Filmy o wyścigach często trzymają widza w napięciu aż do samego końca. Zazwyczaj poznajemy zawodników lub jednego, który odgrywa główną rolę i go dopingujemy w wysiłkach w osiągnięciu najwyższego miejsca na podium. Poniżej przedstawiamy nasz TOP 6 filmów o wyścigach i sportach.

„Le Mans ‘66” (2019), reż. James Mangold

Prawdziwa historia wizjonerskiego amerykańskiego projektanta samochodów Carrolla Shelby (Matt Damon) i nieustraszonego brytyjskiego kierowcy wyścigowego Kena Milesa (Christian Bale), którzy wspólnie pokonali przeszkody biznesowe, prawa fizyki i ich osobiste demony, aby zbudować rewolucyjny samochód wyścigowy dla Ford Motor Company, który ma konkurować z  samochodem Enzo Ferrari podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans we Francji w 1966 roku. Jak skończyła się ta rywalizacja?

„Wyścig szczurów” (2001), reż. Jerry Zucker

Wielu odwiedzających Las Vegas marzy o zbiciu fortuny dzięki licznym kasynom i hazardowi. Z tego powodu nie dziwi fakt, że ekscentryczny milioner wybiera sześć drużyn uczestników do gry, w której biorą udział dwa rodzaje graczy: z jednej strony są to członkowie tych sześciu drużyn, z których każda ma kopię klucza, który otwiera kasę biletową na dworcu kolejowym, w której znajduje się nagroda, czyli dwa miliony dolarów. Oczywiście wygra ten, kto jako pierwszy otworzy skrytkę i zabierze pieniądze. Z drugiej grupa znudzonych i zblazowanych bogaczy, którzy dla zabawy oglądają perypetie tych ludzi i obstawiają, która drużyna pierwsza dotrze na metę.

„Biegnij Lola, biegnij” (1988), reż. Tom Tykwer

Dwadzieścia minut do dwunastej w południe Lola odbiera telefon od zdesperowanego Manniego, swojego chłopaka. Mężczyzna stracił 100 000 marek, które miał dostarczyć swojemu podejrzanemu szefowi o dwunastej. Manni może zostać martwy, jeśli nie dostarczy pieniędzy w umówionym terminie. Lola myśli szybko i poruszona miłością biega, biega i biega, gotowa zrobić wszystko, by wyciągnąć ukochanego chłopaka z kłopotów, a czasu jest naprawdę niewiele.

„Auta” (2006), reż. John Lasseter

Film animowany, którego fabuła podąża śladem Zygzaka McQueena, samochodu, który aspiruje do samodzielnego zdobycia ważnego Pucharu Tłoka i zamierza to osiągnąć bez niczyjej pomocy. Natomiast odważny w wyścigach Rayo jest jednak postacią egocentryczną i pozbawioną przyjaciół, która myśli tylko o zwycięstwie.

Niemniej jednak jego pomysły na życie ulegną zmianie, gdy zgubi się na Route 66, mitycznej drodze przecinającej Stany Zjednoczone, która wyszła z użycia wraz z budową autostrady międzystanowej. Po niefortunnym incydencie Rayo musi wylądować w mieście Radiator Springs, zamieszkałym przez samochody, które prowadzą ciche i spokojne życie i gdzie dobrze znają znaczenie słów „przyjaźń” oraz „troska o innych”.

„Szybcy i wściekli” (2001), reż. Roba Cohen

W Los Angeles, ścigający się, były skazaniec Dominic Toretto (Vin diesel) jest podejrzany o bycie odpowiedzialnym za serię napadów i rabunek drogich urządzeń elektronicznych. Oficer Brian O’Conner (Paul Walker) musi działać pod przykrywką w świecie nielegalnych wyścigów, a konkretnie w zaufanej grupie Toretto, aby uzyskać dowody na to, że mężczyzna jest winny i go aresztować. Jednak wyścigi stają się zbyt pociągające dla Briana i zaczyna zmieniać zdanie na temat Toretta. Teraz gdy Brian zdobył zaufanie Toretto, musi zdecydować, po której stronie leży jego lojalność: po stronie świata nielegalnych wyścigów i zmodyfikowanych samochodów, czy po stronie prawa.

„Tour de Doping” (2017), reż. Jake Szymanski

Film obśmiewający temat plagi leków poprawiających wydajność w zawodowym kolarstwie. Autorzy fikcyjnie spoglądają wstecz na Tour de France w 1982 roku, wydarzenie tak splamione oszustwami dotyczącymi narkotyków, że 170 kolarzy zostało zdyskwalifikowanych, a tylko pięciu nadal rywalizowało.

Na ekranie możemy zobaczyć następujących kolarzy: Marty Hass (Samberg), Amerykanin wykształcony w Nigerii, który dumnie reprezentuje cały kontynent afrykański; JuJu Peppi (Orlando Bloom), którego serce eksploduje z koktajlu około trzech tuzinów różnych leków; Slim Robinson (Daveed Diggs), siostrzeniec Jackie Robinsona, który ma nadzieję przełamać barierę kolorów w tym bardzo białym sporcie; Gustav Ditters (John Cena), Niemiec, który rzuca się w oczy; oraz Adrian Baton (Freddie Highmore).

W filmie pojawia się znacznie więcej nieoczekiwanych osób, od Mike’a Tysona przez JJ Abramsa po Phylicię Rashad, ale prawdziwym asem jest Lance Armstrong, który zaskakująco chętnie żartuje z siebie jako sportowca.

Filmy o wyścigach podnoszą w wyjątkowy sposób adrenalinę i trzymają widza w napięciu. Dzieje się to niezależenie od gatunku filmowego, w którym są zrealizowane, bowiem z takim samym zaangażowaniem można kibicować bohaterom komedii z Jasiem Fasolą, jak i Loli z produkcji o kryminalnym zabarwieniu. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie swój ulubiony film ze sportową rywalizacją w roli głównej.

Archiwum: marzec 2024