Filmy o supermocach, czyli tak zwane filmy superbohaterskie w ciągu ostatnich lat biją kolejne rekordy oglądalności. Świat całkowicie oszalał na punkcie tych wielomilionowych produkcji, których kalendarz powstawania śledzą fani na całym świecie. Dlatego postanowiliśmy przygotować, krótką listę (naszym zdaniem) najciekawszych produkcji kinowych.

Filmy o supermocach

Wiele z najlepszych filmów o superbohaterach w historii powstało w ciągu ostatnich dwudziestu lat, kiedy gatunek zaczął przeżywać prawdziwy boom zarówno pod względem jakości, jak i przede wszystkim ilości. Na czele stoi Marvel Cinematic Universe (MCU), które od premiery „Iron Mana” w 2008 roku buduje makro-historię z dziesiątkami postaci, wątków i artefaktów praz spektakularnymi crossoverami takimi jak „Avengers: Endgame” – jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Ale Marvel nie ma monopolu na superbohaterów, bo popularne są również filmy na podstawie komiksów DC oraz historie innych superbohaterów. 

„Watchmen: Strażnicy” (2009), reż. Zack Snyder

Film oparty na powieści graficznej Alana Moore’a, został wyreżyserowany przez Zacka Snydera (reżysera „Człowieka ze stali” czy  „300”) i chociaż autor komiksu robił, wszystko, by nie dało się jej przenieść na duże ekran, filmowiec powołał do życia dość wierną adaptację. „Watchmen” opowiadają historię superbohaterską, ale zupełnie inną od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. „Strażnicy” bez wątpienia zaskoczą widzów i mogą się spodobać nawet osobom, którzy nie lubią historii o superherosach. 

„Thor: Mroczny Świat” (2013), reż. Alan Taylor

Kontynuacja „Thora” z 2011 roku, w której po raz ostatni widzieliśmy Chrisa Hemswortha w tak poważnym, niemal „szekspirowskim” tonie. W drugiej części swoich przygód Thor walczy o przywrócenie porządku w kosmosie, jednak starożytna rasa dowodzona przez mściwego Malekitha powraca z zamiarem pogrążenia wszechświata w ciemności. To złoczyńca, któremu nawet Odyn i Asgard nie odważą się stawić czoła; z tego powodu Thor będzie musiał podjąć bardzo niebezpieczną podróż i ponownie stanąć oko w oko ze swoim przybranym bratem Lokim. 

„Kapitan Marvel” (2019), reż. Anna Boden, Ryan Fleck

Trudno w to uwierzyć, ale „Kapitan Marvel” to pierwszy w historii MCU film o superbohaterce. A Carol Danvers (Brie Larson), która staje się tytułową heroiną to nie byle jaka postać, ale naprawdę potężna istota dysponująca kosmicznymi mocami. Tytułowa postać trafia na Ziemię, gdzie musi poznać prawdę na temat swojego prawdziwego pochodzenia. W tle toczy się międzygalaktyczna wojna dwóch imperiów. Która strona jest rzeczywistym agresorem? 

„Aquaman” (2018), reż. James Wan

Jeden z najsłynniejszych herosów DC w końcu otrzymał własną produkcję. Aquaman (Jason Momoa) jest Królem Siedmiu Mórz. Jest prawowitym władcą Atlantydy, chociaż wcale o to nie prosi. Znajduje się między nieustannym spustoszeniem, jakie na morzu czynią mieszkańcy Ziemi i próbujący walczyć z nimi Atlantydzi. Jego celem jest walka o dobro ogółu planety, więc musi zadecydować, u boku której strony stanąć.

„Venom” (2018), reż.  Ruben Fleischer

Eddie Brock (Tom Hardy) jest uznanym dziennikarzem i bystrym reporterem, który prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej firmy ​​Life Foundation. Kieruje nią wybitny naukowiec Carltona Drake’a (Riz Ahmed). Mężczyzna potajemnie przeprowadza nielegalne eksperymenty na ludziach z udziałem bezkształtnych obcych form życia znanych jako Symbioty.

Dziennikarz udaje się do siedziby firmy, gdzie dochodzi do zakażenia Symbiotem. Od tej pory zaczyna doświadczać zmian w swoim ciele, których nie rozumie, i słyszy wewnętrzny głos Venoma, który powoli chce przejąć kontrolę nad swoim nosicielem. Dysponujący nadludzkimi zdolnościami Brock musi okiełznać wewnętrzną bestię, by pokrzyżować szyki niezwykle groźnego złoczyńcy. 

„Niesamowity Spider-Man” (2012), reż.  Marc Webb

Pierwszy reboot klasycznej historii prosto z komiksów Marvela. Peter Parker to uczeń liceum, którego wychowują wujek Ben (Martin Sheen) i ciocia May (Sally Field). Jak większość nastolatków w jego wieku, chłopak próbuje dowiedzieć się, kim jest i kim chce się stać. Peter również odnajduje  swoją pierwszą sympatię w liceum, Gwen Stacy (Emma Stone), i razem walczą o swoją miłość.

Kiedy Peter odkrywa tajemniczą teczkę, która należała do jego ojca, rozpoczyna misję zrozumienia zniknięcia rodziców, która prowadzi go bezpośrednio do Oscorp, laboratorium doktora Curta Connorsa (Rhys Ifans), byłego współpracownika ojca.

Filmy o supermocach to obecnie najmodniejsze i najchętniej oglądane filmy zarówno w kinach, jak i w trakcie domowych seansów.

Archiwum: marzec 2024