Świat fantasy dla wielu osób stanowi odskocznię od rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że gdy książka przenoszona jest na wielki ekran, zyskuje od razu wielu fanów. Filmy podobne do „Władcy pierścieni” kontynuują sukces produkcji Petera Jacksona. Jeśli też cenisz sobie przygody fantastycznych bohaterów, musisz poznać pozycje, które zawarliśmy w tym zestawieniu.

Filmy podobne do „Władcy pierścieni” – cechy wspólne

Czym wyróżniają się wszystkie zebrane poniżej pozycje? To oczywiście filmy fantasy. Opierają się na nieistniejącym świecie, w którym często bohaterami są przedstawiciele wymyślonych ras czy mówiących zwierząt, jak lwy albo sokoły. Największym zainteresowaniem cieszą się te światy, które stworzone są z dbałością o najmniejsze szczegóły. To właśnie dlatego ludzie tak bardzo pokochali filmy podobne do „Władcy pierścieni”, którego świat jest jednym z najdoskonalej zbudowanych, przynajmniej według znawców gatunku.

„Władca pierścieni” to opowieść o Pierścieniu Władzy, który może przynieść zniszczenie fantastycznemu światu Śródziemia. Jak przystało na magiczną opowieść, z jednej strony stoją siły zła z armią orków i Sauronem rządzącym Mordorem, a z drugiej – siły dobra. Jednoczą się one pomimo sporów, łącząc ludzi, krasnoludy, hobbitów, czarodzieja i elfów, aby wyruszać na walkę dobra ze złem. Czy im się powiedzie i jaki będzie koszt tej wyprawy? O tym musisz przekonać się sam! Jeśli już znasz odpowiedź, poznaj podobne filmy – niech nasza lista będzie ich źródłem!

Trylogia „Hobbit” (2012–2014)

Zestawienie filmów podobnych do „Władcy pierścieni” otwiera oczywiście produkcja z tego samego uniwersum, czyli „Hobbit”. Książka napisana przez J.R.R. Tolkiena opowiada historię hobbita Bilbo Bagginsa, którego czarodziej Gandalf wplątuje w odległą wyprawę do Samotnej Góry. Towarzyszy im grupa krasnoludów, której przewodzi prawowity król tej nacji. Aby zwyciężyć, muszą pokonać smoka Smauga. To on przed wiekami wprowadził chaos do królestwa i zmusił krasnoludy do odejścia.

Trylogia ta składa się z trzech części, z których ostatnia opisuje samą bitwę o Samotną Górę. Akcja toczy się w tym samym uniwersum, co „Władca pierścieni”, a dodatkowo Bilbo jest wujem Froda. Wszystkie trzy części łącznie zgarnęły sporo nagród i zgromadziły na planie wielu cenionych aktorów.  

„Gwiezdny pył” (2007)

Kolejnym filmem podobnym do „Władcy pierścieni” jest „Gwiezdny pył” w reżyserii Matthew Vaughna. To fantastyczna i przygodowa opowieść o miłości. Tristan (Charlie Cox) dla swojej ukochanej Yvaine (Claire Danes) decyduje się wyruszyć za mur, który dzieli angielskie miasteczko od fantastycznej krainy Stormhold. Czy wyprawa się powiedzie? Na pewno powiodła się realizacja tej produkcji, wysoko ocenianej przez odbiorców i krytyków oraz kilkakrotnie nagrodzonej.

„Willow” (1988)

Trzeci z filmów podobnych do „Władcy pierścieni” obecnie jest lepiej znany jako serial. Pierwotnie jednak „Willow” był filmem w reżyserii Rona Howarda, w którym główną rolę zagrał Warwick Davis. Wcielił się on w rolę karła, którego celem jest ochrona niemowlęcia przed planami okrutnej królowej Bavmordy. Produkcja ta zdobywał kilka nagród i okrzyknięta została baśnią skierowaną do dorosłych.

