Mroczne, przerażające, mrożące krew w żyłach – to cechy dobrych horrorów. Rokrocznie pojawia się ich dziesiątki, dlatego wyselekcjonowanie nie jest zadaniem prostym. Jeśli interesują cię horrory o demonach, w naszym tekście znajdziesz dziesięć tytułów, które powinny spełnić twoje oczekiwania. To zarówno klasyczne, jak i nowsze tytuły. To przede wszystkim duże urozmaicenie fabularne i możliwie najlepsze filmy ze wspomnianej kategorii.

Horrory o demonach – ranking najstraszniejszych tytułów

Straszne horrory, czyli jakie? Co widz, to inna definicja. Na pewno ważne jest, żeby były one dobrze zrealizowane, a także miały spójną i wciągającą fabułę. Oczywiście muszą straszyć. Poniżej znajdziecie najstraszniejsze horrory o demonach, które warto sprawdzić i przekonać się, czy faktycznie ma się w czasie seansu gęsią skórkę. 

„Egzorcysta”

Jeśli chodzi o straszne filmy, to wiele dotyczy szeroko rozumianych egzorcyzmów przeprowadzanych na osobach opętanych przez demony. Postanowiliśmy więc wskazać jeden tytuł, który dotyczy tego zagadnienia, a jest nim kultowy „Egzorcysta”. Film uznawany jest za jeden z najlepszych horrorów w historii kinematografii.

Nie powinno to dziwić, ponieważ reż. William Friedkin stworzył w 1973 roku dzieło na wielu płaszczyznach przełomowe. Skupia się na egzorcyzmach dziewczynki, w której ciele i duszy zagnieździł się niebezpieczny demon. „Egzorcysta” doceniony został dwoma Oscarami i do dzisiaj uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł kina grozy.

„Martwe zło”

Legendarny film z 1981 roku w reżyserii filmowca Sama Raimi’ego opowiada o grupie znajomych, która udała się do opuszczonego domku w górach. Nieświadomie przywołali oni śmiertelnie niebezpieczne demony, z którymi rozpoczynają walkę na śmierć i życie. Choć film jest w wielu sytuacjach groteskowy, obecnie uznawany jest za dzieło ikoniczne. Wynika to przede wszystkim ze sposobu realizacji, a także faktu, że mówimy tutaj o tytule niskobudżetowym, który tak dużo elementów typowych dla filmów grozy zrobił naprawdę dobrze. Wyznaczył trendy, którymi podążali kolejni twórcy.

„The Ring”

Jeden z najgłośniejszych horrorów XXI wieku, który opowiada o kasecie wideo, której obejrzenie doprowadza do śmierci. Nagranie zbiera krwawe żniwo, a reporterka Keller próbuje rozwiązań zagadkę i ustalić, czy za tymi niewyjaśnionymi okolicznościami nie stoją jakieś demony. Bardzo dobrze skonstruowany i zagrany horror okazał się kasowym hitem, zarabiając ćwierć miliarda dolarów. W wyreżyserowanej przez Gore’a Verbinskiego produkcji pojawiła się świetna Naomi Watts.

„Annabelle”

Najstraszniejsze filmy o demonach? Nie mogło na naszej liście zabraknąć opętanej lalki imieniem Annabelle. Film pochodzi ze stworzonego przez Jamesa Wana uniwersum „Obecności”. To właśnie ta lalka pochodzi ze zbiorów słynnych demonologów, ekspertów od zjawisk paranormalnych – Lorraine i Eda Warrenów. John R. Leonetti uznał, że historia z pozoru niegroźnej zabawki zasługuje na osobny film, co dało naprawdę dobry efekt. Film z 2014 roku zebrał bardzo dobre recenzje i stał się jednym ze sztandarowych przykładów najlepszych horrorów o demonach w XXI wieku.

