Filmy o księżach i kościele to różnorodne produkcje. Niektóre opowiadają piękną historię życia świętych, którzy zrobili dla ludzkości wiele dobrego. Z kolei inne odkrywają mroczne tajemnice kościoła, ukrywane przez wiele lat. Jeśli chcesz nieco je zgłębić i interesujesz się tematami związanymi z wiarą, warto obejrzeć produkcje, które znajdziesz w zestawieniu filmów o księżach. Z pewnością niektóre z nich skłonią cię do głębszych refleksji i burzliwych dyskusji z bliskimi.

Filmy o księżach: „Matka Joanna od Aniołów”

Matka Joanna od Aniołów plakat

Filmy o tajemnicach kościoła mogą być bardzo ciekawe dla osób, które chcą zgłębiać tę tematykę. Pokazują, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Pierwsza propozycja z tego grona to „Matka Joanna od Aniołów”.

To opowieść o zakonie, w którym wszystkie zakonnice zostały opętane. Pomóc w tej trudnej sytuacji ma ksiądz Suryn, który jest egzorcystą. Okazuje się jednak, że jego moc jest niewystarczająca, a on sam staje się ofiarą złych mocy. 

To bardzo ciekawa historia, która wciągnie każdego widza. Jeśli cenisz intrygujące i wzbudzające różne emocje filmy o księżach, koniecznie musisz zobaczyć tę produkcję.

Filmy o księżach: „Siostry Magdalenki”

Siostry Magdalenki plakat

Ten tytuł nie zalicza się do filmów o księżach, jednak nadal pozostaje w tematyce kościoła katolickiego. Akcja toczy się w latach 60. XX wieku, w niewielkim zakładzie prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia. To właśnie do tego miejsca trafiają samotne matki, sieroty i ofiary gwałtów, które następnie stają się po prostu tanią siłą roboczą. Muszą przestrzegać panujących tam ostrych zasad, gdyż za ich złamanie grożą poważne kary. 

Warto wspomnieć o tym, że takie domy naprawdę istniały, na przykład w Irlandii. Trafiały tam młode kobiety, które nie było akceptowane przez społeczeństwo. Zamiast pomocy czekały je wyzysk i złe traktowanie, a także życie w skrajnie złych warunkach. To poruszający film, który warto zobaczyć.

Filmy o księżach: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”

Popiełuszko. Wolność jest w nas plakat

Film o księdzu Popiełuszko – nie sposób go pominąć z uwagi na rolę bohatera. 

Opowiada historię życia księdza Jerzego Popiełuszki, który angażował się w istotne dla społeczeństwa kwestie. Wspierał związek zawodowy Solidarność. Ze zwykłego chłopca ze wsi stał się przewodnikiem dla tłumu, symbolem wolności oraz odwagi. 

Film ten jest historią życia księdza. Zaczyna się od dzieciństwa, wiedzie przez okres powołania do wojska, aż po czas, gdy stał się księdzem i rozpoczął swoją walkę o ideały. Zabójstwo księdza i okoliczności, w jakich się ono wydarzyło, były wstrząsające dla całego społeczeństwa.

Filmy o księżach: „W imię”

W imię plakat

Kolejna pozycja na liście, jeśli chodzi o filmy o kościele katolickim, to produkcja „W imię”. Głównym bohaterem tej trudnej opowieści jest ksiądz Adam. To wyjątkowy człowiek. Ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą i szybko potrafi zyskać sympatię innych ludzi. Jednak sam ma wiele problemów. W związku z tym, że został księdzem, jest pozbawiony możliwości realizowania podstawowej ludzkiej potrzeby, jaką jest bliskość z drugim człowiekiem. Nie chodzi tu o zbliżenie intymne, ale o zwykłe przytulenie, rozmowę i wsparcie. 