„Niekończąca się opowieść” (1984)

Jeśli interesują cię filmy podobne do „Hobbita” i „Władcy pierścieni”, ta produkcja ma szansę podbić twoje serce. O ile już jej nie znasz, bo ta przygodowa, familijna baśń w reżyserii Wolfganga Petersena uznawana jest za jeden z najlepszych filmów w swojej kategorii. Opowiada historię chłopca, który odkrywa, że jedna z jego książek jest bramą do świata fantazji. Co go tam spotka? Sprawdź sam!

„Warcraft: Początek” (2016)

To film dobrze znany graczom, oparty na serii o tym samym tytule. Produkcja w reżyserii Duncana Jonesa, pomimo dużego budżetu i szumu związanego z przygotowaniami, nie cieszyła się przychylnością krytyków. Jednocześnie zarobiła ostatecznie ponad 433 miliony dolarów amerykańskich, przez co jest uznawana współcześnie za najlepiej zarabiającą ekranizację gier komputerowych.

Seria „Opowieści z Narni” (2005–2025)

Wszystkie trzy filmy podobne do „Władcy pierścieni”, a także dwa, które zaplanowane są aż do 2025 roku, cieszą się niezwykłym zainteresowaniem fanów Narnii jako magicznej krainy. Pierwsza z opowieści wprowadza nas w czasy II wojny światowej, kiedy czwórka rodzeństwa Pevensie musi zamieszkać na wsi. Tam w szafie znajdują przejście do magicznego świata rządzonego przez Białą Królową (w tej roli Tilda Swinton). 

Seria „Harry Potter” (2001–2011)

Te filmy podobne do „Władcy pierścieni” zna chyba każdy, kto jest fanem magii i świata fantasy w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Seria opowiada o przygodach młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera (Daniel Radcliffe), który odkrywa, że ma związek ze światem magii. W towarzystwie przyjaciół, Rona (Rupert Grint) i Hermiony (Emma Watson) stara się ostatecznie zwyciężyć lorda Voldemorta, odpowiedzialnego za śmierć wielu czarodziejów. Czy 

„Alicja w Krainie Czarów” (2010)

Wśród filmów podobnych do „Władcy pierścieni” ten w reżyserii Tima Burtona jest chyba najbardziej charakterystyczny. Opowiada nieco odświeżoną i niezwykle imponującą pod względem charakteryzacji i efektów specjalnych historię Alicji (Mia Wasikowska), która przez króliczą norę wpada do fantastycznego świata… po raz drugi! Tam dowiaduje się, że musi walczyć o tron zajmowany obecnie przez złą Czerwoną Królową (Helena Bonham Carter), mając po swojej stronie Szalonego Kapelusznika (Johnny Depp). Produkcja ta zdobyła dwa Oscary za najlepsze scenografię i kostiumy.

Seria „Piraci z Karaibów” (2003–2017)

Seria ta obejmuje pięć filmów najbardziej znanych chyba z postaci charyzmatycznego kapitana Jacka Sparrowa (w tej roli Johnny Depp). U jego boku zagrali m.in. Geoffrey Rush (jako kapitan Barbossa), Orlando Bloom (jako Will Turner) czy Keira Knightley (jako Elizabeth Swann). Filmy o przygodach piratów, przedstawione w humorystycznej wersji, zdobyły serca wielu fanów na całym świecie… a przy tym liczne nagrody, m.in. BAFTA.

„Eragon” (2006)

Wśród filmów podobnych do „Władcy pierścieni” ten wyróżnia się głównie obecnością… smoka! Nastolatek Eragon (Ed Speleers) przypadkowo znajduje smocze jajo, z którego wykluwa się smok. Postanawia go ujeździć i na jego grzbiecie przemierza świat, poszukując wieści o swoim pochodzeniu i przeznaczeniu.

Jak widzisz filmy podobne do „Władcy pierścieni” powstają licznie i cieszą się dużym zainteresowaniem. W gronie naszych propozycji znalazły się nawet produkcje wyprzedzające „Władcę pierścieni”, ale powracające na fali jego popularności. Wybierz swoje ulubione i zaplanuj wieczór z kinem fantasy!

Archiwum: marzec 2024