więzień labiryntu plakat

„Więzień labiryntu” to seria filmów wyreżyserowanych przez Wesa Balla na podstawie cyklu bestsellerowych powieści Jamesa Dashnera. Jej głównym bohaterem jest Thomas (Dylan O’Brien), który nieoczekiwanie budzi się pośrodku olbrzymiego dziedzińca otoczonego labiryntem. Nie pamięta, jak się tam znalazł ani co działo się wcześniej. Jest jednym z wielu chłopaków w tej samej sytuacji. Miejsce, w którym się przebywają, to Strefa – zamknięty obszar, z którego najstarsi mieszkańcy próbują wydostać się już od kilku lat. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego celem jest odzyskanie wolności.

Pod koniec pierwszej części Streferom udaje się uciec. Okazuje się jednak, że świat poza labiryntem jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż to, z czym mierzyli się do tej pory.

Szukasz filmów podobnych do „Więźnia labiryntu”, który przypadł ci do gustu? Poniżej znajdziesz 5 tytułów, które powinny idealnie spełnić twoje oczekiwania.

„Igrzyska śmierci” – seria filmów (2012-2015)

Igrzyska śmierci plakat

Akcja „Hunger Games” toczy się w totalitarnym państwie przyszłości, podzielonym na trzynaście dystryktów. Po buncie w jednym z nich władze wpadły na pomysł organizowania corocznych krwawych dożynek, które stanowią nie tylko narządzie kontroli, ale także doskonałą rozrywkę dla elit. Z każdego dystryktu wybierana jest para uczestników w wieku 12-18 lat. Opuszczają oni dom rodzinny i po krótkim treningu trafiają na gigantyczną arenę, by wziąć udział w walce na śmierć i życie. Kiedy w najbiedniejszym, dwunastym dystrykcie wybór pada na młodziutką Primrose Everdeen, jej starsza siostra zgłasza się na jej miejsce. Katniss nie ma pojęcia, że już wkrótce stanie się symbolem nadziei dla całego narodu.

Seria filmów z Jennifer Lawrence w roli głównej została zrealizowana na podstawie cyklu książek autorstwa  Suzanne Collins, przeznaczonego dla młodych dorosłych. Te filmy podobne do „Więźnia labiryntu” cieszą się stałym zainteresowaniem. Warto je zobaczyć choćby z powodu pozytywnych ocen!

„Dawca pamięci” (2014)

Dawca pamięci plakat

Ekranizacja książki Lois Lowry z 1993 roku opowiada o utopijnym świecie, w którym nie istnieją cierpienie, ból ani wojny. Jest on jednak pozbawiony także emocji, barw i pamięci. Jedynymi powiernikami wspomnień są tytułowi dawcy. Kiedy nastoletni Jonas zostaje wytypowany, by zostać jednym z nich, trafia na szkolenie do swojego poprzednika. W trakcie nauki poznaje mroczny sekret, który może zburzyć ład świata i ściągnąć wielkie niebezpieczeństwo na niego i jego bliskich.

W tytułową rolę wcielił się Brenton Thwaites. W obsadzie znaleźli się także Meryl Streep, Jeff Bridges, Alexander Skarsgård, Katie Holmes, Odeya Rush i Taylor Swift.

„Piąta fala” (2016)

Piąta fala plakat

Przybysze z innej planety podczas czterech fal ataków doprowadzili do apokalipsy, po której na Ziemi zostały już tylko zgliszcza i garstka ocalałych. Jedną z nich jest Cassie – nastolatka, która za wszelką cenę próbuję odnaleźć swojego brata, zanim nadejdzie tajemnicza piąta fala. By mieć jakiekolwiek szanse na przetrwanie, musi dowiedzieć się, kim są najeźdźcy i dlaczego chcą unicestwić ludzkość. Podczas swojej wyprawy spotyka młodego mężczyznę, który może jej w tym pomóc.

Cassie po raz pierwszy pojawiła się na kartach książki Ricka Yanceya w 2013 roku. W filmie z 2016 roku wcieliła się w nią Chloë Grace Moretz.

„Niezgodna” – seria filmów (2012-2015)

Niezgodna plakat

Beatrice Prior ma szesnaście lat i właśnie dowiedziała się, że jest „niezgodna”. W pozornie utopijnym świecie oznacza to, że nie da się jej przyporządkować do żadnej z pięciu frakcji, na które zostało podzielone społeczeństwo. Charakter Beatrice jest zbyt złożony i wyjątkowy, dlatego czeka ją unicestwienie. Przerażona dziewczyna decyduje się na ucieczkę. Trafia do podziemia pełnego wojowników niegodzących się na obowiązujące reguły. Dołącza do nich i staje do walki z systemem. Wkrótce przekonuje się, że świat wcale nie jest taki, jak wmawiano jej całe życie.

„Niezgodna” to pierwsza część serii, na którą składają się także podobne filmy, czyli „Zbuntowana” i „Wierna”. Wszystkie zostały oparte na trylogii, której autorką jest Veronica Roth. Główną rolę zagrała w nich Shailene Woodley.

„Cube” (1997)

Cube plakat

„Cube” nie jest filmem dla młodzieży ani o młodzieży. Nie został też zrealizowany z takim rozmachem, jak pozostałe produkcje na niniejszej liście filmów podobnych do „Więźnia labiryntu”.

Ten minimalistyczny, kanadyjski thriller psychologiczny może spodobać się fanom wspomnianej produkcji, gdyż opowiada o próbie wydostania się ze śmiertelnej pułapki. W powieści Jamesa Dashnera i jej ekranizacji był to labirynt. W przypadku filmu, który wyreżyserował Vincenzo Natali, jest to sześcian. Założenie jest jednak podobne. Grupa nieznajomych osób pewnego dnia budzi się w tajemniczym miejscu, nie wiedząc, jak się tam znalazła. By się wydostać, musi postawić na współpracę. W przeciwnym razie wszyscy mogą zginąć.

Jeśli spodobała ci się powyższa lista filmów podobnych do „Więźnia labiryntu” i chcesz poznać więcej podobnych produkcji, zerknij na pozostałe artykuły poświęcone filmom dla młodzieży. Poza dziełami science fiction znajdziesz tam też serie fantasy, komedie romantyczne oraz pełne erotyki romanse.

Archiwum: luty 2024