Tom Cruise urodził się 3 lipca 1962 roku w USA jako Thomas Cruise Mapother IV. Zaczynał u Franco Zeffirelliego, grając w 1981 roku w „Niekończącej się miłości”. Pierwsze ważne role otrzymał już dwa lata później. Wystąpił w „Outsiderach” Francisa Forda Coppoli i „Ryzykownym interesie” Paula Brickmana. W 1986 roku nastąpił wielki przełom w jego karierze. Rola Mavericka w sensacyjnym romansie „Top Gun” uczyniła z niego światowej sławy gwiazdora. Przez kolejne 35 lat występował w filmach najsłynniejszych hollywoodzkich reżyserów, wcielając się w rozmaite postaci. Do historii przeszedł przede wszystkim jako Ethan Hunt, bohater wieloletniej serii „Mission: Impossible”, jednak lista hitów z jego udziałem jest bardzo długa. Które z nich zasługują na największą uwagę? Oto TOP 15 filmów z Tomem Cruisem.

„Top Gun” (1986)

top gun plakat

Legendarny film Tony’ego Scotta, promowany przez legendarny utwór „Take My Breath Away” zespołu Berlin. Jeden z filmów z Tomem Cruisem, które przyniosły mu sławę. Aktor wcielił się w legendarnego Mavericka – pilota trenującego w elitarnej szkole lotniczej. Na ekranie partnerowali mu Val Kilmer, Anthony Edwards i Kelly McGillis.

„Kolor pieniędzy (1986)

kolor pieniędzy plakat

Kontynuacja klasyku z 1961 roku. Paul Newman ponownie jako mistrz bilarda, Eddie Felson. Tom Cruise jako Vincent Lauria – jego piekielnie zdolny, ale krnąbrny uczeń. Za kamerą Martin Scorsese. Jeden z mniej znanych filmów z Tomem Cruisem, który jednak warto zobaczyć.

„Rain Man” (1988)

rain man plakat

Nagrodzony czterema Oscarami film Barry’ego Levinsona. Główne role zagrali Dustin Hoffman i Tom Cruise. Aktorzy wcielili się w chorego na autyzm mężczyznę i jego młodszego brata, który przejmuje nad nim opiekę po śmierci ojca.

„Urodzony 4 lipca” (1989)

urodzony 4 lipca plakat

Jeden z najważniejszych filmów z Tomem Cruisem i przełom w jego karierze. Aktor wciela się w niepełnosprawnego mężczyznę, który po wzięciu udziału w wojnie w Wietnamie drastycznie zmienia swoje podejście do patriotyzmu i walk zbrojnych.

Za rolę Rona Kovica w tym przejmującym filmie Olivera Stone’a Cruise został nagrodzony Złotym Globem. Otrzymał również nominację do Oscara.

„Ludzie honoru” (1992)

ludzie honoru plakat

Dwóch żołnierzy piechoty morskiej zasiada na ławie oskarżonych w sprawie śmierci kolegi z jednostki. Ich obrony podejmują się wojskowi adwokaci, Danny Kaffee (Tom Cruise) i Joanne Galloway (Demi Moore). Podczas badania sprawy natrafiają na zmowę milczenia w imię lojalności i źle pojętego „honoru”.

Na ekranie Cruise’owi i Moore towarzyszą Jack Nicholson, Kiefer Sutherland i Kevin Bacon.

„Firma” (1993)

firma plakat

Tom Cruise w adaptacji powieści Johna Grishama, którą na ekran przeniósł Sydney Pollack. Aktor wciela się w młodego prawnika, który odkrywa, że zatrudniająca go korporacja prowadzi nielegalne interesy. Tym samym ściąga na siebie ogromne niebezpieczeństwo. To jeden z ciekawszych filmów z Tomem Cruisem w tym zestawieniu.

Jeśli lubisz filmy trzymające w napięciu to musisz koniecznie go obejrzeć!

„Wywiad z wampirem” (1994)

wywiad z wampirem plakat

Kultowe dzieło Neila Jordana na podstawie powieści Anne Rice. Znużony życiem wampir Louis opowiada dziennikarzowi swoją tragiczną historię, w której istotną rolę pełnili bezwzględny Lestat de Lioncourt i wiecznie młoda Claudia. W roli Louisa wystąpił Brad Pitt. Tom Cruise wcielił się w Lestata, zaś dziewczynkę zagrała Kirsten Dunst. W filmie pojawili się także Antonio Banderas i Christian Slater. To jeden z najbardziej znanych filmów z Tomem Cruisem.

Film warty obejrzenia!

