Filmy o przyjaźni to wyjątkowe produkcje, a z relacjami łączącymi ich bohaterów może utożsamić się praktycznie każdy. Podobno kto ma przyjaciela, ten ma skarb. Poniżej przedstawiamy listę fantastycznych filmów, które pokazują ujmujące więzi między ludźmi.
„Jak wytresować smoka” (2010), reż. Dean DeBlois, Chris Sanders
Fabuła koncentruje się wokół nastoletniego wikinga o imieniu Czkawka, który mieszka na wyspie Berk, gdzie walka ze smokami jest sposobem na życie. Jego młodzieńcza mądrość i szczególne poczucie humoru nie pasują zbyt dobrze do jego plemienia i ich wodza… który jest także jego ojcem. Kiedy odnajduje rannego smoka i ostatecznie zaprzyjaźnia się z nim, jego świat zostaje wywrócony do góry nogami, a to, co zaczęło się jako test dla Czkawki, staje się okazją do zmiany przyszłości całego jego plemienia.
„Thelma i louise” (1991), reż. Ridley Scott
Dwie przyjaciółki biorą samochód i uciekają w podróż, z której już nie ma odwrotu. Thelma i Louise czują się znudzone życiem: jedna jest gospodynią domową, a druga pracuje jako kelnerka. Pewnego pięknego dnia postanawiają wybrać się na wycieczkę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, jednak pojawienie się na ich drodze gwałciciela całkowicie zmienia plany. niezwykle poruszający film.
„Małe kobietki” (2019), reż. Greta Gerwig
Massachusetts, połowa XIX wieku, po wojnie secesyjnej. Zdeterminowane, by żyć według własnych standardów, siostry Meg, Beth, Jo i Amy muszą stawić czoła wyzwaniu osiągnięcia dorosłości. Kierowane przez matkę, panią March i wspierane przez ciotkę March, cztery siostry zaprzyjaźnią się z chłopakiem z sąsiedztwa, młodym mężczyzną o imieniu Laurie, a także Friedrichem Bhaer, profesorem niemieckiego pochodzenia, który zachęca Jo do zostania pisarką.
„Stalowe Magnolie” (1989), reż. Herbert Ross
To zabawna komedia o kobiecej duszy. Shirley MacLaine, Olympia Dukakis, Sally Field, Julia Roberts, Daryl Hannah i Dolly Parton grają sześć przyjaciółek o zupełnie innych życiach. Mimo że dzieli je wiele różnic cała szóstka to przyjaciółki, które dzielą się swoimi problemami, troskami i wspierają się w trudnych chwilach. Spędzają ze sobą wiele lat i bardzo dobrze się znają.
Ich rozmowy w salonie piękności należą do kultowych historii kina. Otwarcie opowiadają w nim o swoim życiu, czasem ironicznie, a czasem naiwnie. To emocjonalna historia, która nie tylko opowiada o ważnych rzeczach, ale także urzeka widzów przedstawieniem przyjaźni, która jest szczera i prawdziwa pomimo różnic takich, jak wiek czy charakter.
„Leon Zawodowiec” (1994), reż. Luc Besson
Matylda (fantastyczna gra aktorska Natalie Portman), 12-letnia dziewczynka, której rodzice giną z rąk skorupowanych policjantów, zostaje przyjęta przez Leona – zawodowego zabójcę. Niezwykła przyjaźń rodzi się, kiedy zostaje jego protegowaną i uczy się fachu swojego opiekuna. Pojawienie się nastolatki w życiu mężczyzny na zawsze odmienia jego los.
„Nietykalni” (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
Philippe, sparaliżowany milioner, niespodziewanie wybiera na swojego osobistego asystenta Driss, czarnoskórego imigranta z paryskich przedmieść, który ma problemy z prawem. Powodem tak zaskakującego wyboru jest to, że Driss zawsze mówi to, co myśli. Nie powstrzymuje się ani nie udaje fałszywej litości, a jego szef uważa, że ktoś taki jest właśnie tym, czego potrzebuje na tak trudnym etapie swojego życia.
„Frances Ha” (2012), reż. Noah Baumbach
To film o przyjaźni i dojrzewaniu. Frances jest młodą kobietą, która przygotowuje się w Nowym Jorku do poświęcenia życia tańcowi, choć nie wydaje się, żeby to była jej pasja. Dzieliła mieszkanie ze swoją najlepszą przyjaciółką Sophie, ale przenosi się do mieszkania, w który ma mieszkać z dwoma chłopakami. Niestety opłacenie swojej części czynszu zmusza bohaterkę do szukania dodatkowej pracy, ponieważ okazjonalne występy w musicalach dają jej niewiele pieniędzy.
„E.T.” (1982), reż. Steven Spielberg
Co by się stało, gdyby najmilszy kosmita we wszechświecie spóźnił się na autobus do domu? To pytanie dało początek najbardziej osobistemu filmowi Stevena Spielberga. W małym Elliotcie, który cierpi z powodu niedawnej separacji rodziców i nie ma przyjaciół w swoim wieku, widzimy „alter ego” Spielberga. On również przeszedł rozwód rodziców i był samotnym chłopcem, szukającym schronienia w swojej ogromnej wyobraźni. Tak samo jak bohater E.T., który mieszka w domu na przedmieściach miasteczka i bawi się figurkami superbohaterów. Jendak najbardziej tęskni za prawdziwym najlepszym przyjacielem. To jeden z najlepszych filmów wszech czasów.
Filmy o przyjaźni ukazują rozmaite relacje, niektóre są pełne humoru i akcji, czasami skrywają tajemnicę, a prawie wszystkie zmuszają do refleksji. Jak widzisz, wybór filmów o tej tematyce jest ogromny, a co ciekawe, różnice wieku, kultury, a nawet planety nie stanowią barier nie do pokonania, daleko im do tego, gdy jasne jest, że przyjaźń zakłada poświęcenie, bezwarunkowe oddanie się drugiemu człowiekowi, bez szukania za to zapłaty.