Jak wygląda życie codzienne na okrętach atomowych, zwłaszcza w trakcie działań wojennych? Jeśli interesuje cię to zagadnienie, sprawdź ranking najciekawszych filmów o łodziach podwodnych. Znajdziesz tu trochę klasyki, garść psychologii, a może nawet odrobinę humoru.

Klasyczne filmy o łodziach podwodnych

Niewidoczne, zanurzone w głębinach i często znikające w nich bez śladu, łodzie podwodne stały się wdzięcznym tłem dla opowieści filmowych. Te jednostki okazały się niszczycielską bronią, po mistrzowsku wykorzystywaną w czasie II wojny światowej, głównie przez wojska Rzeszy. Dlatego pierwsze filmy o łodziach podwodnych pojawiły się w kinach po nastaniu pokoju i nawiązywały do jeszcze świeżych w tamtych czasach wspomnień. Ich tematyka dotyczyła przede wszystkim działań wojennych, w których brali udział amerykańscy przywódcy i flota państw Osi. 

„Podwodny wróg”

Podwodny wróg plakat

Pierwszym klasycznym filmem o łodziach podwodnych i zdobywcą Oskara za efekty specjalne był „Podwodny wróg” z 1957 roku.

Film nakręcony kilkanaście lat po zakończeniu działań wojennych, przedstawia walkę między amerykańskim niszczycielem i niemieckim U-bootem.

Zaprezentowano w nim starcie z dwóch różnych perspektyw, ukazując wydarzenia na pokładach jednostek prowadzonych przez wytrawnych wojskowych dowódców.


 „Torpeda poszła!”

Torpeda poszła plakat

Rok później w amerykańskich kinach ukazał się film „Torpeda poszła!”, który również przeszedł do klasyki kina. Ta produkcja przedstawia losy amerykańskiej załogi łodzi podwodnej, która na Pacyfiku poluje na japoński lotniskowiec.

W tym filmie o łodziach podwodnych przedstawiona jest obsesja dowódcy, który chce zemścić się na Japończykach za ludobójstwo. Jaki będzie finał filmu? Czy pogoń za wrogiem zakończy się sukcesem? Przekonaj się podczas seansu.

„Das Boot”

Das Boot plakat

Jednym z klasyków europejskiego kina i filmem o łodziach podwodnych, który przedstawia z innej perspektywy walkę w czasie II wojny światowej, jest film „Okręt”. Produkcja jest lepiej znana pod tytułem „Das Boot”. Została nakręcony nieco później, bo dopiero w 1981 roku, jednak wiernej niż poprzednicy oddaje faktyczną sytuację wewnątrz tego rodzaju okrętów. 

Ten film o łodziach podwodnych oparty jest na losach prawdziwej łodzi U-96 i opisuje jeden z jej patroli. Oglądając go, niemal fizycznie poczujesz duchotę wąskich korytarzy i brak kontaktu ze światem zewnętrznym. Film znakomicie przedstawia frustrującą rutynę wielu tygodni podwodnej żeglugi, nagły zastrzyk adrenaliny wśród marynarzy w czasie działań wojennych, jak i ich bezradność wobec zamknięcia wewnątrz okrętu wiele metrów pod wodą.

Dobre filmy o łodziach podwodnych w latach 90. XX wieku

W kolejnych dekadach również pojawiały się dobre filmy o łodziach podwodnych. Bohaterami walk przestali być już jednak przedstawiciele hitlerowskich Niemiec. Wrogiem amerykańskiej floty stały się okręty radzieckie, a same działania miały zimnowojenny charakter. Otwarte starcie przerodziło się więc w psychologiczną walkę i moralną analizę konsekwencji rozpoczęcia działań. To właśnie przedstawia lista najlepszych filmów o łodziach podwodnych, nakręconych w ostatniej dekadzie XX wieku

„Polowanie na Czerwony Październik”

Polowanie na Czerwony Październik plakat

Najpopularniejszym przedstawicielem tego okresu stał się film „Polowanie na Czerwony Październik”, w którym wystąpili Sean Connery, Alec Baldwin i Sam Neill. Bohaterem filmu jest przywódca sowieckiego okrętu atomowego, który zamierza zdezerterować podczas swojego dziewiczego rejsu w trakcie trwania zimnej wojny.

