Fabuła tego filmu w reżyserii Jamesa Wana opowiada o dwóch mężczyznach, którzy toczą nierówną walkę o życie z niezrównoważonym psychopatą. Obaj znaleźli się w śmiertelnej pułapce, z której wydaje się nie być wyjścia. Czyha na nich szaleniec z piłą mechaniczną. Jako Jigsaw na ekranie wystąpił Tobin Bell. Zobaczysz tutaj również m.in. Cary’ego Elwesa jako doktora Lawrence’a Gordona, Danny’ego Glovera jako detektywa Davida Tappa i Dinę Meyer jako Kerry. Horror o przetrwaniu i grze o śmierć otrzymał aż 6 nominacji do prestiżowych nagród filmowych. Jakie filmy podobne do „Piły” warto obejrzeć w dalszej kolejności? Czytaj dalej!

Kolejne części „Piły” – gratka dla miłośników horrorów

Piła 4 plakat

Pierwsza część historii o makabrycznych morderstwach popełnianych za pomocą piły mechanicznej zdobyła taką popularność, że producenci zdecydowali się na nakręcenie kolejnych. Tym samym powstały:

  • „Piła II” z 2005 roku;
  • „Piła III” z 2006 roku;
  • „Piła IV” z 2007 roku;
  • „Piła V” z 2008 roku;
  • „Piła VI” z 2009 roku;
  • „Piła 3 D” z 2010 roku;
  • „Piła: Dziedzictwo” z 2017 roku;
  • „Spirala: Nowy rozdział serii »Piła«” z 2021 roku.

Fakt, że nakręcono tak wiele kontynuacji, świadczy tylko o ogromnym zainteresowaniu widzów na całym świecie. Filmy podobne do „Piły” to horrory z psychologicznymi wątkami, co czyni je najchętniej oglądanymi wśród wszystkich produkcji w tej kategorii.

„Dom woskowych ciał” – grupa przyjaciół w śmiertelnym potrzasku

Dom woskowych ciał plakat

Gdy reżyser Jaume Collet-Serra zabierze się za horror, to możesz być niemal pewien, że dostaniesz coś, co nie tylko trzyma w napięciu, ale także będzie zaliczane do najlepszych filmów w swoim gatunku. Twórca takich hitów jak m.in. „Sierota” i „Tożsamość” postanowił wykorzystać motyw, który podoba się większości miłośników horrorów. Głównymi bohaterami są młodzi przyjaciele, którzy za sprawą zbiegu okoliczności znajdują się w położeniu niewartym pozazdroszczenia. Filmy z fabułą zawierającą tematy walki o przetrwanie w grupie zwykle cieszą się dużym powodzeniem.

Fabuła „Domu woskowych ciał” opowiada o losach beztroskich młodych ludzi, którzy w wyniku awarii samochodu trafiają do enigmatycznego miasteczka, w którym nic nie jest takie, jak być powinno. Co ciekawe, miejscowość nie znajduje się na żadnej mapie, a jej mieszkańcy przyprawiają o gęsią skórkę. Z czasem okazuje się, że bohaterowie znaleźli się na celowniku szalonego psychopaty, który już zaplanował dla nich przyszłość. Nie będzie ona różowa.

W rolach głównych widz ma okazję zobaczyć m.in. Paris Hilton, Elishę Cuthbert, Chada Micheala Murraya, Jareda Padaleckiego i Briana Von Holta. A uwagi na przebieg akcji produkcja ta zalicza się do filmów podobnych do „Piły”.

„Kolekcjoner”, czyli slasher nie tylko dla nastolatków

Kolekcjoner plakat

Jeśli produkcja Jamesa Wana to twój ulubiony film, „Kolekcjoner” w reżyserii Marcusa Dunstana to na pewno przypadnie ci do gustu. Horror opowiada o pięknej Elenie, która pewnego dnia daje się namówić na zabawę w klubie, o którym słyszała jedynie garstka osób. Miejsce to owiane jest nie tylko tajemnicą, ale i wzbudza wiele wątpliwości ze strony jej znajomych. Akcja filmu przenosi się właśnie w to miejsce, a z czasem okazuje się, że impreza przeistoczy się w walkę o przetrwanie. We wszystko zamieszany będzie morderca-psychopata, który nie cofnie się przed niczym, aby spełnić swoje najmroczniejsze pragnienia.

W rolach głównych wystąpili m.in. Josh Stewart, Emma Fitzpatrick (znana z filmu „The Social Network”), Christopher McDonald i Lee Tergesen. To jeden z tych filmów podobnych do „Piły”, w których nie brakuje dreszczyku.

„Wzgórza mają oczy”, czyli klasyka kina grozy

Wzgórza mają oczy plakat

Produkcja „Wzgórza mają oczy” to coś, co musi obejrzeć każdy, kto nazywa się fanem horrorów. To również jeden z filmów podobnych do „Piły”. Reżyser, Alexandre Aja, nie może narzekać na brak wyobraźni i kreatywności. Fabuła opowiada o grupie podróżników, która podczas rodzinnej wycieczki przypadkowo natrafia na bezludną pustynię gdzieś w Nowym Meksyku. Na miejscu padają ofiarami osobliwych postaci, które z pewnością nie mają pokojowych zamiarów. Później okazuje się, że znaleźli się na terenie, na którym w przeszłości testowano broń atomową.

Film jest remakiem horroru z 1978 roku w reżyserii Wesa Cravena. Aja zaangażował w produkcję takich aktorów jak m.in. Aaron Stanford, Ted Levine, Kathleen Quinlan, Vinessa Shaw i Emilie de Ravin. Film otrzymał nominację do Saturnów za najlepszą charakteryzację.

Bez względu na to, który z proponowanych filmów podobnych do „Piły” wybierzesz, musisz przygotować się na seans pełen wrażeń. Wszystkie produkcje łączy jedno psychopatyczny morderca, który w bardzo wyrafinowany i okrutny sposób pozbawia życia swoje ofiary. Kto wie, może któraś z produkcji wejdzie do twojego osobistego TOP 10 filmów w kategorii horrorów? Podobne filmy, również z postaciami zbliżonymi do Jigsawa, znajdziesz także na serwisach streamingowych.

Archiwum: styczeń 2024