterrorystycznego w historii USA. Produkcja przedstawia wnikliwą analizę popularności kontrowersyjnego guru, który namawiał do porzucenia dóbr doczesnych, jednocześnie opływając w luksusy. Ukazuje rozmowy z jego byłymi wyznawcami, przedstawicielami władz i osobami, które obserwowały jego działalność z bliska. „Bardzo dziki kraj” nagrodzono Emmy dla najlepszego serialu dokumentalnego.

„Chef’s Table” (2015) – 6 sezonów

Zestawienie najlepszych dokumentów Netflixa zamyka produkcja skierowana do miłośników sztuki kulinarnej. „Chef’s Table” przedstawia największych mistrzów kuchni z całego świata, którzy nowatorskim podejściem do swojego fachu wyznaczają współczesne trendy. Produkcja zdobyła wiele nominacji do nagród Emmy i doczekała się nie tylko 6 sezonów, ale także spin-offów w postaci „Chef’s Table: Francja” i „Chef’s Table: BBQ”.

Wiesz już, które seriale dokumentalne Netflixa są warte obejrzenia. Na liście 10 najlepszych seriali tego typu nie zmieściły się tytuły takie jak „Filmy naszej młodości”, „Abstrakt: Sztuka designu”, „Formuła 1: Jazda o życie”, „Najbardziej niezwykłe domy świata”, „Wyjaśniamy” oraz wiele, wiele innych. Netflix nie jest oczywiście jedynym źródłem interesujących filmów i seriali dokumentalnych. Ciekawe, przerażające i wciągające dokumenty są dostępne także na HBO Max czy Amazon Prime Video.

Archiwum: marzec 2024