Dlaczego filmy i seriale o lekarzach cieszą się taką popularnością?
Filmy i seriale opowiadające o życiu lekarzy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Niezależnie czy głównym bohaterem jest nowoczesny lekarz online czy ekscentryczny chirurg, produkcje tego rodzaju niezmiennie przyciągają ogromną widownię.
Pierwszy raz życie medyków zostało uwiecznione już w latach 50. XX wieku. Od tamtej pory każdego roku do kin i na ekrany domowych telewizorów trafiają nowe filmy pełne leków, szpitalnych fartuchów i emocji.
Każdy choć raz był u lekarza i widział na własne oczy sterylne korytarze. To pozwala łatwiej wczuć się w emocje targające bohaterami. Dodatkowo przypadki rzadkich chorób są interesującym tematem do plotek, zwłaszcza że w prawdziwym życiu owiewa je tajemnica lekarska.
Służba zdrowia niewątpliwie się rozwija, a najlepszym tego przykładem są e-recepty online. „Od 1 stycznia 2020 każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu E-Recepty. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Podaj farmaceucie w aptece PESEL i 4-cyfrowy kod otrzymany SMS’em, aby wykupić lek z e-recepty” – podkreślają specjaliści.
Najlepsze polskie filmy o lekarzach
W Polsce powstaje mniej filmów o lekarzach. Popularniejszym formatem są seriale. Niemniej jednak i na rodzimym rynku pojawiło się kilka interesujących produkcji.
Bogowie (2014), reż. Łukasz Palkowski
Film obrazujący biografię profesora Zbigniewa Religi, niesamowicie utalentowanego kardiochirurga wyprzedzającego swoje czasy. To produkcja w gwiazdorskiej obsadzie, przygotowana i zrealizowana na światowym poziomie.
Znachor (1981), reż. Jerzy Hoffman
Ekranizacja znanej powieści o profesorze Rafale Wilczurze. Medyk traci pamięć, lecz nie umiejętności ratowania ludzkiego życia. Choć jego codzienność ulega gwałtownej zmianie, nieustannie pomaga ludziom i radzi sobie z pozornie beznadziejnymi przypadkami. Choć nie są to czasy nowoczesnych sprzętów i wystawiania L4 online, przygody profesora Wilczura z pewnością zainteresują niejednego.
Botoks (2017), reż. Patryk Vega
Sensacyjny film w gwiazdorskiej obsadzie. Pokazuje nielegalne działania prowadzone na szpitalnych korytarzach. Szczegółowe zdjęcia i brutalne dialogi przyciągnęły tysiące osób do kin.
Zagraniczne hity medyczne
Zagraniczne produkcje opowiadające historię życia lekarzy są bardzo popularne na całym świecie. Choć system opieki zdrowotnej różni się od tego znanego w Polsce, pewne problemy i wątpliwości są uniwersalne.
Śpiączka (1978), reż. Michael Crichton
Mroczny, pełen emocji film medyczny. Od pierwszej do ostatniej minuty trzyma w napięciu. Opowiada o młodej lekarce, która poszukuje prawdy. Zaniepokojona dużą ilością przypadków śpiączki wśród pacjentów postanawia sama rozwiązać zagadkę.
Doktor Żywago (1965), reż. David Lean
Klasyczny film będący pozycją obowiązkową dla każdego fana kinematografii. Wielokrotnie nagradzany, opowiada o życiu młodego studenta medycyny. Produkcja najwyższej jakości, zarówno pod względem doskonałych dialogów, jak i żywej gry aktorskiej.
Przełęcz Ocalonych (2016), reż. Mel Gibson
Nagradzana opowieść o młodym sanitariuszy, który próbuje odnaleźć swoje powołanie podczas brutalnej wojny. Mocny film, z pewnością nie jest polecany osobom wrażliwym. Niemniej jednak wart obejrzenia. Pokazuje to mniej romantyczne oblicze wojny i prawdziwe, codzienne bohaterstwo.
Lot nad kukułczym gniazdem (1975), reż Miloš Forman
Kultowy, doskonały film o szpitalu dla osób chorych psychicznie. Zarówno dialogi, jak i gra aktorska pozwalają w pełni przeżywać walkę bohatera.
Przebudzenia (1990), reż. Penny Marshall
Oparta na faktach, piękna historia z niezastąpionym Robbiem Williamsem. Pełna nadziei opowieść o pacjentach pogrążonych w śpiączce i lekarzach walczących o ich życie.
Cudowne ręce: Opowieść o Benie Carsonie (2009), reż. Thomas Carter
Historia o życiu i codziennej walce najsłynniejszego neurochirurga świata.
Mash (1970), reż. Robert Altman
Niecodzienna opowieść o szpitalu polowym podczas wojny koreańskiej, widziana oczami lekarzy i sanitariuszy.
Filmy medyczne pokazują nie tylko niuanse pracy szpitala, o których zwyczajny człowiek nie ma pojęcia. Kluczowe jest, aby przedstawiały także emocje – zarówno lekarzy, jak i pacjentów oraz rodzin.