Filmy o Jamesie Bondzie są jak czerwona szminka – zawsze w modzie! Zacznijmy od istotnego faktu, że James Bond, inaczej agent 007, to fikcyjna postać literacka stworzona przez Iana Fleminga. Spisane historie szpiega brytyjskiej Secret Intelligence Service zyskały tak duże zainteresowanie, że w 1962 roku premierę miał pierwszy film o agencie pt. „Doktor No” w reżyserii Terence’a Younga. Osiągnął na tyle duże sukces, że od tamtej pory regularnie powstają kolejne części. Obecnie do obejrzenia jest już 25 filmów! Jeżeli chcesz poznać kolejność powstawania tych produkcji i aktorów wcielających się w postać agenta 007, to zachęcamy do dalszej lektury.

Filmy o Jamesie Bondzie – aktorzy

To, co bez wątpienia poróżnia liczne grono fanów, to upodobania co do aktorów, którzy wcielali się w rolę agenta 007. Każdy ma swojego faworyta i doskonale potrafi uargumentować, dlaczego akurat tego aktora w roli Bonda lubi najbardziej. Jest to na tyle ważna sprawa, że za każdym razem, kiedy jest ogłaszany nowy odtwórca agenta, mówią o tym media na całym świecie – to ważne wydarzenie w przemyśle filmowym.

Dla amatorów serii filmów o Jamesie Bondzie mamy sprawną ściągawkę. Przedstawiamy listę odtwórców głównej roli w kolejności chronologicznej:

  1. Sean Connery – w latach 1962–1967, 1971 (6 filmów);
  2. George Lazenby – w roku 1969 (1 film);
  3. Roger Moore – w latach 1973–1985 (7 filmów);
  4. Timothy Dalton – w latach 1987–1989 (2 filmy);
  5. Pierce Brosnan – w latach 1995–2002 (4 filmy);
  6. Daniel Craig – w latach 2006–2021 (5 filmów).

„Doktor No” (1962)

To tak zwany pierwszy „Bond”. Tutaj poznajemy kultowe: „Jestem Bond. James Bond” Dowiadujemy się również, że kod 00 oznacza licencję na zabijanie i że ulubiony trunek agenta to wódka z Martini – wstrząśnięta, niemieszana.

„Pozdrowienia z Rosji” (1963)

Międzynarodowa organizacja przestępcza WIDMO chce wejść w posiadanie radzieckiego urządzenia do szyfrowania wiadomości. Jednocześnie ktoś zagraża Bondowi i zastawia na niego pułapkę.

„Goldfinger” (1964)

Wypoczynek tajnego szpieg przerywa M., który ma dla niego nowe zadanie. Ma obserwować tytułowego Goldfingera – jubilera, który przemyca złoto i sprzedaje je na zagranicznych rynkach.

„Operacja Piorun” (1965)

Historia walki szpiega z Emiliem Largo (członkiem międzynarodowej organizacji przestępczej WIDMO), który grozi zniszczeniem miasta w USA i Anglii.

„Żyje się tylko dwa razy” (1967)

Agent 007 rozwikłuje zagadkę zniknięcia amerykańskiej kapsuły kosmicznej. Czy trop po raz kolejny doprowadzi go do organizacji WIDMO?

„W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (1969)

Bohater toczy ostateczną walkę z międzynarodową grupą przestępczą WIDMO. Czy uda mu się wygrać? Ciekawostką jest fakt, że to jedyny spośród filmów o Jamesie Bondzie, w którym agent bierze ślub.

„Diamenty są wieczne” (1971)

Superagent musi rozwikłać zagadkę zaginionych diamentów w Las Vegas. Kto je ukradł i dlaczego nie trafiają na czarny rynek?

„Żyj i pozwól umrzeć” (1973)

W ciągu zaledwie doby zostają zamordowani trzej funkcjonariusze Secret Intelligence Service. James musi odnaleźć zabójcę współpracowników.

„Człowiek ze złotym pistoletem” (1974)

Bohater odkrywa, że Scaramanga ma plany zabicia go. Musi uniknąć śmierci i dopaść złoczyńcę.

„Szpieg, który mnie kochał” (1977)

007 musi powstrzymać szaleńca i zapobiec nuklearnej zagładzie ziemi. To pierwszy z filmów o Jamesie Bondzie, w którym MI6 współpracuje z KGB.