„Hellraiser: Wysłannik piekieł”

Klasyczny horror Clive’a Barkera traktuje o przyzywaniu demona z piekła za pomocą tajemniczej, niezwykle potężnej kostki, która trafia w ręce głównego bohatera. Jest mrocznie i krwawo, a jednocześnie bardzo klimatycznie. Film z 1987 roku doceniony został kilkoma branżowymi nagrodami, ale przede wszystkim zyskał uznanie wśród wszystkich miłośników dobrych horrorów. W filmie „Hellraiser: Wysłannik piekieł” zagrali Andrew Robinson, Clare Higgins oraz Ashley Laurence.

„Constantine”

Fantastyka połączona z horrorem, czyli „Constantine” z 2014 roku. Film w reżyserii Daniela Cerone’a i Davida S. Goyera opowiada o pewnym enigmatycznym detektywie, który – mimo kryzysu wiary – staje do walki w obronie ludzkości przeciwko siłom ciemności. Tytułowego bohatera wspiera tajemniczy mistrz okultyzmu. W filmie ze świata DC zagrali Matt Ryan oraz Charles Halford. Ekranizacja komiksu okazała się kasowym hitem, a sama produkcja doceniona została przez miłośników uniwersum.

„Zakonnica”

Wracamy do świata „Obecności”. Film „Zakonnica” miał swoją premierę w 2018 roku i zebrał pochlebne recenzje krytyków. Wyreżyserowana przez Corina Hardy’ego produkcja zabiera nas do Rumunii, gdzie doszło do tajemniczej śmierci zakonnicy. Sprawę postanawiają wyjaśnić wysłannicy Watykanu. Zamieszane są w nią mroczne, bardzo potężne siły. W głośnym horrorze aktorskimi umiejętnościami popisywali się Demián Bichir, Taissa Farmiga i Jonas Bloquet. 

„Sinister”

Autor powieści kryminalnych przeprowadza się do nowego domu. Na strychu znajduje projektor. Ogląda stare taśmy i odkrywa szokującą prawdę na temat nawiedzonego domu, w którym właśnie zamieszkał. Musi odkryć i rozwiązać tajemnicę, żeby pozbyć się nawiedzających go demonów. Film wyreżyserował Scott Derrickson, a zagrali w nim Ethan Hawke oraz Juliet Rylace. Produkcja z 2012 roku okazała się wielkim hitem. Szybko zdecydowano się o przygotowaniu niezłych kontynuacji. 

„Dziecko Rosemary”

Choć horrory z demonicznymi dziećmi są nadal popularne, wszystko zaczęło się w 1968 roku za sprawą Romana Polańskie. W „Dziecku Rosemary” opowiedział straszną historię kobiety, która nosi w swoim łonie demona. Choć produkcja ma na karku kilka dekad, wciąż wśród filmów grozy uznawana jest za jedną z najbardziej przerażających. Takiego filmu i tak strasznych historii ze świecą szukać. W tym horrorze o demonach zagrali Mia Farrow i John Cassavetes. W 2014 roku powstał remake w postaci serialu, ale… to już nie samo, co oryginał!

„Zabójcze ciało”

Na koniec coś dla miłośników horrorów komediowych, czyli film o pięknej i pewnej siebie uczennicy, która opętana zostaje przez demona. W tym wypadku jednak prowadzi to zarówno do strasznych, jak i zabawnych konsekwencji. W „Zabójczym ciele” nie ma za wiele brutalności, wymyślnych efektów specjalnych, ale są za to salwy śmiechu i odrobina cynizmu. Wszystko to sprawia, że możemy mówić o naprawdę udanym tytule. W rolach głównych Megan Fox i Amanda Seyfried.

W historii kina było wiele lepszych i gorszych horrorów o demonach. Warto więc szukać tych najlepszych i najsłynniejszych, ponieważ są one szansą na wychwycenie prawdziwej perełki. Powyższe propozycje skierowane są do osób, które po prostu lubią się bać, a jednocześnie chcą poznawać różne spojrzenia na jedno zagadnienie – w tym wypadku demony w filmach. Jak widać, wybór jest ogromny.

Archiwum: styczeń 2024