Amerykański pisarz Dan Brown od momentu debiutu w 1998 roku (powieść „Cyfrowa twierdza”) bardzo szybko znalazł się na ustach większości krytyków literackich i skupił na sobie zainteresowanie scenarzystów. Lista jego bestsellerowych książek jest bardzo długa. Należy w tym miejscu wymienić przede wszystkim „Anioły i demony”, „Inferno” oraz „Zaginiony symbol”. W 2006 roku światło dzienne ujrzała premiera filmu „Kod da Vinci, będącego adaptacją powieści Kod Leonarda da Vinci. Reżyser Ron Howard zaangażował do produkcji gwiazdy światowego kina. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks i Audrey Tautou. Wkrótce po sukcesie tej produkcji zaczęły powstawać inne filmy podobne do „Kodu da Vinci”.

„Kod da Vinci”, czyli domysły z ziarnem prawdy

O czym opowiada ta historia? Głównym bohaterem jest Robert Langdon (Tom Hanks), profesor historii, który podczas pobytu w Paryżu otrzymał informację o tajemniczym zgonie kustosza Luwru. Morderstwa dokonano tuż przy znanym na całym świecie dziele Leonarda da Vinci, przedstawiającym postać Mony Lisy. Wnuczka denata (w tej roli Audrey Tautou) tuż przed jego śmiercią otrzymuje od niego tajemniczą wiadomość. Dziwnym splotem okoliczności młoda kobieta i uczony z Uniwersytetu Harvarda zostają oskarżeni o zabójstwo. Oboje podejmują się rozwiązania tej zagadki.

Historia ujęta w filmie „Kod da Vinci” obfituje w niespodziewane zwroty akcję, a także chrześcijańską symbolikę, co wywołało niemałe kontrowersje w środowisku katolickim. Wielu duchowych uznało bowiem, że fabuła uderza w chrześcijaństwo i przekazywane przez nie wartości. Warto przekonać się o tym samemu i wyrobić sobie zdanie na ten temat.

Poniżej znajdziesz propozycje filmów podobnych do „Kodu da Vinci”.

„Imię Róży” – klasyka kryminału dla wszystkich

Ponadczasowa produkcja „Imię Róży” z niezapomnianą rolą Seana Connery’ego zaczarowała widzów na całym świecie już w 1986 roku. Mimo upływających lat film nie stracił na jakości i nadal jest jednym z najchętniej oglądanych. Podobnie jak w „Kodzie da Vinci”, znajdziesz w nim tajemniczą śmierć jednego z zakonników w benedyktyńskim klasztorze. Wkrótce pojawiają się kolejne enigmatyczne zgony, co znacznie komplikuje rozwiązanie zagadki.

„Imię Róży” to już klasyka gatunku, którą należy zobaczyć. Świadczą o tym przyznane nagrody, między innymi dwie statuetki BAFTA, Cezara oraz aż 4 nagrody Davida Di Donatellego.

„Wyspa tajemnic”, czyli nic nie jest takie, na jakie wygląda

Wciągający bez reszty film „Wyspa tajemnic” z 2010 roku to gratka dla fanów produkcji nieoczywistych, które należy śledzić z wielką uwagą i zaangażowaniem. W roli głównej zobaczysz w nim zdobywcę Oscara, Leonarda DiCaprio. Reżyserem filmu jest znany miłośnikom kina Martin Scorsese. W pozostałych rolach widz możesz podziwiać m.in. Marka Ruffalo, Bena Kingsley’a oraz Michelle Williams. To jeden z nieoczywistych filmów podobnych do „Kodu da Vinci”.

O czym jest „Wyspa Tajemnic? To opowieść o niewyjaśnionym zaginięciu jednej z pacjentek szpitala psychiatrycznego zlokalizowanego na pilnie strzeżonej wyspie. Tajemnicę tę próbuje rozwikłać szeryf Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio). Okazuje się jednak, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Zarówno główny bohater, jak i widz zostają wplątani w sieć misternie utkanych intryg, a samo zakończenie dosłownie wbija w fotel. To trzeba zobaczyć!

„Anioły i demony” – kolejny hit od Dana Browna

Film „Anioły i demony” to pozycja obowiązkowa dla osób szukających filmów podobnych do „Kodu da Vinci. Ta adaptacja powieści Dana Browna pozwala po raz kolejny śledzić losy profesora Roberta Langdona. Tym razem jednak bohater próbuje rozwikłać tajemnicę bractwa określanego jako Iluminaci. Bardzo szybko okazuje się, że grupa planuje zamach na niewyobrażalną jak dotąd skalę, co może poważnie zagrozić całemu Kościołowi Katolickiemu. W roli głównej ponownie zobaczysz niezastąpionego Toma Hanksa.

Miłośnicy klimatu pierwszej części filmu będą mieli okazję poczuć mrok katakumb w Watykanie, lodowatych grobowców i zawilgoconych krypt. Wątek religijny, podobnie jak w „Kodzie Da Vinci”, jest tu nadal mocno zaakcentowany. Budzi też sporo kontrowersji.

„Inferno”, czyli trzeci cykl przygód Roberta Langdona

„Inferno” to już trzecia odsłona kultowej serii, w której zakon, tajemniczy skarb i intryga na skalę światową grają pierwsze skrzypce. Znany z poprzednich części dwukrotny laureat Oscara, Tom Hanks, ponownie wciela się w postać dociekliwego profesora Langdona. Tym razem jednak akcja filmu toczy się we Florencji, gdzie bohater, walczący z zanikami pamięci, będzie zmuszony rozwiązać najtrudniejszą w swoim życiu zagadkę. Na szali znajduje się nie tylko jego życie, ale także bezpieczeństwo niewinnych osób.

Co ciekawe, fabuła w pewnym stopniu nawiązuje do klasycznego poematu Dantego i jest pełna symboli. Nie sposób przegapić tej produkcji. Nie będziesz rozczarowany, jeśli interesują cię filmy podobne do „Kodu da Vinci”.

Wszystkie filmy podobne do „Kodu da Vinci” nie pozwolą ci choćby przez chwilę się nudzić. To idealne propozycje dla widzów, którzy wymagają od kina czegoś więcej i nie zadowolą się łatwymi w odbiorze historiami. Cechą wspólną wszystkich produkcji jest przede wszystkim tajemnica, której rozwiązanie niejednokrotnie przyprawia o gęsią skórkę. Mówiąc prościej musisz zobaczyć je wszystkie.

Archiwum: marzec 2024