„Moonraker” (1979)

Mężczyzna musi się zmierzyć z szaleńcem, który ma zamiar zniszczyć całą ludzkość i zastąpić ją nową rasą, tzn. genetycznie idealnych ludzi. Czy mu się uda?

„Tylko dla twoich oczu” (1981)

Bohater bada tajemnicę zaginięcia brytyjskiego nadajnika ATAC, służącego do sterowania flotą Zjednoczonego Królestwa.

„Ośmiorniczka” (1983)

W celu wyjaśnienia wielkiej afery, która zagraża całemu światu, 007 musi zmierzyć się z tajemniczą agentką o pseudonimie Ośmiorniczka.

„Zabójczy widok” (1985)

Mężczyzna mierzy się z nieprzeciętnie inteligentnym przeciwnikiem – Maxem Zorinem. Wróg jest owocem eksperymentów niemieckich narodowych socjalistów.

„W obliczu śmierci” (1987)

007 zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo! Radziecki generał Koskow planuje zamach na niego i innych agentów 00. Bond ma za zadanie zabić szefa KGB.

„Licencja na zabijanie” (1989)

W trakcie walki z baronem narkotykowym umiera przyjaciel Jamesa Bonda. Agent rezygnuje z dotychczasowej profesji w Tajnych Służbach Jej Królewskiej Mości, aby móc pomścić przyjaciela.

„GoldenEye” (1995)

Debiutujący w roli agenta Pierce Brosnan musi powstrzymać wroga przed zniszczeniem zachodniego świata. Złoczyńca kradnie helikopter i najnowszą sowiecką broń o nazwie „GoldenEye”, którą chce doprowadzić do zagłady.

„Jutro nie umiera nigdy” (1997)

Agent usiłuje powstrzymać medialnego magnata od kierowania światowymi wydarzeniami dla własnych korzyści. Czy uda mu się go pokonać?

„Świat to za mało” (1999)

Mężczyzna toczy walkę z parą złowieszczych kochanków, którzy zagrażają bezpieczeństwu wielu osób. Czym zakończy się ta wybuchowa batalia?

„Śmierć nadejdzie jutro” (2002)

Tym razem James Bond podejmuje się misji, która ma udowodnić jego zamiary i ochronić dobre imię. Towarzyszyć mu będą dwie olśniewająco piękne kobiety.

„Casino Royale” (2006)

Akcja filmu toczy się zaraz po tym, kiedy bohater otrzymał „licencję na zabijanie”. Po raz pierwszy w rolę agenta wcielił się Daniel Craig i zrobił to genialnie!

„007 Quantum of Solace” (2008)

Szpieg chce pomścić śmierć swojej kochanki – Vesper Lynd. Towarzyszy mu kobieta, która również pragnie zemsty za śmierć swojej rodziny. Dokąd doprowadzi ich wspólny trop?

„Skyfall” (2012)

007 robi dochodzenie w sprawie ataku na MI6. W filmie można zobaczyć postaci, które nie były obecne w dwóch ostatnich częściach, czyli Q i pannę Moneypenny.

„Spectre” (2015)

Do szpiega dociera wiadomość z przeszłości, która każe mu się udać na nową misję. Wskutek dochodzenia odkrywa działanie przestępczej organizacji Specjalnej Egzekutywy Kontrwywiadu, Terroryzmu, Odwetu i Wymuszania – SPECTRE.

„Nie czas umierać” (2021)

Ta produkcja to chyba najbardziej wyczekiwana premiera ostatnich lat. Szeroko reklamowana i zapowiadana, jednak wielokrotnie przekładana ze względu na pandemię COVID-19. Minęło kilka lat od odejścia 007 ze służby, jednak na prośbę agenta z CIA powraca on na jedną misję, dzięki której może powstrzymać złoczyńcę posiadającego niebezpieczną nanotechnologię. Obecnie to ostatni z serii filmów o Jamesie Bondzie z fantastycznym Danielem Craigiem w roli głównej.

Niezależnie od tego, czy ktoś jest fanem filmów o Agencie 007, czy nie, to jest to postać tak silnie zakorzeniona w naszej popkulturze, że każdy wie o jego istnieniu. Każdy też słyszał, że Bond ma licencje na zabijanie. Jeżeli widziałeś te produkcje, prawdopodobnie masz już wybrane najlepsze filmy z Jamesem Bondem. Jeżeli to dopiero przed tobą, to miłego seansu.

Archiwum: styczeń 2024