„Igrzyska śmierci” to dzieło Suzanne Collins, wydane po raz pierwszy w 2014 roku. Akcję swojego cyklu książek autorka osadziła w fikcyjnym państwie totalitarnym o nazwie Panem, które w przyszłości zajmuje miejsce Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jego centrum stanowi Kapitol zamieszkiwany przez obrzydliwie bogatą elitę. Pozostałe tereny podzielono na trzynaście dystryktów. Po tym, jak jeden z nich zbuntował się przeciw opresyjnej władzy, zrównano go z ziemią i ustanowiono nową formę nacisku – coroczne głodowe igrzyska.
„Igrzyska śmierci” – film o reżimie
Podczas tzw. dożynek wybierani są przedstawiciele każdego z dystryktów – jedna dziewczyna i jeden chłopak w wieku od 12 do 18 lat. Wylosowane osoby zmuszone są do opuszczenia domu i wyjazdu na obóz treningowy. Kiedy są już wyszkolone w boju, mogą stanąć na arenie walk dla nowoczesnych gladiatorów.
Szesnastoletnia Katniss zgłasza się na ochotnika, gdy wybór pada na jej młodszą siostrę. Nikt z możnych nie podejrzewa wówczas, że przedstawicielka jednego z najbiedniejszych dystryktów może realnie im zagrażać. Tymczasem, odważna, silna i nieugięta nastolatka staje się symbolem oporu przeciw niesprawiedliwości i nadziei na lepszą przyszłość.
„Igrzyska śmierci” zekranizowano w 2012 roku. Kolejne odsłony serii („W pierścieniu ognia”, „Kosogłos. Część 1” i „Kosogłos. Część 2”) trafiały do kin w rocznych odstępach. W Katniss Everdeen wcieliła się Jennifer Lawrence, co przyniosło jej międzynarodową sławę. Na ekranie partnerowali jej m.in. Josh Hutcherson (jako Peeta), Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, Liam Hemsworth i Lenny Kravitz.
Filmy podobne do „Igrzysk śmierci” – produkcje science fiction dla młodzieży
„Igrzyska śmierci” to seria skierowana do młodych dorosłych, jednak można polubić ją w każdym wieku. Pełno w niej zwrotów akcji, napięcia, dramatycznych wyborów, a także motywujących postaw. Ponadto, podszyta jest tematyką społeczną i podlana romantycznym sosem. Nie dziwi więc, że pokochały ją miliony – najpierw czytelników, a następnie widzów na całym świecie. Jeśli należysz do tego grona i szukasz filmów, które zachwycą Cię tak jak „The Hunger Games”, koniecznie zobacz, co znajduje się na poniższej liście. Oto filmy podobne do „Igrzysk śmierci”.
„Niezgodna” – seria filmów (2014-2016)
Beatrice Prior jest rówieśniczką Katniss i, podobnie jak ona, mieszka w świecie zbudowanym na zgliszczach dawnych Stanów Zjednoczonych. W otoczonym murem społeczeństwie, do którego należy, funkcjonują jasno określone zasady. Każdy człowiek jest częścią frakcji, do której został przypisany genetycznie. A co, jeśli tak jak Tris, nie pasuje do żadnej z nich? Wtedy musi zostać wyeliminowany. Kiedy główna bohaterka okazuje się „niezgodna”, ucieka do podziemia, gdzie spotyka grupę podobnych do niej osób. Przechodzi u nich trening, który pozwala jej stanąć do walki z systemem. Wkrótce dowiaduje się, że świat, który dotychczas znała, jest zbudowany na kłamstwie.
„Niezgodna”, „Zbuntowana” i „Wierna” to trzy tomy serii napisanej przez Veronicę Roth. Na ich podstawie zrealizowano filmową trylogię z Shailene Woodley w roli głównej.
