Ludzie dzielą się na dwie kategorie. Do pierwszej należą ci, którzy kochają trzymające w napięciu i mrożące krew w żyłach horrory. Do drugiej ci, którzy oglądają tego rodzaju filmy przez niewielkie otwory między palcami (lub też nie oglądają ich wcale). Produkcja „Obecność” zaliczana jest do kultowych filmów grozy, które powinien znać każdy miłośnik tego gatunku. Jakie filmy podobne do „Obecności” warto znać? Poniżej znajduje się ranking, który został stworzony na podstawie podobieństw fabuły i klimatu hitu w reżyserii Jamesa Wana. Wszystkie prezentowane poniżej produkcje bez wątpienia znajdą się w twoim top 10 najlepszych filmów z tego gatunku.

Horror „Obecność” – ulubiony film fanów zjawisk paranormalnych

Horror „Obecność” (2013) opowiada o dwojgu badaczy zjawisk paranormalnych – Lorraine (w tej roli Vera Farmiga) i Edzie (Patrick Wilson) – którzy badają tajemnicę nawiedzonego domu. Para ma pomóc pewnej rodzinie w pozbyciu się upiornej zjawy, która zaburza ich spokój i budzi przerażenie. Dla Eda i Lorraine będzie to jedna z najtrudniejszych i zarazem najstraszniejszych misji w karierze. Czy wyjdą z tego cało i pokonają demona? Produkcja „Obecność” okazała się na tyle interesująca i dobrze nakręcona, że została doceniona przez krytyków filmowych. Jakie są filmy podobne do „Obecności”?

„Obecność 2” i „Obecność 3: Na Rozkaz Diabła”, czyli nawiedzony dom i demony w natarciu

Film „Obecność” doczekał się kontynuacji. W produkcji „Obecność 2” (2016) widz ma okazję śledzić dalsze losy Eda i Lorraine. Tym razem para wyrusza do Londynu, aby tam zmierzyć się z upiorem nawiedzającym dom matki wychowującej samotnie czwórkę dzieci. Tym razem duchów jest wiele, a zatem zadanie ich wypędzenia będzie jeszcze bardziej skomplikowane. Dla tych, którzy nie mogą rozstać się z badaczami, rekomenduje się obejrzenie filmu „Obecność 3: Na Rozkaz Diabła” (2021). Państwo Ed i Lorraine Warren po raz kolejny będą musieli stawić czoła złu. Tym razem sytuacja jest wyjątkowo trudna. W jednym z sądów toczy się sprawa brutalnego mordercy. Sprawca jednak utrzymuje, że do zbrodni zmusił go władający jego ciałem… demon. Z tak potężną siłą małżeństwo nie miało jeszcze do czynienia.

„Annabelle” – jeden z filmów podobnych do „Obecności”. Opowieść o laleczce, której lepiej nie dawać w prezencie

Wątek nawiedzonych zabawek jest powszechnie znany w historii filmów w tej kategorii. Jedną z najsłynniejszych jest chyba laleczka Chucky, którą widzowie zobaczyli na wielkich ekranach w 1988 roku. W 2014 do kin wszedł horror w reżyserii Johna R. Leonettiego. O czym jest fabuła? Piękna, ciężarna Mia (Annabelle Wallis) otrzymuje od męża (Ward Horton) nietuzinkowy prezent. Porcelanową lalkę – zabawka wydaje się bardzo stara i cenna. Pewnej nocy dom małżeństwa zostaje splądrowany przez okultystów, którzy w brutalny sposób atakują małżeństwo. Na domiar złego wyznawcy szatana wywołają ciemne moce, których źródłem będzie lalka Mii. Jest to nie tylko jeden z filmów podobnych do „Obecności”, ale też łączący się z jej uniwersum.

„Paranormal Activity”

Filmy z fabułą zawierającą tematy paranormalnych zjawisk od wielu dekad przyciągają miłośników horrorów. Wśród filmów podobnych do „Obecności” warto wymienić produkcję z 2007 roku w reżyserii Orena Peli. Młode małżeństwo uważa, że ich dom jest nawiedzony. Aby zweryfikować tę hipotezę, montują w nim kamery. To, co dzieje się w ich domu w nocy, może przyprawić widza o gęsią skórkę. Film z pewnością znajdzie się w top 10 twoich ulubionych filmów o zjawiskach paranormalnych. Co ciekawe, film odniósł w USA spektakularny sukces. To wszystko za sprawą sprytnie poprowadzonej akcji marketingowej. Część widzów była przekonana o tym, że ogląda autentyczne nagrania z mieszkania przypadkowej pary. Prawda jest taka, że film ten nie jest oparty na faktach. Produkcja została nakręcona w zaledwie tydzień, a cały koszt jej realizacji wyniósł jedynie 11 tysięcy dolarów.

„Naznaczony”, czyli historia kilka słów o opętanych dzieciach

W kwestii filmów podobnych do „Obecności” najlepiej wypadają produkcje stworzone przez tych samych twórców. Właśnie takim obrazem jest „Naznaczony” (2010) w reżyserii Jamesa Wana (tego samego, który odpowiedzialny jest za „Obecność”). Film opowiada o młodym małżeństwie z trójką dzieci, które z dnia na dzień musi zmierzyć się z bardzo niecodziennym zjawiskiem. Przeprowadzają się do nowego domu i mają nadzieję na rozpoczęcie spokojnego i uporządkowanego życia. Pewnego dnia ich syn ulega wypadkowi. Spada z drabiny i zapada w śpiączkę. Po wybudzeniu nie jest już sobą… Widzowie, którzy mieli okazję zobaczyć „Naznaczonego”, twierdzą, że jest to jeden z najstraszniejszych i zarazem najciekawszych horrorów, jakie widzieli.

Jaki powinien być horror idealny? Przede wszystkim głęboko zapadać w pamięć i wywoływać ciarki na całym ciele. Jest to możliwe dzięki połączeniu wciągającej fabuły, klimatycznych zdjęć i odpowiednio dobranej muzyki. Filmy podobne do „Obecności” najlepiej ogląda się w nocy w towarzystwie przyjaciół lub bliskich. W większym gronie strach jest nieco mniejszy i dlatego chętniej sięga się wtedy po najbardziej przerażające historie. Najlepsze filmy grozy pozostawiają widza w niepokoju na długo po zakończeniu projekcji. Podejmiesz ryzyko i obejrzysz któryś z polecanych produkcji? A może obejrzysz je wszystkie?

Archiwum: luty 2024