incepcja plakat

„Incepcja” to surrealistyczny thriller opowiadający o czasach, w których możliwe staje się kontrolowanie snów i życia w nich, podobnie jak na jawie. Znany szpieg i złodziej Cobb (w tej roli zdobywca Oscara – Leonardo DiCaprio) ma za zadanie zaszczepić ideę w umyśle człowieka. Zadanie jest arcytrudne, bo w tych czasach świat snów miesza się z rzeczywistością i nawet najbardziej doświadczony szpieg czasami nie jest w stanie ich odróżnić.

W filmie wystąpiły również gwiazdy takie jak Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page, Tom Hardy i Ken Watanabe. Produkcja zdobyła aż 4 Oscary i 38 innych nagród branży filmowej. Te liczby robią wrażenie i świadczą o wysokim poziomie zarówno fabularnym, jak i produkcyjnym. Krytycy są zgodni: „Incepcja” jest dopracowana do perfekcji i trzeba ją zobaczyć co najmniej raz. Film Nolana dosłownie wbija w fotel. Po końcowej scenie będziesz zbierać szczękę z podłogi!

„Truman Show” – mindfucker z lat 90.

Truman Show plakat

Jednym z pierwszych tzw. mindfuckerów, czyli w łagodnym tłumaczeniu filmów, które „ryją beret” jest „Truman Show” z 1998 roku. Reżyser Peter Weir opowiedział w nim historię przeciętnego mężczyzny. Wiedzie on spokojne życie u boku żony, gdzieś na przedmieściach nadmorskiej miasteczka. Z pozoru nic nie wyróżnia go od przeciętnego mieszkańca, lekko znudzonego swoim życiem. Tytułowy Truman niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest głównym bohaterem popularnego reality show, który śledzą widzowie na całym świecie.

Produkcja zdobyła 3 Złote Globy oraz 13 ważnych nagród filmowych. Nic dziwnego – poza ciekawą i wciągającą fabułą można znaleźć tu doskonałą grę aktorską. W rolach głównych wystąpili m.in. Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich i Natascha McElhone. To trzeba zobaczyć!

„Memento” – gdy pamięć jest Twoim największym przekleństwem

Memento plakat

Film „Memento” (2000) to jeden z najlepszych filmów w kategorii thriller. Ta produkcja chyba najbardziej kojarzona jest z nazwiskiem słynnego reżysera Christophera Nolana. Leonard przeżył prawdziwą tragedię: zamordowano jego żonę. On w wyniku wypadku traci pamięć krótkotrwałą, co oznacza, że nie pamięta tego, co dzieje się w jego życiu. Aby walczyć z amnezją, wszystko zapisuje i uwiecznia na fotografiach. Najważniejsze informacje tatuuje sobie na ciele. Czy uda mu się dopaść mordercę żony?

W filmie wystąpili m.in. Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss, Stephen Tobolowsky i Harriet Sansom Harris. „Memento” podbiło gusta widzów i krytyków na całym świecie. Świadczą o tym zdobyte nagrody, w tym statuetka Saturna.

Jest to jeden z tych filmów, które zaleca się obejrzeć w pełnym skupieniu, gdyż nie ma tutaj zbędnych ujęć. Każde z nich ma kolosalne znaczenie dla całości. Masz gwarancję, że po obejrzeniu „Memento” znajdzie się on w top 10 twoich ulubionych filmów.

„Interstellar” – kosmiczne science fiction

interstellar plakat

Miłośnicy filmów Christophera Nolana nie mogą przejść obojętnie obok thrillera science fiction „Interstellar” z 2014 roku. Fabuła filmu w obecnych czasach jest przerażająco realistyczna. Na skutek zmian klimatycznych życie na naszej planecie powoli przestaje być możliwe. Wydaje się jednak, że badacze odnaleźli rozwiązanie tego problemu. Kluczem do sukcesu ma być tunel, który daje możliwość zaginania czasoprzestrzeni.

Brawurowo zrealizowany film „Interstellar” zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne. W głównych i drugoplanowych rolach widz ma okazję zobaczyć m.in. Matthew McConaughey’a, Anne Hathaway, Jessicę Chastain i Michaela Caine’a.

„Lobster”, czyli kino dla koneserów

Lobster plakat

Produkcja „Lobster” (2015) to ambitne i nowatorskie kino w reżyserii greckiego twórcy Yórgosa Lánthimosa. Akcja filmu toczy się w niedalekiej przyszłości, w której samotność bywa przekleństwem. Single są aresztowani i umieszczani w specjalnych hotelach, gdzie zmuszani są do znalezienia drugiej połowy. Mają na to określony czas. Jeśli nie wywiążą się z zadania, zostają wygnani pod postacią zwierząt do pobliskiego lasu, gdzie będą walczyć o swoje być albo nie być.

Dodatkowym atutem filmu jest gwiazdorska obsada. Wymienić należy m.in. Colina Farrella, Rachel Weisz, Olivię Colman, Johna C. Reilly’ego i Ariane Labed.

„Matrix”, czyli gdzie jesteś, Neo?

Matrix plakat

Kultowy „Matrix” (1999) doczekał się już kilku odsłon. Pierwsza z nich była prawdziwą sensacją i jednym z największych hitów w dziejach kinematografii. Para reżyserów – Lilly i Lana Wachowski – stworzyła obraz, który na stałe wpisał się w historię popkultury. Film zdobył aż 4 statuetki Oscara.

