Jest przynajmniej kilka serii horrorów, które pozwoliły na wykreowanie kultowego antagonisty. Przeciwnika tak potężnego, że bohaterowie kolejnych odsłon nie mogą poradzić sobie z jego siłą oraz sprytem. Często ci źli mają jakieś nadprzyrodzone moce, ale przede wszystkim – zapadający w pamięć wygląd. Postaci z horrorów są różne, ale łączy je jedno – straszą i działają na wyobraźnie widzów.

Kultowe i najbardziej przerażające postaci z horrorów

Planujesz obejrzeć jeden z kultowych amerykańskich horrorów? Niewykluczone, że natniesz się na jedną z wymienionych niżej postaci. Bo to właśnie one przeszły do historii, stając się ikonami popkultury. Jedni mają maski, inni natomiast są pozbawionymi skrupułów zwyrodnialcami. Te postaci z horrorów musi znać każdy miłośnik kina grozy!

Freddy Krueger – „Koszmar z ulicy Wiązów”

Stworzony przez Wesa Cravena bohater serii filmów „Koszmar z ulicy Wiązów”. Ubrany w charakterystyczny pasiasty sweter, mający na jednej z dłoni ostrza. Freddy ma pokrytą bliznami twarz i zawsze nosi czarny kapelusz. Jego pełne imię i nazwisko to Frederick Charles Krueger. Pojawił się ostatecznie w dziewięciu filmach, stając się ikoną popkultury. Ośmiokrotnie w postać Freddiego musiał wcielić się aktor Robert Englund, jeden raz natomiast zagrał go Jackie Earle Haley.

Jigsaw – „Piła”

Jigsaw to tak naprawdę John Kramer, antagonista z serii filmów „Piła”. To właśnie on odpowiedzialny jest za konstruowanie zagadek, labiryntów i tworzenie krwawych gier, z którymi muszą radzić sobie bohaterowie kolejnych części stworzonego przez Jamesa Wana uniwersum. W postać zwyrodnialcu wciela się aktor Tobin Bell. 

Michael Myers – „Halloween”

Dzierżący nóż kuchenny, a także posiadający przerażającą maskę Michael Myers to postać z filmów z serii „Halloween”. Psychopatyczny morderca pierwszy raz siał strach, a także próbował rozprawić się z Laurie Strode w 1978 roku. Wtedy właśnie w kinach pojawił się film w reżyserii Johna Carpentera. Postać Myersa tak dobrze się sprzedała, że towarzyszy nam aż do dzisiaj – w 2022 roku zadebiutował film „Halloween. Finał”. Podobni ostatni z serii…

Leatherface – „Teksańska masakra piłą mechaniczną”

Bywa określany najbardziej bestialskim i wyrafinowanym spośród filmowych psychopatów. Postać Leatherface’a , który zrobił maskę ze skór swoich ofiar, stworzona została przez Tobe’a Hoopera przy okazji premiery filmu „Teksańska masakra opiłą mechaniczną”, który w kinach pojawił się w 1974 roku. Kultowy tytuł doczekał się wielu kontynuacji.

Jason Voorhees – „Piątek trzynastego”

W 1980 roku swoją premierę miał film „Piątek trzynastego”, w którym głównym antagonistą był Jason Voorhees. Silny, sprytny i bezwzględny zabójca, który zawsze jest zamaskowany. Najczęściej dzierży maskę hokejową i korzysta z broni białej. Jason był antagonistą w dwunastu filmach ze słynnego uniwersum. Postać tę stworzyli Sean S. Cunningham, Victor Miller, Tom Savini i Ron Kurz.

Laleczka Chucky

Tym razem nie psychopata z krwi i kości, ale pozornie niegroźnie wyglądająca laleczka. To właśnie ona była przeciwnikiem bohaterów wszystkich części serii „Laleczka Chucky”. Choć niewielkich rozmiarów, dziecięca zabawka – używając noży czy nożyczek – siała postrach pośród wielu mniej lub bardziej rozgarniętych dorosłych oraz dzieci. Pojawiła się w ośmiu filmach i jednym serialu.

Oto najbardziej znane postaci z horrorów wszech czasów. Z jakiegoś powodu – wszystkie to bohaterowie negatywni. Wydaje się, że w tym konkretnym gatunku to właśnie tacy zyskują większą sławę, niż walczący z nimi, często bardzo fajtłapowaci protagoniści. Morderstwa dzieci, polowania, doprowadzają do krwawej jatki – choć naprawdę nie ma powodu, żeby o nich pamiętać, pozostali w świadomości miłośników filmów grozy na zawsze.

Archiwum: luty 2024