Penélope Cruz urodziła się 28 kwietnia 1974 w Alcobendas na przedmieściach Madrytu. Obecnie to już dojrzała artystka, ale można powiedzieć, że jest jak wino i z wiekiem zyskuje nowe smaki i odcienie, które zachwycają nie tylko w Europie. Pomimo twardego iberyjskiego akcentu zyskała sławę na całym świecie i podbiła Hollywood. Sprawdź nasz ranking i poznaj najlepsze filmy z Penelope Cruz.

Penélope Cruz – filmografia

Lista jej artystycznego dorobku jest bardzo długa. Zadebiutowała jako 18-latka w filmie „Szynka, szynka” (1992) i do tej pory zagrała w ponad 60 produkcjach filmowych i telewizyjnych. A na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, między innymi:

  1. Oscar w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa za „Vicky Cristina Barcelona” (2009);
  2. Nagroda BAFTA w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa za „Vicky Cristina Barcelona” (2009);
  3. Nagroda na MFF w Cannes w kategorii Najlepsza aktorka za film „Volver” (2007);
  4. Nagroda Goya:
  • Najlepsza aktorka za: „Volver” (2007); „Dziewczyna marzeń” (1999);
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa za „Vicky Cristina Barcelona” (2009).

Warto podkreślić, że jako pierwsza hiszpanka otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara.

„Mama” (2015)

Spośród filmów z Penelope Cruz „Mama” to chyba jeden z najbardziej heroicznych obrazów kobiety, jaki przedstawiła aktorka do tej pory. Grana przez nią nauczycielka i matka 10-letniego chłopca dowiaduje się, że ma raka piersi. Pomimo śmiertelnej diagnozy nie poddaje się i odkrywa w sobie nową energię, która zmienia jej życie i jej bliskich.

„Vicky Cristina Barcelona” (2008)

Z pewnością to jeden z najważniejszych filmów w dorobku aktorki. Rola Marii Eleny zagrana u boku Javiera Bardema i Scarlett Johanson nadała nowe znaczenie jej karierze i pozwoliła poznać jeszcze szerszemu gronu odbiorców. Ciekawe, czy Woody Allen wiedział, że ta rola zapewni jej nie tylko nominacje do Oscara, ale również wygraną w tym i kilku innych konkursach?

„Drżące ciało” (1997)

Drogi głównych bohaterów splatają się dosyć przypadkowo w trakcie Bożego Narodzenia. Wskutek szarpaniny dochodzi do strzelaniny. Winny tego zajścia mężczyzna odsiaduje wyrok. Jaki jest zwrot akcji w tym filmie z Penelope Cruz? Po 6 latach od tragicznego zdarzenia losy bohaterów splatają się ponownie. Czy znów dojdzie do rozlewu krwi?

„Nine” (2009) – musical

Niesamowita rola w tym musicalu pozwoliła Penelope pokazać się z jeszcze innej strony, tej mniej znanej. Opłaciło się to nie tylko producentom tego przedsięwzięcia, ale również samej artystce, ponieważ dostała za nią kilka prestiżowych nominacji, m.in. do Złotego Globu.

„Vanilla sky” (2001)

W pewnych kręgach kultowy film, wyreżyserowany przez Camerona Crowe’a. Młody, przystojny i bogaty potentat finansowy poznaje piękną kobietę o imieniu Sofia (Penélope Cruz) i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak nie podoba się to odtrąconej kochance, która w zemście prowokuje wypadek samochodowy, który masakruje twarz mężczyzny. Czy pomimo to rozkocha w sobie Sofię?

„Volver” (2006)

To jeden z filmów z Penelope Cruz, gdzie Hiszpanka gra pierwsze skrzypce. Jej bohaterka to zapracowana matka dorastającej córki, która obecnie przeżywa odejście jedynej ciotki. Poza tym ma jeszcze na głowie siostrę, która twierdzi, że regularnie nawiedza ją duch zmarłej matki. Film obyczajowy z elementami czarnego humoru i nutką melodramatu. To chyba najpogodniejszy z filmów Almodóvara.

„Morderstwo w Orient Expressie” (2017)

Adaptacja filmowa książki Agathy Christie pod tym samym tytułem. Krótko mówiąc, znowu dochodzi do zbrodni, a zagadkę może rozwiązać nie kto inny, jak Herkules Poirot we własnej osobie! W tym filmie Cruz otrzymała trudne zadanie zagrania jednej z podejrzanych o morderstwo. Wyborna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią zagadki kryminalne, ale z humorem i bez makabrycznych scen.

„Przerwane objęcia” (2009)

Zmysłowy thriller hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara. Lena grana przez Penelope Cruz jest związana z wpływowym milionerem, który za wszelką cenę chce z nią być. Jednak kobieta popada w szalony romans z Mateo, którego co prawda kocha z wzajemnością, ale również ma przed nim ma wiele mrocznych tajemnic… Co skrywa Lena i co jest w stanie poświęcić, żeby być z ukochanym mężczyzną?

„Blow” (2001)

To film z Penelope Cruz, którego historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z lat 70. XX wieku. Młody George Jung jest bajecznie bogaty, bo zarabia na handlu narkotykami. Może kupić wszystko, co ma swoją cenę, jednak nie może zdobyć miłości, której tak bardzo pragnie… Mistrzowska rola Cruz u boku Johnny’ego Deppa.

„Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” (2017)

Historia miłości barona narkotykowego Pablo Escobara (Javier Bardem), który zasłynął szmuglowaniem niewyobrażalnej ilości kokainy, z przepiękną Virginią Vallejo (gwiazdą kolumbijskiej telewizji). Oboje są w sobie szaleńczo zakochani, jednak kobietę przeraża przestępczy świat i do tej pory nieznane jej oblicze ukochanego mężczyzny. Czy ich miłość przetrwa?

„Ból i blask” (2019)

To jeden z najnowszych filmów z Penelope Cruz w obsadzie. Dojrzały mężczyzna i reżyser filmowy rusza w sentymentalną podróż do swojej przeszłości. Wraca myślami, do zdarzeń, miejsc i osób, których na co dzień nie wspomina. Przywołuje wspomnienia pierwszej miłości, bólu i rozstania, ale również wraca pamięcią do początku fascynacji kinem. Hiszpańska gwiazda gra młodą matkę bohatera.

„Matki Równoległe” (2021) – nowy film

I w końcu ostatni film, w którym zagrała. Podczas zdjęć do produkcji ponownie miała okazję spotkać się z inną ulubienicą Pedro Almodovara – Rossy de Palma. Film opowiada historię dwóch kobiet, które w tym samym czasie zostają matkami. To historia o kobiecości, macierzyństwie i samotności. Niezwykle wzruszający obraz.

Archiwum: marzec 2024