Chyba nie ma osoby, której problemy finansowe nie spędzałyby snu z powiek. To właśnie one łączą bohaterów serialu „Squid Game”. Łączy ich też oczywiście chęć rozwiązania tych problemów, dlatego decydują się wziąć udział w pewnej grze, w której nagrodą jest aż 45,6 miliarda wonów. Cóż, takie pieniądze mogą kusić, ale w życiu nie ma nic za darmo. Przegrani nie tylko mogą zapomnieć o nagrodzie – muszą pożegnać się z życiem. Filmy podobne do „Squid Game” to produkcje, które przedstawiają walkę o przetrwanie i robią to bardzo dobrze, bo wywołują u widza emocje i zmuszają do odpowiedzenia sobie na bardzo niewygodne pytania…

Filmy podobne do „Squid Game”: Igrzyska Śmierci i inne produkcje

„Squid Game” to koreański serial, którego reżyserem jest Hwang Dong-Hyuk. Co ciekawe, twórca czerpał inspirację z własnych doświadczeń, kiedy to sam mierzył się z problemami finansowymi. Podobno pomysł na serial powstał już kilkanaście lat temu, aż w końcu dzisiaj możemy obejrzeć go na platformie Netflix. Premiera 2 sezonu „Squid Game” będzie miała miejsce w 2024 roku.

„Igrzyska śmierci”

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości w państwie Panem. Co roku, w każdym z dwunastu dystryktów państwa wybiera się dwóch nastolatków – chłopaka i dziewczynę, którzy wezmą udział w Igrzyskach Głodu. W dystrykcie dwunastym wybrana zostaje Prim, co spotyka się ze sprzeciwem jej starszej siostry Katniss (Jennifer Lawrence). Ta bowiem decyduje się zastąpić dziewczynkę w turnieju na śmierć i życie. U jej boku w roli męskiego trybutu stanie Peeta (Josh Hutcherson). Niebawem stoczą oni nierówną walkę z przedstawicielami pozostałych dystryktów, ponieważ wielu z nich jest już przygotowana do udziału w igrzyskach. Czy młodzi bohaterowie mają jakąkolwiek szansę, by wygrać? Koniecznie sprawdź sam! A jeżeli już znasz finał śmiertelnej gry i interesują cię filmy podobne do „Igrzysk Śmierci”, to już za chwilę poznasz nasze propozycje. 

„Alice in Borderland”

„Alice in Borderland” to japoński serial platformy Netflix. Ryōhei Arisu (tytułowy Alice) to bezrobotny pasjonat gier wideo. Wraz z dwójką przyjaciół trafia do opustoszałego Tokio w alternatywnej rzeczywistości, gdzie będą musieli wziąć udział w serii gier, w których stawką jest życie. Ten serialowy thriller jest adaptacją serii japońskiej mangi. To wciągająca i zaskakująca opowieść. Nie sposób nie zauważyć, że tytuł „Alice in Borderland” jest nawiązaniem do „Alice in Wonderland”, czyli „Alicji w krainie czarów”. A czym właściwie jest to pogranicze (ang. borderland)? Czy doświadczenie Arisu w grach komputerowych zaowocuje wygraną walką o przetrwanie? Warto obejrzeć!

„Battle Royale”

„Battle Royale” to japoński film z 2000 roku. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości dystopijnej Japonii. Raz w roku zostaje wylosowana klasa uczniów, którzy zostają uspieni i przeniesieni na bezludną wyspę. Tam mają tylko jedno zadanie: zabić lub dać się zabić. Wielu bohaterów decyduje się przestrzegać zasady, inni tworzą sojsze, jeszcze inni próbują sprzeciwiać się żelaznej regule i szukają ucieczki. Jak kończy się ta brutalna gra? Jedno jest pewne, dotychczasowe relacje uczniów pogrąży śmiercionośny chaos…

„Cube”

„Cube”, czyli tytułowy sześcian to tajemnicze pomieszczenie, w którym pewnego dnia budzi się grupa nieznajomych. Nie wiedzą, jak i dlaczego się tam znaleźli, jednak szybko okazuje się, że tak łatwo nie wyjdą z surrealistycznego labiryntu. Czycha tam na nich wiele śmiercionośnych pułapek, a że nie ma tam jedzenia ani wody, muszą szybko zacząć działać. Początkowo udaje im się współpracować, każdy z bohaterów próbuje wykorzystać swoje umiejętności. Niestety dezorientacja, zmęczenie i strach szybko dają o sobie znać, co okazuje się brzemienne w skutkach dla więźniów dziwnego labiryntu. Czy uda im się odnaleźć wyjście z patowej sytuacji?

„Panic”

Młodzi ludzie z prowincjonalnego miasteczka w Teksasie każdego roku mają okazję, by odmienić swój los. Tytułowa „Panika” to gra, w której stawką są spore pieniądze. Aby je zgarnąć, uczestnicy muszą zmierzyć się ze strachem i położyć na szali swoje życie. Czeka na nich seria wyzwań, które będą wymagały od bohaterów ogromnej odwagi. Sytuacji nie poprawia fakt, że w poprzednim roku dwóch uczestników gry poniosło śmierć. Nie wiadomo kto wymyślił „Panikę”, nie wiadomo, komu można ufać. Jedno jest pewne – każdy z bohaterów ma swój powód, by zaryzykować.

„3%”

3% to postapokaliptyczny thriller, który przedstawia starania młodych ludzi o szansę na lepsze życie. Większa część społeczeństwa żyje w slumsach, jednak każdego roku dwudziestolatkowie mają okazję zamieszkać na rajskiej wyspie. Aby tak się stało, muszą brać udział w serii opartych na współzawodnictwie testów. Zrobią to chętnie, bo w końcu nagrodą jest życie w obfitości, a o to wielu będzie walczyć bez względu na wszystko. Czy bohaterowie doczekają swojej idylli? Czy okaże się, że była warta całego zachodu? Można to sprawdzić na platformie Netflix, z której pochodzi ten brazylijski serial. 

„Platforma”

Ostatnia nasza propozycja to produkcja, której motywem przewodnim jest głód. Akcja filmu ma miejsce w dziwnym, wielopoziomowym budynku z dziurą wewnątrz. Każdy z poziomów jest specyficzną celą, a przez wspomnianą dziurę przemieszcza się platforma z jedzeniem. Oznacza to, że osadzeni znajdujący się najwyżej mają nieograniczony dostęp do jedzenia, a ci, którzy przebywają na dole, nie otrzymują nic. Jednak nie jest tak, że mieszkańcy pierwszej celi, od której zaczyna swą drogę pełna jedzenia platforma, zostają tam na zawsze i mają się dobrze. Co jakiś czas są umieszczani na innych poziomach. Logiczny umysł podpowiada, że każdy powinien zjadać tyle, ile faktycznie potrzebuje do przetrwania, tak aby wystarczyło pożywienia również dla tych, którzy znajdują się niżej. Jednak, czy takie rozwiązanie jest możliwe w tym dziwnym, wertykalnym więzieniu? Ten film z pewnością skłania do refleksji i własnych interpretacji!

Filmy podobne do „Squid Game” cieszą się ogromną popularnością, właśnie dlatego, że serial ten podbił serca widzów z całego świata. Wymienione produkcje pokazują, do jakiej brutalności skłonny jest człowiek, gdy musi walczyć o przetrwanie. Wówczas budzą się instynkty, o które wielu się nawet nie podejrzewało.

Fot. główne: Zrzut ekranu ze zwiastuna serialu „Squid Game” via Youtube.com (Netflix Polska)

Archiwum: marzec 2024