Skąd tak duża popularność filmu „Niezgodna”? To zasługa kreacji futurystycznego świata. Rzecz dzieje się w metropolii wzniesionej na ruinach Chicago, gdzie panuje porządek na zasadach selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji, który określa jego przydatność. Jeśli ma jedną z pięciu cech, zostaje przyporządkowany do odpowiedniej grupy. Jeśli nie ma cechy, musi żyć na margines. Osoby z co najmniej dwiema cechami mają zostać z automatu wyeliminowane – określane są mianem „niezgodnych”. Beatrice powinna zostać stracona, ale udało jej się uciec do podziemnego świata, gdzie jest więcej takich, którzy chcą przeciwstawić się systemowi. Interesują cię filmy podobne do „Niezgodnej”? Mamy kilka propozycji!

Filmy podobne do „Niezgodnej” – propozycje filmów fantasy w podobnym klimacie

Podobne filmy do „Niezgodnej” z 2013 roku to propozycje zarówno starsze, jak i nowsze, niż wspominany tytuł. Wszystko dlatego, że tytułów dziejących się w przyszłości, w której jednostka – żyjąca gdzieś poza społeczeństwem – podejmuje walkę z systemem, powstało całkiem sporo. Oczywiście nie wszystkie są godne zainteresowania, dlatego warto sięgnąć po kilka sprawdzonych, zaproponowanych przez nas tytułów.

„Zbuntowana” (2015) oraz „Wierna” (2016)

Zanim przejdziemy do innych propozycji, wśród filmów podobnych do „Niezgodnej” koniecznie trzeba wymienić dwie udane kontynuacje, które pojawiły się kolejno w 2015 i 2016 roku. Możemy w nich śledzić dalsze losy Beatrice „Tris” Prior, która wraz z innymi toczy walkę z bezdusznym systemem. Ponownie nie brakuje w nich akcji, ale również zaskakujących zwrotów fabularnych. Za stworzenie obu tytułów odpowiedzialny jest Robert Schwentke, a zagrali w nich między innymi Shailene Woodley, Theo James, Naomi Watts, Jeff Daniels czy Zoë Kravitz.

„Raport mniejszości” (2002)

Tytuł samego Stevena Spielberga doskonale spełnia założenia filmu podobnego do „Niezgodnej”. Dzieje się w przyszłości i opowiada o komisarzu Johnie Andertonie, który zajmuje się ukaraniem winnych, zanim ci popełnią zbrodnie. Nieoczekiwanie sam zostaje oskarżony o morderstwo, do którego jeszcze nie doszło. Zaczyna pościg, który ma na celu oczyszczenie swojego dobrego imienia. Thriller z Tomem Cruisem doceniony został wieloma nagrodami, a także okazał się kasowym hitem. To jeden z najlepszych filmów science fiction z początku XXI wieku.

„Equilibrium” (2002)

W tym samym roku Kurt Wimmer przygotował inny thriller Sci-Fi, który również dzieje się w przyszłości. Na planecie Liberia, na której panuje jedna kluczowa zasada – ludzie muszą brać lek eliminujący zdolność odczuwania. Pewnego razu jeden z kleryków, który odpowiada za przestrzeganie tego prawa, nie bierze swojej dawki. Jego życie zmienia się diametralnie. W głośnym i świetnie zrealizowanym tytule pojawił się niezawodny Christian Bale, któremu towarzyszył między innymi Sean Bean.

„Uczeń czarnoksiężnika” (2010)

Jeśli interesują cię filmy podobne do „Igrzysk śmierci” czy wspomnianej wcześniej „Niezgodnej”, koniecznie musisz zainteresować się tym tytułem z 2010 roku. To dzieło bardziej fantastyczne, ale jego założenia są podobne. Jon Turteltaub opowiedział historię nieśmiałego nastoletniego chłopaka, który ma magiczne zdolności. Uczy się od doświadczonego czarodzieja, który musi nauczyć go wszystkiego od podstaw. Wkrótce młodzieniec stanie otrzyma karkołomną misję walki z siłami ciemności. W „Uczniu czarnoksiężnika” główne role zagrali Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina oraz Teresa Palmer. To propozycja dla miłośników dobrego kina akcji.

„Igrzyska śmierci” (2012)

W 2012 roku światło dzienne ujrzała ekranizacja powieści Suzanne Collins, która dała początek jednej z najbardziej kasowych serii filmów w XXI wieku. Pierwsza odsłona opowiada o zmaganiach nastoletniej Katniss Everdee, która musi walczyć – rzecz dzieje się oczywiście w futurystycznym świecie – o los swojej siostry, a sam pojedynek ma charakter igrzysk. Sęk w tym, że zawody, w których bierze udział dziewczyna, są na śmierć i życie. W tym mocnym kinie akcji główne role zagrali Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Woody Harrelson i wiele innych znakomitości. Seria ma na tę chwilę co trzy części, ale już zapowiedziano premierę kolejnej.

„Więzień labiryntu” (2014)

W 2014 roku swój początek miała inna udana seria filmów akcji z elementami science fiction. Wes Ball opowiedział historię Thomasa, który traci pamięć i budzi się w ciemnej windzie. Szybko odkrywa, że wraz z innymi nastolatkami został porwany. Wszyscy rozpoczynają walkę o przetrwanie, ale również odkrycie, co właściwie dzieje się w futurystycznym świecie. Główną rolę w filmie zagrał Dylan O’Brien, a obok niego pojawili się Aml Ameen, Ki Hong Lee, Blake Cooper czy Will Poulter. W latach 2015-2018 pojawiły się dwie kolejne odsłony cyklu – „Próby ognia” oraz „Lek na śmierć”. Wszystkie to filmy podobne do „Niezgodnej”. 

„Jestem numerem cztery” (2011)

Młody chłopak i jego opiekun postanawiają uciec z planety Lorien, na której do tej pory mieszkali. Zaczynają wieść normalne życie na Ziemi, gdzie nie chcą być intruzami. Okazuje się jednak szybko, że to nie takie proste, jak im się wydawało. W „Jestem numerem cztery” nie brakuje akcji, ale również wątków typowych dla thrillerów. Choć fabuła nie jest skomplikowana, historia wciąga od pierwszej minuty. Jeśli interesują cię filmy podobne do „Więzień labiryntu”, to tytuł od D.J. Caruso powinien być dla ciebie odpowiednim wyborem. W filmie zagrali Alex Pettyfer i Timothy Olyphant.

Raz muszą walczyć o swoje życie, innym razem zniszczyć planetę, a jeszcze innym – unikać narastającego niebezpieczeństwa. Filmy podobne do „Niezgodnej” różnią się pod względem proponowanej historii, ale często są podobne pod względem narracji, a także konstrukcji świata. Powyższe zestawienie powinno spełnić twoje oczekiwania, jeśli szukasz dobrych filmów akcji, których akcja osadzona jest w przyszłości.

Fot. główne: Kadr ze zwiastuna serii „Niezgodna” via Youtube.com (Monolith Films)

Archiwum: marzec 2024