Nicole Kidman przyszła na świat 20 czerwca 1967 roku. Urodziła się w Honolulu, przez kilka lat mieszkała w USA, a następnie jej rodzina osiedliła się w Sydney w Australii. Karierę zaczynała w ulicznym teatrze i australijskiej telewizji. Pierwsze ważne role zagrała na początku lat 90. Wystąpiła wówczas w filmach „Billy Bathgate” i „Szybki jak błyskawica”. W pierwszym partnerowała takim gwiazdom jak Dustin Hoffman i Bruce Willis. Na planie drugiego poznała natomiast swojego przyszłego męża, Toma Cruise’a, z którym była związana przez 10 lat. Za swoje osiągnięcia aktorskie została nagrodzona m.in. czterema Złotymi Globami, nagrodą BAFTA i Oscarem. Które filmy z Nicole Kidman zasługują na największe uznanie? Oto lista 10 najlepszych produkcji z udziałem tej aktorki.

1. „Za wszelką cenę” (1995)

Pierwszy Złoty Glob w karierze Nicole Kidman przyniosła jej rola Suzanne Stone – ambitnej dziewczyny, która od zawsze marzyła o karierze w telewizji. By osiągnąć swój cel i zostać kimś więcej niż pogodynką, postanawia przygotować reportaż o lokalnej młodzieży. Pomysł ten nie podoba się jej mężowi, który próbuje zniechęcić Suzanne do pracy w telewizji i namawia ją, by zajęła się rodzinną firmą. Stone jest jednak gotowa za wszelką cenę zdobyć to, czego pragnie. W filmie Gusa Van Santa poza Kidman zagrali Matt Dillon, Joaquin Phoenix i Casey Affleck.

2. „Oczy szeroko zamknięte” (1999)

Ostatni film Stanleya Kubricka, w którym Nicole Kidman zagrała z Tomem Cruise’em tuż przed rozpadem ich małżeństwa. Obraz przedstawia zamożną, znudzoną życiem parę. Gdy mężczyzna dowiaduje się, że żona nie zawsze była mu wierna, postanawia pójść za głosem pożądania i spełnić swoje skrywane fantazje.

3. „Moulin Rouge” (2001)

Ekranizacja słynnego musicalu, w której główne role zagrali Nicole Kidman i Ewan McGregor. Aktorka wciela się w postać kurtyzany z najsłynniejszego kabaretu w Paryżu, w której zakochuje się ubogi poeta. Film Baza Luhrmanna został nagrodzony dwoma Oscarami. Otrzymał także sześć nominacji do tej nagrody, w tym za pierwszoplanową rolę dla Kidman.

4. „Inni” (2001)

Klimatyczny horror w reżyserii Alejandra Amenábara o nawiedzonym domu. Główną bohaterką jest Grace Stewart, która opiekuje się dwójką dzieci, podczas gdy jej mąż przebywa na froncie II wojny światowej. Kobieta z czasem orientuje się, że ona i jej dzieci nie są jedynymi mieszkańcami ich olbrzymiej posiadłości.

Za rolę w „Innych” Nicole Kidman otrzymała nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

5. „Godziny” (2002)

Film o trzech kobietach – wybitnej pisarce z przełomu XIX i XX wieku, gospodyni domowej z lat 40. i współczesnej mieszkance Nowego Jorku, które łączy „Pani Dalloway”. Nicole Kidman wcieliła się w autorkę powieści borykającą się nie tylko z niemocą twórczą, ale i problemami psychicznymi.

Za rolę Virginii Woolf w filmie „Godziny” aktorka otrzymała swojego pierwszego i jedynego dotychczas Oscara. W pozostałych rolach wystąpili: Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris i Toni Collette.

6. „Wzgórze nadziei” (2003)

Wzruszająca opowieść o miłości. Inman wraca z frontu do swojej ukochanej Ady przez owładnięte wojną secesyjną południe Stanów Zjednoczonych, napotykając po drodze wiele przeszkód. Życie czekającej na jego powrót kobiety również nie jest łatwe – ledwo wiąże koniec z końcem, samodzielnie zajmując się rodzinną farmą. Film został zrealizowany na podstawie powieści Charlesa Fraziera. U boku Kidman na ekranie pojawili się Jude Law i Renée Zellweger.

7. „Dogville” (2003)

Jeden z najsłynniejszych filmów Larsa Von Triera, nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Filmową. Jego akcja toczy się w latach 30. XX wieku w małej osadzie w Górach Skalistych. Dociera tam dziewczyna ścigana przez gangsterów, która prosi o schronienie. Mieszkańcy, choć niechętnie, zgadzają się go udzielić. Poczucie, że los Grace jest w ich rękach, wyzwala w nich najgorsze instynkty. W roli głównej wystąpiła Nicole Kidman. Pozostałych bohaterów zagrali: Paul Bettany, Stellan Skarsgård, Chloë Sevigny i Patricia Clarkson.

8. „Lion. Droga do domu” (2016)

Mały chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tracąc kontakt z całą rodziną. 25 lat później w wyniku niespodziewanych wydarzeń postanawia odnaleźć drogę do domu.

W tym uhonorowanym dwiema nagrodami BAFTA i sześcioma nominacjami do Oscara obrazie główne role zagrali Dev Patel, Rooney Mara oraz Nicole Kidman, wcielająca się w postać matki adopcyjnej głównego bohatera.

9. „Zabicie świętego jelenia” (2017)

Kolejny wyjątkowy obraz w filmografii Kidman to „Zabicie świętego jelenia” w reżyserii współczesnego mistrza kina, Yórgosa Lánthimosa. To nagrodzone w Cannes dzieło opowiada o lekarzu, który za swój błąd sprzed lat zmuszony jest zapłacić niewyobrażalną cenę. W filmie, obok Kidman, pojawia się Colin Farrell.

10. „Gorący temat” (2019)

Oparta na faktach historia molestowania dziennikarek stacji Fox News przez jej szefa, Rogera Ailesa. W nagrodzonej wieloma wyróżnieniami produkcji Kidman wciela się w rolę Gretchen Carlson. Na ekranie partneruje jej Charlize Theron wcielająca się w postać Megyn Kelly. Początkującą redaktorkę, na której przykładzie przedstawiony jest cały mechanizm działania drapieżcy, zagrała Margot Robbie.

Powyższa lista prezentuje tylko najważniejsze produkcje z udziałem Nicole Kidman. Dobrych filmów, w których wystąpiła ta aktorka, jest znacznie więcej. Kidman pojawiła się także w kilku świetnych, nagradzanych serialach. W ostatnich latach były to m.in. „Wielkie kłamstewka”, „Od nowa” i „Dziewięcioro nieznajomych”.

Archiwum: luty 2024