Film opowiada o zdolnym i ambitnym hakerze Neo (w tej roli Keanu Reeves), który pewnego dnia nawiązuje kontakt z enigmatyczną postacią o imieniu Morfeusz (Laurence Fishburne). Twierdzi on, że przekaże mężczyźnie tajną wiedzę. Okazuje się, że roboty całkowicie przejęły kontrolę nad rzeczywistością. Neo dowiaduje się, że istnieją dwa światy: ten realny i wygenerowany cyfrowo. Pytania zaczynają się piętrzyć, a widz z minuty na minutę jest wciągany w poplątaną sieć zagadek. Kim tak naprawdę jest Morfeusz? Jakie ma plany wobec Neo?

„Looper – Pętla czasu”

looper plakat

Dość bliska przyszłość. Jest rok 2027. Reżyser filmu „Looper – Pętla Czasu” Rian Johnson po raz kolejny dał widzom kinowy hit, który trzyma w napięciu. Opowiada on o nowym sposobie pozbywania się niewygodnych najemników na usługach mafii.

Sposób polega na zabijaniu ich samych w młodszej wersji, co oznacza, że nie będą stwarzali problemów w przyszłości. Jednym z nich jest Joe, który pewnego dnia otrzymuje zlecenie zabicia samego siebie. W rolach Joego zobaczymy dwóch znakomitych aktorów – Bruce’a Willisa i Josepha Gordona-Levitta.

„Wyspa tajemnic”, czyli nic nie jest takim, jakim się wydaje

Wyspa tajemnic plakat

Jednym z filmów najczęściej wymienianych wśród najlepszych thrillerów wszechczasów jest „Wyspa tajemnic” (2010) w reżyserii Martina Scorsese. Akcja filmu toczy się na wyspie, na której znajduje się zakład dla obłąkanych przestępców. Szeryf federalny Teddy Daniels (w tej roli Leonardo DiCaprio) musi dowiedzieć się, dlaczego z zamkniętego ośrodka w niewyjaśnionych okolicznościach znika jedna z pacjentek. Zostawiła ona po sobie zaszyfrowaną wiadomość, która krok po kroku prowadzi Teddy’ego do rozwiązania zagadki.

Poza znakomitym DiCaprio, w pozostałych rolach widz ma okazję zobaczyć m.in. Marka Ruffalo, Michelle Williams, Bena Kingsleya i Emily Mortimer.

„Mr. Nobody”, czyli Jared Leto w swojej najlepszej formie

Mr Nobody plakat

W filmach science fiction temat nieśmiertelności poruszany był już setki razy. Jednakże ani razu w tak oryginalny sposób, jak w filmie „Mr. Nobody” z 2009 roku. Tytułowy Nemo Nobody ma 117 lat i jest ostatnim człowiekiem na Ziemi, który odejdzie w tradycyjny sposób. Ludzkość zyskała nieśmiertelność, a on w obliczu zbliżającego się zgonu dokonuje podsumowania swojego życia. Śmiertelnik będzie musiał odpowiedzieć sobie na kilka pytań i rozliczyć się z przeszłością.

Poruszający do głębi film w reżyserii Jaco Van Dormaela zdobył wiele nagród kina niezależnego. W rolach głównych wystąpili m.in. Jared Leto, Juno Temple, Diane Kruger i Sarah Polley.

„Zakochany bez pamięci” – Oscarowy hit z Kate Winslet i Jimem Carreyem

Zakochany bez pamięci plakat

Mówi się, że prawdziwa miłość na zawsze pozostaje w naszych sercach i pamięci. Nieco inaczej jest w przypadku Joel, który pewnego dnia dowiaduje się, że jego ukochana Clementine poddała się zabiegowi wymazania go z pamięci. Sfrustrowany mężczyzna pragnie tego samego. Udaje się do znakomitego psychiatry, aby poddać się zabiegowi. W trakcie wykonywania zabiegu Joel uświadomi sobie, że nie chce zapomnieć o tym, co łączyło go z beztroską Clementine.

Film „Zakochany bez pamięci” w reżyserii Michela Gondry’ego to propozycja nie tylko dla romantyków, ale także zwolenników dobrego i ambitnego kina. Widz ma okazję odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką wartość mają wspomnienia. W rolach głównych wystąpili Kate Winslet, Jim Carrey, a w drugoplanowych tacy aktorzy jak np. Mark Ruffalo, Kristen Dunst i Elijah Wood.

Co łączy wszystkie proponowane w tym zestawieniu filmy? To przede wszystkim tajemnica i wciągająca fabuła. Większość z nich dzieje się w przyszłości, gdzie nowoczesna technologia i postęp naukowy stają się nie tylko nadzieją, ale często i przekleństwem człowieka. Ranking najciekawszych produkcji pozwoli widzowi nie tylko na doskonałą rozrywkę, ale również na obejrzenie obrazów, które skłaniają do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji. Każda ze znajdujących się w zestawieniu propozycji to perełka światowego kina. To pozycje obowiązkowe dla każdego kinomaniaka!

Archiwum: kwiecień 2024