Syreny to bez wątpienia jedne z najbardziej interesujących istot. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się w internecie nagrania na których, jak twierdzą autorzy, udało się uchwycić syrenę. Co ciekawe te istoty jako jedne z niewielu budzą jednocześnie podziw i strach. Zatem filmy o syrenach mogą być komediami, zwykle romantycznymi, ale też przerażającymi horrorami i o tym przekonasz się za chwilę.

Syrena (2001)

Przypadek sprawia, że małżeństwo cyrkowców, Lillian (Carla Gugino) i Angus (Rufus Sewell) poznają najprawdziwszą syrenę. Decydują się ją porwać i zabrać ze sobą do Ameryki na statku. Ta decyzja uruchamia szereg nieoczekiwanych i mrożących krew w żyłach zdarzeń, a opowieść potwierdza, że z syrenami zadzierać nie warto…

Ondine (2009)

Rybak z niewielkiego irlandzkiego miasteczka (Colin Farrell) w swych sieciach znajduje tajemniczą dziewczynę (Alicja Bachleda-Curuś). Jego niepełnosprawna córeczka sądzi, że znaleziona kobieta jest mityczną nimfą morską. A jeśli tak jest, to może ona przebywać na lądzie tylko przez 7 lat. Niezbyt to optymistyczna wizja, gdy pomiędzy rybakiem a Ondine rodzi się uczucie. 

Plusk (1984)

Piękna Madison (Daryl Hannah) ratuje tonącego mężczyznę, Allena (Tom Hanks). Niebawem ponownie się spotykają i zakochują się w sobie bez pamięci. Wydawać by się mogło, że nic nie może stać na drodze prawdziwej miłości. Jednak kobieta skrywa wielką tajemnicę o swoim pochodzeniu… 

Akwamaryna (2006)

Hailey (Jojo) i Claire (Emma Roberts) to dwie przyjaciółki. Niestety, jedna z nich ma się niebawem przeprowadzić. Dziewczyny nie chcą się rozstawać i będą potrzebowały cudu, aby do tego nie doszło. Na szczęście na ich drodze pojawia się syrena, a może raczej złota rybka, ponieważ obiecuje ona spełnić życzenie przyjaciółek w zamian za pomoc.

Mała syrenka (1989)

Skoro o syrenach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o tej najsłynniejszej – Małej Syrence. Córka morskiego króla Trytona, Ariel, bardzo pragnie zostać człowiekiem. Chce ponownie spotkać księcia Eryka, któremu uratowała życie. Zawiera umowę z podstępną morską czarownicą Urszulą, a jej życzenie spełnia się za cenę pięknego głosu Arielki. Jest to adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena.

Kształt wody (2017)

Elisa (Sally Hawkins) pracuje jako sprzątaczka w tajnym rządowym laboratorium. Odkrywa tam dość przerażającą podwodną istotę, na której przeprowadzane są różne eksperymenty. Z biegiem czasu pomiędzy istotą i Elisą tworzy się bardzo silna, emocjonalna więź. 

Syrena (2016)

Teraz coś dla fanów horrorów. Grupka przyjaciół postanawia spędzić wieczór kawalerski w tajemniczym i mrocznym klubie. Jeden z nich odkrywa, że jest tam przetrzymywana wbrew woli dziewczyna o niewinnym wyglądzie. Widząc coś takiego, oczywiście postanawia ją uwolnić i tak rozpoczyna się koszmar. Kobieta okazuje się krwiożerczym potworem. 

Syrena (2018-2020)

Znasz już najlepsze filmy z tej tematyki. Teraz pora na seriale o syrenach. Rzecz dzieje się w miasteczku Bristol Cove. Legendy głoszą, że niegdyś mieszkały w nim syreny. Wraz z pojawieniem się tajemniczej kobiety, zaczynają się tam dziać dziwne rzeczy. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie należy ona do świata ludzi.

H2O – Wystarczy kropla (2006-2010)

Trzy dziewczyny Cleo (Phoebe Tonkin), Rikki (Cariba Heine), Emmy (Claire Holt) natrafiają na tajemniczą jaskinię, wskutek czego otrzymują dar. Pod wpływem nawet jednej kropli wody, doznają metamorfozy w syreny. Muszą ukrywać więc swój ogromny sekret i jednocześnie nadal zmagać się z typowymi dla nastolatków problemami.

Syreny z Mako (2013-2016)

Zac Blakely (Chai Romruen) podczas wycieczki na wyspę Mako wpada do wody i otrzymuje niezwykłą moc – może kontrolować żywioł wody. Pod jej wpływem, jego nogi zamieniają się w rybi ogon. Z kolei Lyla (Lucy Fry), Nixie (Ivy Latimer) i Sirena (Amy Ruffle) są syrenami od narodzin. Muszą one odebrać moc chłopaka, zanim stanie się ona jeszcze potężniejsza.

To już koniec naszego rankingu top 10 seriali i filmów o syrenach. Jednak jeśli interesuje cię ta tematyka, to przypominamy, że ten motyw pojawił się również w filmie „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” i „The Lighthouse”. Zatem, jeśli jeszcze ich nie widziałeś, to obiecujemy, że warto. 

Syreny to istoty niezwykle intrygujące. Wielu widzi w nich potwory, inni postrzegają je na wzór uroczej Arielki. To właśnie dlatego przedstawione przez nas propozycje filmów i seriali są tak zróżnicowane, od bajek, przez komedie romantyczne, do horrorów. Jedno jest pewne – te istoty działają na wyobraźnię jak mało co, szczególnie że od setek lat pojawiają się doniesienia od rzekomo naocznych świadków. 

Archiwum: marzec 2024