Filmy z van dammem – lista 8 filmów z jean claude van damme

„Bez odwrotu”

bez odwrotu plakat

Dawno, dawno temu, zanim został gwiazdą pierwszego szeregu, Van Damme zagrał rolę czarnego charakteru. Mowa tu o filmie opowiadającym o losach młodego chłopaka, który podejmuje naukę sztuk walki, by zmazać rodzinną hańbę związaną z zamknięciem szkółki dojo jego ojca. Nasz bohater zagrał tu Ivana, mistrza z Europy Wschodniej. Film z pradawnej ery VHS wart obejrzenia głównie jako przykład nietypowej kreacji Belga.

„Krwawy sport”

krwawy sport plakat

Prawdziwy przełom. Film kultowy i uwielbiany przez wielu po dziś dzień. Van Damme jako Frank Dux, żołnierz, który ucieka z armii, by wziąć udział w nielegalnym turnieju karate w formule full contact. Obraz wypełniony po brzegi efektownymi pojedynkami, pełnymi nieraz bardzo oryginalnych pomysłów. I trzymający w napięciu finał.

„Kickboxer”

kickboxer plakat

Być może najsłynniejszy i najlepszy film z Van Damme’em, który zagrał tu utalentowanego adepta sztuk walki, Kurta Sloane’a. Gdy przerażający Tong-Po, tajski mistrz kickboxingu, łamie kręgosłup jego bratu, Kurt poprzysięga Tajowi zemstę. Rozpoczyna wycieńczające treningi pod okiem starego mistrza. Mimo przeciwności krok po kroku dąży do realizacji swojego celu. Dużo patosu, niemało kiczu, ale wszystko w jak najlepszym wydaniu retro. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa. Jean-Claude w szczytowej formie fizycznej. A, powiedzmy sobie szczerze – tego od niego oczekujesz, nie zaś popisów w stylu Meryl Streep.

„Lwie serce”

lwie serce plakat

Również jeden z najbardziej cenionych filmów z Van Damme’em. Gra tu żołnierza Legii Cudzoziemskiej, którego brat ginie z rąk mafii. Bohater dezerteruje i poprzysięga zemstę zabójcom. W międzyczasie trafia jednak do amerykańskiego półświatka i zostaje gwiazdą nielegalnych walk. Bierze w nich udział, by pomóc ubogiej bratowej. Film ponownie tętniący od skoków, kopnięć i efektownych pojedynków.

„Podwójne uderzenie”

podwójne uderzenie plakat

To samo, co zawsze, ale nieco inaczej. Jean-Claude Van Damme w podwójnej roli. Dwie odgrywane tu przez niego postaci to Alex i Chad – bracia bliźniacy rozdzieleni w dzieciństwie. Jeden wrażliwy, drugi porywczy. Nawiązują jednak współpracę, by pomścić śmierć swoich rodziców. Typowy „akcyjniak” z początku lat dziewięćdziesiątych. Jak zawsze w przypadku filmów z Van Damme’em odznaczający się dobrze opracowaną choreografią.

„Uniwersalny żołnierz”

uniwersalny żołnierz plakat

W tej produkcji Rolanda Emmericha z 1992 roku Van Damme’owi partnerował inny gwiazdor filmów akcji, Dolph Lundgren. Obaj zagrali dwóch żołnierzy walczących na wojnie w Wietnamie, którzy… zginęli. Na początku filmu. Ciała bohaterów zostały wykorzystane do eksperymentu genetycznego i wskrzeszone: stali się tytułowymi uniwersalnymi żołnierzami, cyborgami zaprogramowanymi do wykonywania wyjątkowo niebezpiecznych misji. Sprawy jednak znacząco się komplikują, gdy żołnierze z niewiadomych przyczyn przestają słuchać rozkazów. Film odznaczający się dobrymi efektami i wywołującą ciarki fabułą. W gruncie rzeczy przetrwał próbę czasu dzięki unikalnemu klimatowi.

„Nieuchwytny cel”

nieuchwytny cel plakat

W tym filmie akcji, nakręconym przez Johna Woo, Van Damme zagrał marynarza, który pomaga pewnej dziewczynie w odnalezieniu jej zaginionego ojca. Jak się okazuje, mężczyzna bierze udział w wyjątkowo niebezpiecznej grze organizowanej przez grupę przestępców. W ramach owej gry bezdomni i biedni, w zamian za zapłatę, są wykorzystywani jako zwierzyna łowna. Bohater Van Damme’a czyni wszystko, by powstrzymać szaleńców urządzających sobie chore zabawy. Oczywiście wszystko z właściwą domieszką akcji i przemocy.

„JCVD”

jcvd plakat

Sześć wymienionych wyżej filmów powstało w ciągu zaledwie sześciu lat. Belgijski mistrz sztuk walki to bez wątpienia jeden z tych aktorów, którzy zaliczyli intensywny, lecz krótkotrwały szczyt kariery. Druga połowa lat dziewięćdziesiątych przyniosła już znaczący spadek poziomu filmów z Van Damme’em. W XXI wieku było jeszcze gorzej. Jednak jest pewien wyjątek od tej reguły – to belgijsko-francuska produkcja, w której aktor zagrał… fabularyzowaną wersję samego siebie. Walczący z podatkami, zmęczony życiem, wplątujący się w kryminalną intrygę – taki jest JCVD w tym filmie. Trzeba przyznać, że to nader oryginalne i pełne dystansu podejście dało w rezultacie niezły efekt.

Filmy z Jean-Claude Van Damme’em – podsumowanie

Szczyt kariery, choć może i krótki, pozwolił aktorowi na stałe wpisać się do panteonu największych gwiazd kina akcji. Jego kopnięcia i szpagat cieszyły miliony. Choć największe hity z jego udziałem mają już około trzydziestu lat, z uwagi na choreografię walk wciąż mogą przynosić godziwą rozrywkę. Naturalnie specyficzną i przeznaczoną tylko dla sympatyków kina kopanego. Ale tych przecież nie brakuje.

Archiwum: styczeń 2024