Morderstwo to częsty motyw przewodni dzieł filmowych czy książek. Tajemnica, konsekwencje, motywacje – wszystkie one są z różnych powodów, na przykład społecznych czy socjologicznych, ciekawe. Nie powinno zatem dziwić, że nagrywane są klasyczne kryminały, w których policjanci próbują znaleźć mordercę, czy produkcje, w których śmierć niesie różnego rodzaju konsekwencje – na przykład moralne. Filmy o morderstwie to setki mniej lub bardziej udanych tytułów.

Filmy o morderstwie – jest z czego wybierać!

Sprawia to, że wybór jest naprawdę ogromny. Wskazanie najlepszych produkcji, które dotykałyby w taki czy inny sposób tego zagadnienia, nie jest możliwe, ponieważ będziemy mówili o bardzo dużej liczbie tytułów. Na pewno jednak są takie filmy o morderstwie, które zwyczajnie wypada znać. Jak chociażby te zaprezentowane poniżej…

„Chinatown”

W klasycznym filmie Romana Polańskiego jest wszystko, czego można wymagać od dobrego kryminału – intryga, morderstwo, ciekawie nakreśleni bohaterowie i świetnie poprowadzona historia. Tytuł opowiada o prywatnym detektywie, który musi zrobić wszystko, żeby rozwiązać skomplikowaną sprawę rodziny Mulwrayów. Tytuł doceniony został Oscarem, a jedną z najlepszych ról w karierze odegrał w niej Jack Nicholson. Produkcja, choć miała swoją premierę w 1974 roku, niezmiennie zachwyca – fabułą oraz realizacją.

„Śmierć na Nilu”

Ekranizacja powieści Agathy Christie z 1978 roku. W filmie zagrała plejada gwiazd – Bette Davis, Peter Ustinov, Jane Birkin i Lois Chiles. Bohater filmu, Herkules Poirot, musi rozwiązań zagadkowe zabójstwo, do którego doszło na statku w czasie rejsu po Nilu. Produkcja doceniona została Oscarem i była kasowym hitem. Warto wspomnieć, że powstała również nowsza odsłona historii słynnej pisarki – „Śmierć na Nilu” pojawiła się również w 2022 roku. Zdecydowanie warto jednak sięgnąć po tę starszą wersję.

„Siedem”

Thriller kryminalny Davida Finchera z 1996 roku. Opowiada historię dwóch policjantów, którzy próbują złapać niezwykle przebiegłego seryjnego mordercę. Działa on według schematu – zabija on osoby, które dopuściły się jednego z siedmiu grzechów głównych. Jeśli chodzi o filmy o morderstwie, jest to pozycja obowiązkowa. W filmie zachwycili Morgan Freeman, Brad Pitt, a także Kevin Spacey. Rola tego ostatniego jest zdecydowanie najciekawsza i godna zapamiętania.

 „Na noże”

Film jest jednym z przebojów 2019 roku. Rian Johnson, reżyser i scenarzysta, opowiedział historię dochodzenia, które prowadzi detektyw Blanc. Ma on za zadanie odkryć, kto zamordował bogatego pisarza, głowę ekscentrycznej rodziny. Jest to o tyle trudne, że wszyscy krewni nieboszczyka są podejrzanymi. „Na noże” to unikatowe połączenie dramatu rodzinnego, komedii i kryminału. Film doceniony został wieloma nagrodami i zarobił dobrze ponad 300 milionów dolarów.

„Diabeł wcielony”

W tym filmie trup ściele się gęsto, a sama historia jest niezwykle mroczna. Opisuje ona walkę pomiędzy sprawiedliwymi a osobami bez zasad, które są w stanie zniszczyć każdego. Rzecz dzieje się gdzieś pomiędzy II wojną światową i konfliktem wietnamskim na terenie Stanów Zjednoczonych. Film, choć trudny w odbiorze, jest ciekawym spojrzeniem na współczesne społeczeństwo. W produkcji platformy Netflix zagrali Robert Pattinson, Tom Holland i Bill Skarsgård.

Filmy o morderstwie to ogromna biblioteka tytułów w różnych przedziałach gatunkowych. Samo zagadnienie zabójstwa jest niezwykle ważne w świecie szeroko rozumianej kultury, ponieważ pozwala na dogłębną analizę zachowań człowieka i społeczeństwa. Jednocześnie klasyczne kryminały zawsze cieszyły się dużym uznaniem – dążenie do prawdy i ukaranie zabójcy to zawsze dobra pointa dla takich produkcji. 

Archiwum: luty 2024