„Mission: Impossible” – seria filmów (1996-2018)

mission impossible plakat

Przygoda Toma Cruise’a z rolą Ethana Hunta rozpoczęła się w 1996 roku. Wtedy na ekrany trafił pierwszy film z serii „Mission: Impossible”. Przez kolejne 20 lat aktor wcielał się w agenta CIA aż 6 razy. Ostatni hit o podtytule „Fallout” trafił na ekrany w 2018 roku. W planach są obecnie dwa kolejne sequele.

„Jerry Maguire” (1996)

jerry maguire plakat

Jerry Maguire ma wszystko – pieniądze, karierę i piękną kobietę u boku. Pewnego dnia postanawia zerwać z cynicznym podejściem do życia i wygłasza manifest, który nie podoba się jego zwierzchnikom. W efekcie traci swoją dotychczasową pozycję i musi zacząć życie na nowo.

Za tytułową rolę w tym obrazie Tom Cruise otrzymał nominację do Oscara oraz Złoty Glob.

„Oczy szeroko zamknięte” (1999)

oczy szeroko zamknięte plakat

Ostatnie dzieło Stanleya Kubricka i ostatni wspólny film Cruise’a i Nicole Kidman przed rozwodem. Para wcieliła się w nim w… znużonych sobą nawzajem, bogatych małżonków, których kryzys w związku wywołuje lawinę mrocznych wydarzeń. Jeden z tych filmów z Tomem Cruisem, które stanowią już klasykę gatunku.

Koniecznie obejrzyj ten klasyk!

„Magnolia” (1999)

magnolia plakat

Film Paula Thomasa Andersona o szkatułkowej kompozycji. Przedstawia przeplatające się losy kilkorga mieszkańców San Fernando, w Południowej Kalifornii. W jego doskonałej obsadzie znaleźli się m.in. Tom Cruise, Julianne Moore i Philip Seymour Hoffman.

To też jeden z ważniejszych filmów z Tomem Cruisem. Zapewnił mu nominację do Oscara i Złoty Glob za rolę drugoplanową.

„Vanilla Sky” (2001)

vanilla sky plakat

Przystojny i odnoszący sukcesy kobieciarz pewnego dnia zakochuje się w dziewczynie kolegi. Furia jego dotychczasowej kochanki doprowadza do tragicznych wydarzeń.

„Vanilla Sky” to remake hiszpańskiej produkcji „Otwórz oczy” Alejandro Amenábara, wyreżyserowany przez Camerona Crowe’a. W rolach głównych wystąpili Tom Cruise, Penelope Cruz i Cameron Diaz.

„Raport mniejszości” (2002)

raport mniejszości plakat

Ekranizacja powieści Philipa K. Dicka w reżyserii Stevena Spielberga. W przyszłości przestępcy karani są, zanim dokonają zbrodni, dzięki czemu świat jest bardziej bezpieczny. Pewnego dnia komisarz John Anderton (Tom Cruise) dowiaduje się, że on sam popełni morderstwo. Rozpoczyna wyścig z czasem, by zapobiec zbrodni i uniknąć kary.

„Ostatni samuraj” (2003)

ostatni samuraj plakat

Tom Cruise jako kapitan Nathan Algren – weteran wojny secesyjnej, który otrzymuje propozycję szkolenia japońskiej armii. Na miejscu mężczyzna zostaje wciągnięty w konflikt między cesarzem a ostatnim samurajem (Ken Watanabe). To doprowadza do jego duchowej przemiany. Kolejny z filmów z Tomem Cruisem, który wart jest uwagi.

„Jack Reacher: Jednym strzałem” (2012)

jack reacher jednym strzałem plakat

Oskarżony o zabójstwo 5 osób snajper prosi o kontakt z tajemniczym Jackiem Reacherem. Jego dawny znajomy rozpoczyna prywatne śledztwo, by oczyścić go z zarzutów.

W tytułowej roli wystąpił Tom Cruise. Na ekranie towarzyszą mu Rosamund Pike, Richard Jenkins, Robert Duvall oraz Werner Herzog. W 2016 roku film doczekał się sequela pt. „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”.

Tom Cruise w 2022 roku skończy 60 lat, jednak nie zamierza zmieniać swojego emploi. W nadchodzących latach powróci zarówno w roli Mavericka, jak i Ethana Hunta. Ma pojawić się także w filmie „Luna Park” o wyprawie na Księżyc. Wśród licznych filmów z Tomem Cruisem na pewno znajdziesz takie, które szczególnie przypadną ci do gustu!

Archiwum: luty 2024