„Battle Royale” (2000)
Nie możesz znieść bezdusznego systemu, który panuje w „Igrzyskach śmierci”? W takim razie dobrze się zastanów, zanim zdecydujesz się na seans „Battle Royale”. Krwawe dzieło, którego reżyserem jest legendarny japoński twórca Kinji Fukasaku, opowiada o niedalekiej przyszłości w Japonii. Tamtejszy rząd uchwala ustawę, zgodnie z którą co roku losowo wybrana klasa zamiast na wycieczkę szkolną, trafia na odległą wyspę, by wziąć udział w krwawych rozgrywkach. Na miejscu dzieciaki zostają wyposażone w wikt, opierunek i różnego rodzaju broń, by przez trzy dni walczyć ze sobą na śmierć i życie. Jeśli nie wyłonią w tym czasie zwycięzcy – wszyscy zginą. Jeśli znajdą się w miejscu oznaczonym jako strefa zagrożenia – zginą. I jeśli nie zabiją pierwsi swoich koleżanek i kolegów z klasy… zginą z ich rąk.
„Piąta fala” (2016)
W filmie „Piąta fala” zrealizowanym na podstawie powieści Ricka Yanceya o tym samym tytule, przybysze z obcej planety, by zniszczyć ludzkość, najpierw odcięli elektryczność, później spowodowali powódź, a następnie sprowadzili zarazę i inne klęski żywiołowe. Nieliczni Ziemianie, którym udało się pozostać przy życiu, w przerażeniu oczekują na piątą falę, która ma przypieczętować los ludzi na Ziemi.
Cassie jest tylko zwyczajną nastolatką, jednak wierzy, że jeśli uda jej się dowiedzieć, kim są najeźdźcy i czego właściwie chcą, to ocali siebie i swojego brata. Może jej w tym pomóc tajemniczy chłopak, którego właśnie poznała. Chloë Grace Moretz w roli dziarskiej, nastoletniej dziewczyny ocalałej z inwazji obcych świetnie się zaprezentowała.
„Więzień labiryntu” – seria filmów (2014-2018)
Młody chłopak o imieniu Thomas jest jednym z młodzieńców uwięzionych w tajemniczej Strefie, przypominającej ogromny dziedziniec otoczony murem. Nie wie, jak się tam znalazł. Nie pamięta też swojej przeszłości. Okalające Strefę ściany wkrótce okazują się być ruchomym labiryntem, w którym czyhają liczne niebezpieczeństwa. Każdego dnia rano chłopcom ukazuje się wyjście, jednak odnalezienie go w gąszczu przeszkód i mylnych tropów graniczy z cudem. Kiedy z końcem pierwszego filmu Streferzy wreszcie odnajdują drogę ucieczki, świat zewnętrzny okazuje się jeszcze bardziej niebezpieczny niż ciemne, ruchome korytarze.
Filmowa trylogia „Więzień labiryntu” to ekranizacja cyklu powieści Jamesa Dashnera. W rolę Thomasa wcielił się Dylan O’Brien.
„Dawca pamięci” (2014)
Świat, w którym żyje nastoletni Jonas (Brenton Thwaites), wydaje się być idealny. Nie mam w nim bólu, smutku ani wojen. Niestety, Jonas i otaczający go ludzie nie znają też żadnych uczuć ani barw. Jedyną osobą, która przechowuje pamięć o prawdziwym człowieczeństwie, jest Dawca (Jeff Bridges). Kiedy Jonas zostaje wybrany na jego następcę, mentor przedstawia mu historie, o jakich nie miał pojęcia. Chłopak zostaje obdarzony wiedzą, która może narazić na niebezpieczeństwo jego bliskich i zniszczyć istniejący ład.
Powyższa lista to za mało i chcesz poznać jeszcze więcej filmów podobnych do „Igrzysk śmierci”? Możesz sięgnąć po seriale. Netflix podobną tematykę porusza w „Squid Game”, „Nowym wspaniałym świecie” i „Altered Carbon”. Na HBO GO znajdziesz telewizyjną adaptację „Mrocznych materii”, zaś na Prime Video zadebiutował właśnie serial na podstawie słynnej powieści fantasy pt. „Koło czasu”.