Filmy o walkach z bójkami i treningami sztuk walki nieustannie podbijają serca widzów kin na całym świecie. Niezależenie czy chodzi o nielegalne walki na ulicy, czy filozoficzne treningi wschodnich sztuk walki – ludzie niezmiennie lubią oglądać tego typu sceny w filmach. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

„Zapaśnik” (2008), reż. Darren Aronofsky

Randy „The Ram” Robinson (Mickey Rourke) to zawodowy zawodnik wrestlingu, który po byciu gwiazdą w latach osiemdziesiątych próbuje kontynuować karierę na niezależnym torze, walcząc na trzeciorzędnych ringach. Kiedy zdaje sobie sprawę, że brutalne ciosy, które otrzymał w całej swojej karierze, zaczynają dawać się we znaki, postanawia uporządkować swoje życie. Próbuje zbliżyć się do Stephanie (Evan Rachel Wood), córki, którą porzucił i usiłuje przezwyciężyć samotność za pomocą miłości do striptizerki Cassidy (Marisa Tomei).

„Na ringu z rodziną” (2019), reż. Stephen Merchant

Były zapaśnik i jego rodzina zarabiają na życie występując ze swoim show w całym kraju, ale jego dzieci marzą o tym, by móc zarabiać na życie z wrestlingu. To pełna humoru i ekscytująca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

„Zły dzień na wędkowanie” (2009), reż. Álvaro Brechner

Były mistrz świata w zapasach (Ahola) nadal wierzy, że jest najsilniejszym człowiekiem na świecie. Jego menedżer (Piquer), który organizuje dla niego pokazy i tajne walki, przekonuje go, że może cofnąć się w czasie i otrzymać ważny tytuł. Jednak wydarzenia przybierają dla bohaterów nieoczekiwany i niekontrolowany przebieg. Wybrany przez Urugwaj jako kandydat do Oscara 2010 w kategorii filmów nieanglojęzycznych. 

„Zwariowałem dla ciebie” (1985), reż. Harold Becker

Młody mężczyzna (Matthew Modine) aspiruje do miana najlepszego zawodnika w szkole, dlatego ciężko trenuje i przestrzega sztywnej diety, aby zrzucić zbędne kilogramy. Zależy mu, aby wygrać Puchar Stanu Waszyngton. Tymczasem do jego drzwi puka szalona miłość.

„Wejście smoka” (1973), reż. Robert Clouse

Kultowa produkcja z fantastyczną rolą mistrza kung-fu, którą odegrał Bruce Lee. Młody mężczyzna, ekspert w sztukach walki, zostaje zwerbowany przez angielski wywiad. Jego misją jest podróż do Hongkongu i zdemaskowanie oszukańczych działań biznesmena. Kto nie widział, musi nadrobić, bo to klasyka gatunku filmów o sztukach walki.

„Ong Bak” (2003), reż. Prachya Pinkaew

Ong Bak to legendarny posąg Buddy znaleziony w świątyni Nong Para-du w tajlandzkiej wiosce. Wieśniacy wierzą, że magiczne moce Ong Baka chronią ich przed wszelkim złem. Bezwzględny gangster kradnie głowę Buddy, pozostawiając miasto całkowicie bez ochrony. Jej mieszkańcy szukają wojownika, który odzyska Buddę i zmierzy się z gangsterami. Jeszcze nie wiedzą, że odnajdzie Ting, sierotę wychowaną w świątyni oraz ucznia Pra Kru, miłego mnicha, eksperta starożytnej sztuki Muay Thai.

„Pocałunek smoka” (2001), reż. Chris Nahon

Liu Jian (Jet Li) jest doświadczonym chińskim agentem rządowym, który przybywa z Szanghaju do Paryża, aby przeprowadzić delikatną i ściśle tajną misję. Liu jedzie do Paryża, aby pomóc Richardowi (Tchéky Karyo), nieortodoksyjnemu policjantowi z małą armią pod jego dowództwem. Misja to kompletna katastrofa, bo człowiek, któremu Liu ma pomóc, zdradza go. Liu zostaje uwikłany w rozległy i śmiertelny spisek: wrobiony w morderstwo, którego nie popełnił. Nie mając do kogo się zwrócić, Liu łączy siły z amerykanką o imieniu Jessica (Bridget Fonda), którą Richard zmusił do prostytucji.

„Mortal Kombat” (1995), reż. Paul W.S. Anderson

Od dziewięciu pokoleń Shang Tsung, zły czarnoksiężnik, prowadzi potężnego księcia do zwycięstwa nad jego śmiertelnymi wrogami. Jeśli wygra dziesiąty turniej Mortal Kombat, spustoszenie i zło, które rozkwitły w ich świecie, będą rządzić Ziemią na zawsze. Czy ktoś powstrzyma tę lawinę zła?

„Paradise Alley” (1978), reż. Sylvester Stallone

Historia trzech braci pochodzenia włosko-amerykańskiego, Carbonis, którzy mieszkają w slumsach Nowego Jorku w 1946 roku. Ich jedynym marzeniem jest opuszczenie tego niespokojnego miejsca na zawsze. Cosmo (Sylvester Stallone) to drobny handlarz uliczny, ale pełen zwariowanych pomysłów na szybkie zostanie milionerem. Jego plan polega na tym, by zmienić swojego szorstkiego, ale dobrodusznego brata Victora w zawodowego zapaśnika. 

„Nieustraszony” (2006), reż. Ronny Yu

Chiny w pierwszej dekadzie XX wieku. Kraj cierpi z powodu korupcji i inwazji obcych. Huo Yuanjia jest legendarnym mistrzem sztuk walki. Głęboko upokorzony śmiercią ojca w publicznym pojedynku, młody Huo postanawia zostać najlepszym możliwym wojownikiem. Niestety ze względu na swoje niesamowite zdolności traci rodzinę w tragicznych okolicznościach. Oszalały z bólu i wstydu Huo Yuanjia ucieka, nie przejmując się życiem i śmiercią.

Filmy o walkach to szeroka dziedzina w kinematografii. W tym artykule przedstawiliśmy zaledwie kilka propozycji, które uważamy za warte obejrzenia, mamy nadzieję, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Archiwum: luty 2024