Władze ZSRR wysyłają za nim pościg, a jednocześnie USA kieruje w stronę zbliżającej się łodzi własne jednostki. Co wyniknie z tej sytuacji i jakie plany ma główny bohater? Tego dowiesz się w trakcie sensu.

„Karmazynowy przypływ”

Karmazynowy przypływ plakat

Jednym ze znaków rozpoznawczych filmów z łodziami podwodnymi są interesujące ścieżki dźwiękowe. Na uwagę zasługuje pod tym względem wspomniany wcześniej „Das Boot”. Z kolei za motyw muzyczny do produkcji „Karmazynowy przypływ” Oscara otrzymał genialny Hans Zimmer. To twórca późniejszych ścieżek dźwiękowych do takich produkcji jak „Gladiator” czy „Incepcja”.

Jednak „Karmazynowy przypływ” warto obejrzeć nie tylko dla znakomitej muzyki, ale także – gry aktorskiej. W filmie o łodziach podwodnych zrealizowanym w 1995 roku wystąpili Denzel Washington i Gene Hackman. Historia opowiada o konflikcie między granymi przez nich oficerami amerykańskiego okrętu podwodnego. Decyzja o wystrzeleniu pocisków w stronę radzieckich jednostek i jej konsekwencje powodują ogromne napięcie na zamkniętej łodzi znajdującej się głęboko pod wodą.

K-19

k-19 plakat

K-19 to kolejna opowieść z czasów zimnej wojny. Film został oparty na faktach. W 1961 roku w tytułowej atomowej łodzi podwodnej dochodzi do awarii systemu, który chłodzi reaktor. Jednostka nie może skontaktować się z pozostałymi rosyjskimi załogami – nad światem pojawia się widmo wojny nuklearnej, jeśli sytuacja nie zostanie opanowana. Wszystko zależy od załogi radzieckiej łodzi podwodnej. To film dla miłośników kina trzymającego w napięciu – w roli głównej wystąpił Harrison Ford, wspierany przez Liama Neesona. Oprócz tego film mocno pokazuje problemy, z którymi musieli mierzyć się radzieccy żołnierze – byli tylko narzędziami w rękach władzy do walki z kapitalistycznymi Stanami Zjednoczonymi.

Mniej poważne filmy o łodziach podwodnych

Ciasne pomieszczenia, walka z wrogiem, ucieczka w głębiny przed nieprzyjacielem, podwodna pułapka i niezwykle uciążliwe psychiczne napięcie – tego wszystkiego nie znajdziesz w kolejnych prezentowanych produkcjach. Filmy z okrętami podwodnymi nie zawsze przedstawiają losy wojenne czy walkę o pozycję pomiędzy mocarstwami. Jeśli wolisz coś w luźniejszej atmosferze, co nadal przedstawia łodzie podwodne, filmy z tej grupy cię zainteresują. 

„Żółta łódź podwodna”

Żółta łódź podwodna plakat

Animacja „Żółta łódź podwodna” to klasyczny film, którego akcja w dużej mierze rozgrywa się na łodzi podwodnej. W zanurzonej w wodzie osadzie dochodzi do konfliktu między radosnymi słuchaczami muzyki a chcącymi ją zniszczyć smutasami.

Sam tytuł nawiązuje do jednego z przebojów grupy The Beatles i właśnie animowani członkowie zespołu pojawiają się w produkcji. W filmie poświęcono ogromną część muzyce tej formacji.

„Podwodne życie ze Stevem Zissou”

Podwodne życie ze Stevem Zissou plakat

Może wolisz w głębinach poszukać rekina ludojada? Jeśli tak, to wsiadaj do łodzi podwodnej, którą dowodzi Bill Murray, za pomocników mając Cate Blanchett czy Willema Dafoe.

Film „Podwodne życie ze Stevem Zissou” to przezabawna komedia o perypetiach załogi łodzi podwodnej, która wyrusza na poszukiwanie rekina.

Czy zemsta na rybie, która pożarła przyjaciela kapitana, powiedzie się i do jakich sytuacji dojdzie w międzyczasie? Sprawdź!

Fantastyczne filmy o łodziach podwodnych mogą szokować, mrozić krew w żyłach, ale również dostarczać przyjemnej rozrywki na sobotni wieczór. Wśród produkcji bez trudu znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Sprawdź, które tytuły najbardziej przypadną ci do gustu.

Archiwum: marzec 2024