Straż pożarna pełni ważną społeczną funkcję, a sami strażacy muszą w wielu sytuacjach wykazać się odwagą podczas kolejnych akcji ratunkowych czy niebezpiecznych pożarów. Nie powinno zatem dziwić, że ich służba fascynuje, a także jest dobrym materiałem dla filmowców. Dlatego powstają filmy o strażakach – najczęściej są to dramaty akcji, w których nie brakuje gwiazd światowego kina. Poniżej znajdziesz kilka szczególnie udanych propozycji takich właśnie filmów.

Najlepsze filmy o strażakach? „Płonący wieżowiec”

Kultowe obecnie dzieło z 1974 roku. Film wyreżyserował John Guillermin, a zagrali w nim Steve McQueen i Paul Newman. Produkcja zachwyca realizacją i efektami specjalnymi. Opowiada o wieżowcu, w którym wybuchł pożar. Z żywiołem próbują poradzić sobie strażacy, a mieszkańcy robią wszystko, żeby wydostać się z płonącej pułapki. Tytuł wpisuje się w popularny w tamtych latach trend nagrywania filmów katastroficznych.

„Ognisty podmuch” – w gwiazdorskiej obsadzie

Ron Howard w swoim głośnym filmie z 1991 roku opowiedział o strażakach z Chicago, którzy podejrzewają, że w mieście działa podpalacz. Zaczynają własne dochodzenie mające na celu ustalenie, kto jest autorem zagadkowych podpaleń. W filmie pojawiła się hollywoodzka śmietanka – Kurt Russell, Donald Sutherland i Robert De Niro. Produkcja jest thrillerem z elementami dramatu.

„Płonąca pułapka”, czyli strażacy w akcji!

W 2004 roku w kinach zadebiutowała „Płonąca pułapka”. Film opowiada historię strażaka, który został uwięziony na dwudziestym piętrze płonącego wieżowca. Nie dość, że musi czekać, aż dotrą do niego jego koledzy, to z powodu braku tlenu sam musi podjąć próbę ucieczki ze śmiertelnej pułapki. Jeśli chodzi o filmy o strażakach, to jest to pozycja obowiązkowa. W produkcji pojawili się John Travolta i Joaquin Phoenix.

„Próba ogniowa” – produkcja z 2008 roku

Najbardziej nieoczywista pozycja na całej liście, ponieważ film jest dramatem obyczajowym. Opowiada o strażaku, który ma problemy w swoim małżeństwie. Praca zawodowa zaczyna przeplatać się z życiem osobistym, a główny bohater – Celeb – postanawia coś z tym zrobić. Za produkcję z 2008 roku odpowiada Alex Kendrick.

O World Trade Center – „9/11”

O tym, jak ogromną pracę wykonali strażacy podczas ataku na World Trade Center, wie chyba każdy. Ich heroizm postanowiono docenić w filmie „9/11”, który pojawił się w kinach w 2017 roku. Opowiada on historię grupy ludzi, którzy zostają uwięzieni w windzie jednej z wież. Reżyser Martin Guigui do współpracy zaprosił Cherliego Sheena i Whoopi Goldberg.

Jeśli lubisz oglądać filmy o strażakach, to powyższe propozycje powinny cię zainteresować. O ich pracy powstają nie tylko filmy dokumentalne, ale – jak widać – również fabularne. Często bardzo sprawnie opowiedziane, stanowiące wciągające widowisko. Hollywood lubi ten temat, ponieważ pozwala na stworzenie nieoczywistych produkcji filmowych.

Archiwum: styczeń 2024