Choć wiele osób zaczęło kojarzyć Lady Gagę z aktorstwem dopiero po jej występie w „Narodzinach gwiazdy”, piosenkarka debiutowała na ekranie już 20 lat temu. W 2001 roku, jeszcze jako Stefani Germanotta, wystąpiła w jednym z odcinków kultowej „Rodziny Soprano”. Zagrała wówczas „dziewczynę na basenie 2”. Jak sama wspomina, jej rola nie była zbyt wielka, ale dzięki niej może się dziś pochwalić udziałem w serialu, który zmienił oblicze telewizji. Nie był to zresztą jedyny raz, gdy Lady Gaga pojawiła się na srebrnym ekranie. I nie chodzi wyłącznie o teledyski do jej utworów, które niejednokrotnie wyglądały jak filmy krótkometrażowe. Autorka „Bad Romance” zagrała jedną z głównych ról w 5. sezonie serialu „American Horror Story”. Wystąpiła też gościnnie w słynnych „Simpsonach”.

A jak kształtowała się jej kariera filmowa? Czy „Narodziny gwiazdy” to faktycznie pierwsza kinowa produkcja, w jakiej zagrała Stefani Germanotta? W związku z niedawną premierą filmu „House of Gucci” warto przypomnieć najważniejsze filmy z Lady Gagą.

„Maczeta zabija” (2013)

W 2013 roku Lady Gaga pojawiła się w kontynuacji „Maczety” Roberta Rodrigueza u boku takich gwiazd jak Mel Gibson, Charlie Sheen, Antonio Banderas i, oczywiście, Danny Trejo. Piosenkarka wcieliła się w postać niebezpiecznej i seksownej La Camaleón. Jej utwór „Aura” promował film i rozbrzmiewał w oficjalnym zwiastunie.

„Sin City: Damulka warta grzechu” (2014)

Współpraca Lady Gagi i Roberta Rodrigueza musiała przebiegać bardzo pomyślnie, ponieważ rok po premierze produkcji „Maczeta zabija” gwiazda muzyki wystąpiła w kolejnym filmie reżysera. W sequelu „Sin City”, na podstawie słynnego komiksu Franka Millera, Gaga zagrała kelnerkę o imieniu Bertha, która prowadzi dialog z Johnnym (Joseph Gordon-Levitt). Choć jej postać pojawia się tylko w jednej scenie w barze, Bertha otrzymała własny plakat w ramach materiałów promujących film.

„Gaga: Five Foot Two” (2017)

W 2017 roku Netflix pokazał światu dokument o życiu i karierze Lady Gagi, wyreżyserowany przez nominowanego do nagrody Emmy Chrisa Moukarbela. W filmie „Five Foot Two” przyglądamy się kulisom jednego z najbardziej kluczowych okresów w karierze artystki. Chodzi o czas związany z jej przeżyciami podczas powstawania albumu „Joanne”, a także chwile, które spędza ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Ekipa filmowa towarzyszyła autorce „Million Reasons” przez osiem miesięcy, ukazując zarówno momenty zawodowego triumfu, jak i osobistych trudów. Nie brakowało także codziennych czynności, które dowodzą, że gdy gasną światła, Stefani Germanotta jest taka jak każdy z nas.

„Narodziny gwiazdy” (2018)

Wielki przełom w aktorskiej karierze Lady Gagi pojawił się wraz z filmem „Narodziny gwiazdy”. Gwiazdor Hollywood, Bradley Cooper, postanowił powierzyć jej główną rolę w swoim reżyserskim debiucie. W tym wzruszającym melodramacie muzycznym, będącym trzecią wersją klasyku z 1937 roku, Gaga wcieliła się w początkującą wokalistkę o imieniu Ally, której znany muzyk pomaga zrobić karierę. Para zakochuje się w sobie i wkrótce decyduje się na ślub. Szczęście nie jest im jednak pisane. Rosnąca popularność dziewczyny zaczyna stanowić problem dla partnera, którego blask przygasa.

„Narodziny gwiazdy” okazały się gigantycznym hitem, a sama Lady Gaga zdobyła uznanie w oczach krytyków filmowych jako utalentowana aktorka. Film otrzymał aż osiem nominacji do Oscara. Tylko jedna z nich zaowocowała statuetką. Był to Oscar za utwór „Shallow” w wykonaniu Gagi i Coopera, który zwyciężył w kategorii najlepsza piosenka. Wśród filmów z Lady Gagą ten tytuł był chyba najbardziej znany.

„Dom Gucci” (2021)

Najnowsza produkcja z udziałem Lady Gagi to „House of Gucci”. Tym razem do swojego projektu zaprosił ją sam Ridley Scott – reżyser „Obcego”, „Gladiatora” i „Łowcy androidów”. Jego nowe dzieło, zrealizowane na podstawie książki Sary Gay Forden, opowiada historię Maurizia Gucciego i Patrizii Reggiani od początku ich znajomości aż po jej tragiczny koniec. I choć nie jest to najlepszy film w karierze Scotta, warto obejrzeć go dla samej Lady Gagi brawurowo wcielającej się w rolę kobiety, która zwykła mawiać, że „woli płakać w rolls-royce’ie, niż być szczęśliwą na rowerze. Wokalistka swoją kreacją przyćmiewa nawet fantastycznego Adama Drivera w roli dziedzica domu mody Gucci, który własnym życiem przypłacił decyzję o porzuceniu małżonki.

Lady Gaga i Adam Driver w filmie Ridleya Scotta są wspierani przez zastęp pierwszoligowych gwiazd. W obsadzie znaleźli się m.in. Al Pacino, Jeremy Irons, Jared Leto i Salma Hayek. Polska premiera filmu miała miejsce 24 listopada 2021 roku.

Czy rola żony Maurizio Gucciego przyniesie Lady Gadze pierwszą w życiu nominację do aktorskiego Oscara? Czy Patrizia Reggiani stanie się jej rolą życia? Póki co trudno to ocenić. Można jedynie podejrzewać, że gwiazda, która osiągnęła już wszelkie możliwe szczyty, jeśli chodzi o karierę muzyczną, skorzysta ze swoich pięciu minut w branży filmowej i jeszcze nie raz zaskoczy fanów wybitną kreacją aktorską. Potwierdzają to powyższe filmy z Lady Gagą.

Archiwum: luty 2024