11 września 2001 to pamiętna data, która na stałe zmieniła obraz podróżowania samolotem. Jednak nie tylko atak powietrzny na World Trade Center podsyca ten strach. Jest też wiele innych autentycznych wydarzeń, które przedstawiają chwile grozy. Filmy o samolotach, które za chwilę przedstawimy to pełne akcji i emocji produkcje, idealne dla fanów kina trzymającego w napięciu. 

Top Gun

W elitarnej jednostce lotniczej nie ma miejsca na pomyłki. Jest natomiast miejsce, a w zasadzie tytuł najlepszego pilota myśliwców, o który będzie starał się pewny siebie i niezwykle zdolny Maverick (Tom Cruise). Wartka akcja, zawrotna prędkość i niesamowite akrobacje powietrzne to kwintesencja tego kultowego już filmu z 1986 roku. 

Top Gun: Maverick

Fanom przygód Mavericka z pewnością przypadnie do gustu druga część tego popularnego filmu. Tutaj również nie brak chwil trzymających w napięciu, a bohaterowi partnerował będzie Rooster (Milles Teller), syn przyjaciela Mavericka z pierwszej części, równie zdolny pilot, co ojciec (Anthony Edwards). 

Red Eye

Lisa (Rachel McAdams) poznaje na lotnisku sympatycznego mężczyznę, Jacksona (Cillian Murphy). Okazuje się, że podróż będą spędzać wspólnie, gdyż mają sąsiednie miejsca w samolocie. To, co z pozoru wydaje się miłą, przypadkową znajomością, w rzeczywistości jest misternie zaplanowaną pułapką, a na Lisę czeka ogromnie trudne zadanie, od którego nie jest w stanie uciec…

Sully

Życie 155 bohaterów i zepsuta maszyna na niebezpiecznie niskiej wysokości w rękach jednego człowieka – kapitana Chesleya Sullenbergera (Tom Hanks). Ta historia oparta na faktach, nazywana jest cudem na rzece Hudson i miała miejsce 15 stycznia 2009 roku. Doświadczony kapitan zdecydował się posadzić samolot na wodzie i tym sposobem uratował pasażerów i załogę samolotu. Jednak jego bohaterstwo zostało poddane wątpliwościom w trakcie prowadzonego przeciwko pilotowi dochodzenia.

Lot

William „Whip” Whitaker (Denzel Washington) to jedyny taki pilot. Zdołał wylądować uszkodzonym samolotem, ratując życia pasażerów. Co najlepsze, nikt nie jest w stanie powtórzyć takiego manewru. Jednak wykonane po wypadku badanie wykazało, że kapitan był pod wpływem alkoholu. Czy rzeczywiście jest on tutaj bohaterem, skoro grozi dożywocie?

Szklana pułapka 2

Kontynuacja przygód odważnego Johna McClane’a (Bruce Willis). Tym razem będzie musiał stawić czoło terrorystom, którzy za cel obrali sobie port lotniczy. Nie mają oni jednak zbyt wiele szczęścia, ponieważ zupełnie przypadkiem na ich drodze stanie właśnie nieposkromiony McClane, oczekujący samolotu, którym podróżuje jego żona.

Terminal

Viktor Navorski (Tom Hanks) to uroczy obywatel Krakozji. Po przybyciu do Nowego Jorku okazuje się, że paszport i wiza bohatera są nieważne. Nie może więc opuścić lotniska, ale też nie ma możliwości powrócić do swojego kraju, ponieważ właśnie doszło tam do zamachu stanu. Od tej pory jego przestrzeń życiowa ograniczona będzie wyłącznie do powierzchni terminalu…

Air Force One

Samolot prezydencki przejmują rosyjscy terroryści i domagają się uwolnienia bezwzględnego generała. Na pokładzie samolotu znajduje się prezydent USA James Marshall (Harrison Ford) wraz z rodziną. Stanie on przed krytyczną decyzją – ryzykować życie bliskich czy uratować ich, ale złamać zasady, którymi się kieruje. Jest jeszcze jedno wyjście: stawić czoło terrorystom i uratować cały świat… 

Non-stop

Bill Marks (Liam Neeson) agent federalny policji lotniczej będzie musiał odnaleźć niebezpiecznego terrorystę, który do czasu spełnienia swoich żądań planuje zabijać kolejnych pasażerów. Czy agentowi uda się ustalić, kim jest zamachowca, skoro może nim być dosłownie każdy na pokładzie samolotu?

Węże w samolocie

Na koniec coś z przymrużeniem oka, czyli samolot pasażerski, a w nim mnóstwo jadowitych węży. Dla wielu takie połączenie to koszmar koszmarów, o czym z całą pewnością wiedzieli gangsterzy, którzy te węże tam umieścili. Chcieli w ten sposób pozbyć się niewygodnego świadka (Nathan Phillips), który ma zeznawać przeciwko mafii. Eskortuje go agent FBI Neville Flynn (Samuel L. Jackson). Uprzedzamy jednak: nie jest to film wybitny, ale jeśli szukasz wartkiej akcji, istnego miksu gatunków włącznie z komedią i oczekujesz oderwania od rzeczywistości po ciężkim dniu, to ta produkcja będzie odpowiednia.

Filmy o samolotach bez wątpienia trzymają w napięciu. Szczególnie interesujące są te inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Ważąca setki ton maszyna w przestworzach, brak możliwości ewakuacji, ograniczone opcje działania – nic więc dziwnego, że wielu twórców filmowych decydowało się osadzać swoje thrillery i filmy akcji właśnie na pokładzie samolotu.

Archiwum: marzec 2024