Ta historia jest niezwykle złożona i trudna. Mężczyzna boryka się z takimi samymi problemami jak każdy człowiek. To, że jest księdzem, niewiele zmienia w jego psychice. Jak poradzi sobie z trudnościami? Czy znajdzie szczęście? Jeśli chodzi o polskie filmy o kościele, ta produkcja jest zdecydowanie warta uwagi.

Filmy o księżach: „Milczenie”

Milczenie plakat

Dwaj zakonnicy, Sebastião Rodrigues i Francisco Garupe, ruszają z misją do Japonii. Jednak napotykają na swojej drodze wiele okrucieństwa, które niesamowicie ich przeraża. Zaczynają wątpić w boski plan. Wszystko, co spotyka ich podczas tej podróży, jest dla nich ogromną próbą. Co zrobią i co jeszcze ich czeka? Jeśli chodzi o filmy o księżach, ta ekranizacja powinna znaleźć się na twojej liście do obejrzenia.

Filmy o księżach: Śledczy film o księżach – „Spotlight”

Spotlight plakat

Kolejny film w zestawieniu to opowieść o śledztwie pewnych dziennikarzy ze Spotlight, czyli najstarszego, cały czas działającego, amerykańskiego dziennikarskiego zespołu śledczego. Działa on w sprawie tuszowania różnych przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży katolickich. Dziennikarze docierają do osób dorosłych, które w dzieciństwie były ofiarami tego procederu. Jednak wraz z rozwojem śledztwa na jaw wychodzą nowe, przerażające fakty.

Okazuje się, że molestowanie dzieci przebiega na ogromną skalę, a zamieszanych w nie w konkretnym czasie było aż 70 księży. Co więcej, film ten powstał na podstawie relacji prawdziwych dziennikarzy, którzy ujawnili podobne przestępstwa i za swoje dokonania otrzymali w 2003 roku Nagrodę Pulitzera. Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej tą trudną tematyką. Film zyskał uznanie krytyków i widzów, zdobył nawet Oscara. Jeśli chodzi o filmy o księżach, nie można przegapić tej ekranizacji.

Filmy o księżach: „Ksiądz” 1994

Ksiądz plakat

Film był, jak na czasy premiery, bardzo kontrowersyjny. Opowiada historię Grega oraz Matthew – dwóch księży. Akcja rozgrywa się w małej parafii w Liverpoolu. Każdy z bohaterów ma swoje problemy, z którymi musi się mierzyć. Pierwszy z nich jest homoseksualistą, z kolei drugi prowadzi rozwiązłe życie. Gdy odkrywają swoje tajemnice, narasta między nimi konflikt. Wszystko wychodzi na jaw. 

To tylko mały wycinek całej tej trudnej historii. Jak potoczą się ich losy? Takie kontrowersyjne filmy o księżach zmuszają do refleksji i dyskusji nad zasadami życia duchownych. Choćby dlatego warto je obejrzeć.

https://youtube.com/watch?v=RqtSmikj9H4

Filmy o księżach: „Kler”

Kler plakat

Polski film, który wzbudził niemałe kontrowersje. Ukazane są w nim różne wydarzenia z życia trzech księży – Andrzeja, Tadeusza i Leszka. Ta trójka mężczyzn dopuszcza się różnych grzechów. Wydarzenia z udziałem księży, które mają miejsce w tym filmie, zdecydowanie mogą budzić oburzenie. Jeśli chodzi o filmy o księżach, ten zdecydowanie warto obejrzeć. 

Jeśli lubisz dobre kino, które może pokazać ci tajemnice skrywane przez otaczający cię świat, wybierz coś z listy. Filmy o księżach to z pewnością dobre propozycje na wieczór, jeśli chcesz skupić się na trudnych tematach budzących kontrowersje. Oczywiście, filmy o kościele katolickim to także produkcje o żywotach świętych. Wybierz interesującą cię tematykę i spędź wieczór przed telewizorem.

Archiwum: luty 2024