Szachy to jedna z najstarszych gier świata. Wciąż cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Kiedyś szachy nazywane były nawet królewską grą, gdyż uwielbiane były na dworach. Chyba każdy miłośnik tego rodzaju rozrywki zgodzi się z tym, że szachy to nie tylko gra, ale także nauka cierpliwości, logicznego myślenia, strategii, a także szansa na rozwój wyobraźni przestrzennej. Gra w szachy może nauczyć, czym jest cudowny smak zwycięstwa, ale i gorycz porażki.

Aby osiągnąć świetny poziom w szachach, trzeba być systematycznym, cierpliwym i pracowitym. Wszystkie te cechy mogą przydać się nie tylko podczas gry, ale także w życiu zawodowym i prywatnym. Film o graczach w szachy może być niezwykle inspirujący dla widza i dostarczyć mu wiele emocji. Jeśli chodzi o filmy o szachach, koniecznie sprawdź poniższą listę!

Filmy o szachach: „Pionek”

Pierwsza produkcja, jeśli chodzi o ciekawe filmy o szachach, to „Pionek”. To historia opowiadająca o arcymistrzu szachowym imieniem Bobby. Widz poznaje go w dzieciństwie i obserwuje jego życie aż do rozgrywki o tytuł Mistrza Świata w szachach w 1972 roku. Będzie tam musiał się zmierzyć z obrońcą tytułu, Borisem. Ta rozgrywka każdego widza przyprawia o dreszczyk emocji i sprawia, że takie filmy o szachach nie są nudne.

Filmy o szachach: „Królowa Katwe”

Ten film o szachach zdecydowanie warto obejrzeć. To produkcja biograficzna oparta na powieści o tym samym tytule. 

Poruszająca historia dziewczynki, która żyje w slumsach w stolicy Ugandy. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem trafia na lekcję szachów. Mała bohaterka wychowywała się w skrajnie trudnych warunkach, nie chodziła do szkoły, nie potrafi czytać. Okazuje się jednak, że ma niezwykły talent szachowy. Interesuje się nią trener, który sprawia, że jej życie ulega całkowitej przemianie. 

W tym filmie talent, upór i pracowitość są czynnikami, które wpływają na polepszenie życia dziewczynki. To ważna lekcja dla każdego. Takie filmy o szachach jak ten mają głębsze znaczenie, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Filmy o szachach: „Szachowe dzieciństwo”

Filmy o szachach to produkcje nie tylko dla miłośników tego rodzaju rywalizacji, ale także osób, które uważają tę grę za mało interesującą. Niektóre filmy pokazują trudną sztukę gry w taki sposób, że z pewnością zafascynuje ona nawet największych sceptyków. 

Kolejny film w tym zestawieniu to „Szachowe dzieciństwo”. Powstał na podstawie książki Freda Waitzkina. Autor opisał dzieciństwo swojego syna, który nauczył się dobrze grać w szachy już w wieku sześciu lat. Doświadczenie zdobywał, obserwując rozgrywki szachowe w parku. Gdy rodzice odkryli jego niesamowity talent, postanowili, że zrobią wszystko, aby ich syn odniósł sukces w środowisku szachowym. 

Czy chłopiec stanie się najlepszym szachistą? Czy dążenie do doskonałości nie zostawi śladu na jego psychice? To kolejny z filmów o szachach, które powinieneś zobaczyć.

Film o szachach oparty na faktach — „Fahim: mały książę szachów”

Kolejna propozycja, jeśli chodzi o filmy o szachach, to „Fahim: mały książę szachów”. Jest to pozycja warta uwagi, ponieważ przedstawia prawdziwą historię Fahima Mohammada – chłopca, który został mistrzem świata juniorów. 

Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy mały, zaledwie ośmioletni chłopiec jest zmuszony emigrować z Bangladeszu do Francji. Ta przeprowadzka wychodzi mu na dobre, gdyż w nowym miejscu zostaje odkryty jego talent do gry w szachy. To zmienia cały jego świat – chłopiec dostaje szansę na lepsze życie. Jednak ten diament trzeba jeszcze oszlifować. Fahim rozpoczyna treningi pod czujnym okiem jednego z najlepszych trenerów szachowych we Francji. To dla chłopca nie tylko lekcja tego, jak grać w szachy, ale także, jak radzić sobie ze zwycięstwami i porażkami w codziennym życiu. 

To poruszająca historia, którą powinien zobaczyć każdy miłośnik gry w szachy. Opowiada bowiem nie tylko o samej rozgrywce, ale również szansach, które już na starcie są nierówne z powodu pochodzenia czy statusu życiowego.

Trzymający w napięciu film o szachach — „Mordercza rozgrywka”

Jeśli chodzi o szachy, film ten jest nieco inny niż poprzednie propozycje. To thriller, który trzyma widza w napięciu od początku do końca. 

Głównym bohaterem jest ceniony szachista, Peter Sanderson. Na co dzień wiele podróżuje i spędza czas na startach w turniejach szachowych. Podczas jednej z podróży poznaje młodą kobietę. Znajomość przeradza się w romans. Wkrótce po tym kobieta zostaje zamordowana. Okazuje się, że to Peter jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Zaczyna współpracować z policją, by wyjść z kłopotów i znaleźć prawdziwego sprawcę tej straszliwej zbrodni. Przerażająca historia, która wciąga widza od pierwszych minut. Jeśli filmy o szachach cię intrygują, nie możesz pominąć tej produkcji.

Zabawny film o szachach — „Computer Chess”

Jeśli interesuje cię gra w szachy, film ten jest wręcz obowiązkowy. To historia rozgrywająca się w latach 80. XX wieku – komedia przedstawiająca turniej szachowy, w którym rywalizują ze sobą komputery. 

Grupa młodych programistów ma jeden cel – opracować program do gry w szachy. Wszystko po to, aby komputer mógł wygrać z człowiekiem w tych trudnych rozgrywkach. Jak potoczy się historia? Czy uda im się osiągnąć cel? Czy komputer może rywalizować z człowiekiem? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, nie pozostaje ci nic innego, jak usiąść wygodnie na kanapie i włączyć właśnie tę produkcję!
W filmach o szachach masz okazję poznać profesjonalne, szachowe rozgrywki – zajmują one tam bardzo ważne miejsce. Nie brakuje jednak tam również pięknych historii miłosnych, ciekawych przygód czy problemów, z którymi muszą mierzyć się główni bohaterowie. Filmy o szachistach mogą być inspirujące dla widza i skłonić go do pracy nad sobą. Te produkcje pokazują, że gra w szachy nie jest nudna, wymaga ogromnej koncentracji i szeregu innych umiejętności. To jednak nie wszystko, bo filmy o szachach mogą sprawić, że jeszcze więcej osób zakocha się w tych emocjonujących rozgrywkach. Nie czekaj i wybierz film z listy na dzisiejszy wieczór!

Archiwum: kwiecień 2024