Kultowy film – świąteczna tradycja

Oglądanie komedii familijnej o ośmioletnim chłopcu, który w wyniku świątecznego zamieszania zostaje w domu sam stała się tradycją. Od ponad 20 lat wielu z nas w ten wyjątkowy czas, kiedy za oknem pada śnieg, a w domu świeci choinka, spędza oglądając z najbliższymi ten przezabawny i ciepły film.

Obserwowanie bożonarodzeniowych przygotowań rodziny McCallisterów, którzy zamierzają spędzić Wigilię we Francji, ale przez przypadek docierają tam bez swojego syna, wciąż kusi jak babcina szarlotka. Nie nudzi się. Tak jak nie znudzi się podziwianie malutkiego chłopca, który przejmuje domowe obowiązki rodziców i ostatecznie musi zmagać się z dwójką złodziei. Kevin to wyjątkowo inteligentny chłopiec, który potrafi wymyślić doprawdy imponujące pułapki, chroniące dom przed złoczyńcami.

Co ciekawe tradycją oglądania Kevina samego w domu podczas Bożego Narodzenia pochwalić się też mogą Czechy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Filipiny, Niemcy, Hiszpania i w trochę mniejszym stopniu Włochy. W samym USA film ten nie jest aż tak kultowy.

Kevin bije rekordy

Tradycja seansu Kevina jest u nas na tyle mocna, że gdy w 2010r. stacja Polsat wstrzymała emisję, widzowie byli oburzeni. O przywrócenie filmu prosiło ok. 50 tys. widzów na Facebooku, a prawie drugie tyle deklarowało chęć obejrzenia filmu w przypadku wznowienia emisji. Ostatecznie stacja zdecydowała na emisję już 25 grudnia. A to nie jedyne imponujące liczby.

W roku 2022 film obejrzało rawie 9 mln Polaków, a w 2021 4.19 mln.

Ciekawe jest również, że w czasie premiery w USA (10 listopada 1990r.) film zarobił 17 mln dolarów i dzięki temu był puszczany jeszcze przez wiele tygodni po premierze.Na całym świecie film zarobił za to 477 mln dolarów i dzięki temu znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia.

Kevin sam w domu – kiedy w tv?

Zastanawiasz się, na kiedy zaplanować świąteczne oglądanie filmu Kevin sam w domu? Kiedy w tv będzie można go obejrzeć? A może już byś chciał zacząć tę przyjemność? Już mówimy, kiedy możesz to zrobić!

W tym roku film będziemy mogli obejrzeć najpierw 24 grudnia o godz. 20:00 na stacji Polsat.

Dla tych, którzy nie dadzą rady zasiąść przed telewizją tego dnia – nic straconego: kolejna emisja odbędzie się 25 grudnia o godz. 16:15 na tej samej stacji.

A dla tych, którzy już nie mogą się doczekać filmu, też jest rozwiązanie: platforma streamingowa Disney+ lub wypożyczalnie filmów takie jak VOD, Chili, iTunes, Rakuten, oraz Loomi.

Ciekawe, czy w tym roku pobijemy rekord z 2022r…

Kilka ciekawostek

Nie wiemy, czy będziesz kultowy film oglądać po raz pierwszy, czy już nie możesz bez niego żyć… Kika ciekawostek o filmie może ci jednak uatrakcyjnić seans.

  • Użyty w filmie sztuczny śnieg po produkcji został podarowany operze w Chicago.
  • Dom, w którym kręcono film jest obecnie domem do wynajęcia. Niestety nie tak łatwo spędzić w nim noc. Czas na zabookowanie terminu ma się wyłącznie 7 grudnia i to tylko przez 1h! Ten jednak, kto zdąży będzie mógł spędzić czas w kultowym budynku wraz ze starszym bratem Kevina. Cena za taką atrakcję w 2021 r. wynosiła zaledwie 25 dolarów, czyli ok. 100zł.
  • Zdjęcie dziewczyny Buzza, to w rzeczywistości zdjęcie przebranego chłopca. Reżyser uznał, że wyśmiewanie się z prawdziwej dziewczyny byłoby zbyt okrutne.
  • W scenie, w której Harry gryzie Kevina w palec, aktor naprawdę to zrobił. Na skórze Macaulaya Culkina pozostała blizna.
  • W filmie jest scena, gdzie Daniel Stern ma na twarzy pająka. Aktor zgodził się na nakręcenie tej sceny tylko raz, bo bał się, że jego krzyk wystraszy pająka. Ostatecznie jednak głos i tak podłożono, więc aktor musiał tylko otworzyć usta.

Polecamy również zabawę w doszukiwanie się ukrytych szczegółów i błędów w filmie. Seans wciąż pozostanie wyśmienity, ale sami dopatrzymy się czegoś nowego. Odkryciami można się dzielić na wielu forach i blogach poświęconych Kevinowi. Powodzenia!

Archiwum: styczeń 2024