Bokserzy rozbudzają wyobraźnię tłumów, a także stają się tematem znakomitych scenariuszy filmowych. Jeśli masz ochotę na film mniej lub bardziej związany z tym sportem, to zestawienie pomoże ci go znaleźć. Poznaj najciekawsze filmy o boksie, ale uważaj! Niektóre mogą wstrząsnąć tobą mocniej niż prawy sierpowy Mike’a Tysona. 

Najpopularniejszy film o bokserze – seria „Rocky”

Każdy gatunek filmowy ma dzieła, które natychmiast kojarzą się właśnie z nim. Podobnie jest w przypadku filmów o boksie i serii „Rocky”, która popularnością przysłania wszystkie pozostałe produkcje. Nie oznacza to wcale, że filmy o bokserze-amatorze, który zapragnął być mistrzem świata, są dziełami wysokich lotów. To raczej pierwsze produkcje okazały się strzałem w dziesiątkę i pociągnęły za sobą całą serię. 

Już od pierwszej części pokochasz Rocky’ego Balboę, który jest prostym chłopakiem z biednej dzielnicy, nie stroni od świata przestępczego i ponad wszystko kocha boks. Walczy amatorsko, jednak, w wyniku korzystnego zbiegu okoliczności, otrzymuje szansę na walkę o mistrzostwo świata z genialnym Apollo Creedem. Czy podejmie rękawicę i zdoła przygotować się do najważniejszej walki w swoim życiu? 

Można powiedzieć, że filmy o boksie w znacznej mierze opierają się na podobnej do tej fabule. Próżno szukać tu także realizmu na ringu, a niektóre walki wśród kibiców bokserskich wywołują wręcz salwy śmiechu. Jednak prostoduszność Włoskiego Ogiera i jego determinacja sprawiają, że widz zaczyna go lubić. To też jedna z ciekawszych ról Sylvestra Stallone, będącego też twórcą scenariusza filmowego.

Filmy o boksie z serii „Rocky”

Oto filmy o boksie, które zalicza się do kanonu „Rocky’ego”

„Rocky”

Rocky’ego poznasz w pierwszym filmie z 1976, wydanym pod tytułem „Rocky”. Następnie pojawiają się cztery kontynuacje numerowane. Ostatnia produkcja, „Rocky Balboa”, w której bokser wraca ze sportowej emerytury, żeby zmierzyć się z kolejnym mistrzem wagi ciężkiej, jest już z 2006 roku. Jeśli te filmy bokserskie nie są ci jeszcze znane, przed tobą prawdziwy maraton klasyki z Rockym.

„Creed”

Do tej serii filmów o boksie zalicza się także dwie inne produkcje. W nich główny bohater nie walczy, a jedynie szkoli młodego zawodnika, znanego już z pierwszych części. „Creed: Narodziny legendy” i „Creed II” są produkcjami kolejno z 2015 i 2018 roku. Choć, będąc w fazie realizacji, pierwszy film stawał się obiektem szyderstw ze strony znawców kina, szybko okazało się, że jest to pełnokrwista, ciekawa i wciągająca historia. Nie ma tu mowy o odcinaniu kuponów od Rocky’ego, a sam Sylvestra Stallone za rolę otrzymał nominację do Oscara i został nagrodzony Złotym Globem. 

Filmy o boksie oparte na faktach 

Najlepsze scenariusze pisze życie i filmy o boksie są świetnym potwierdzeniem tej reguły. Wiele produkcji opiera się luźno na faktach. Okazuje się, że bokserzy to nie tylko niegrzeczni chłopcy, którzy lubią bić się po głowach i mają bałagan w życiu osobistym. To również postacie, które poruszają tłumy, są odpowiedzią na niepokoje społeczne i z którymi łatwo jest się utożsamiać.

„Człowiek ringu”

Film jest podkoloryzowaną historią Jima Braddocka, boksera wagi ciężkiej, który walczył w czasie Wielkiego Kryzysu w latach 30. w USA. Zawodnik był przedstawicielem klasy robotniczej, która najmocniej odczuła zmiany wywołane kryzysem. Powrócił na ring z emerytury i dawał nadzieję, że jeśli się chce, to można walczyć, a nawet zwyciężać, z najlepszymi. 

W tym filmie o boksie z 2005 roku główną rolę gra Russell Crowe, który kilka lat wcześniej został „Gladiatorem”. Poza scenami walki, produkcja jest warta uwagi, bo wiernie oddaje napięcia społeczne tamtych czasów i realia boksu lat 30. 

„Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”

Wśród najnowszych filmów o boksie znajduje się fińska produkcja luźno oparta na historii boksera, który w latach 60. miał szansę stać się mistrzem w wadze piórkowej. Bohater ciężko trenuje, zrzuca wagę i stosuje mordercze metody treningowe. Wszystko idzie w dobrą stronę – do momentu, kiedy poznaje młodą dziewczynę i zakochuje się bez pamięci. Czy odłożyć na bok marzenia o walce, poświęcając czas prawdziwej miłości? A może spełnić marzenia sportowe i odsunąć na bok życie prywatne? 

Wśród filmów o boskie nie brak takich, które sugerują, że nie da się osiągnąć jednocześnie sukcesu sportowego i osobistego – to jeden z nich. Reżyser bawi się też emocjami widza i w pewnym momencie możesz stwierdzić, że wcale nie kibicujesz głównemu bohaterowi. Ciekawa, czarno-biała realizacja i interesujące ujęcia sprawiają, że film może się podobać. 

„Fighter”

Opowieść o losach braci Micky’ego Warda i Dicky’ego Edlunda, którzy stawiają pierwsze kroki w boksie. Problemy z prawem i narkotykami doprowadzają do osadzenia Dicky’ego w więzieniu i przekreślają jego karierę. Z kolei Micky, nie zważając na liczne przeciwności, przedziera się w stronę wymarzonego tytułu Mistrza Świata. 

Ten film o bokserze przedstawia trudne relacje między braćmi i wyniszczenie narkotykami. W produkcji zagrali Christian Bale i Mark Wahlberg. Pierwszy z nich otrzymał Oscara za swoją rolę. 

Poruszające filmy o boksie

Często boks nie jest głównym motywem przewodnim, a jedynie tłem do ukazania ciekawej historii. Fajne filmy o boksie mogą luźno zahaczyć o tematykę pięściarską. Jeśli masz ochotę na zobaczenie choćby skrawka świata sportu, wybierz jedną z poniższych produkcji. 

„Za wszelką cenę”

Filmów o kobietach zajmujących się walką na pięści jest jak na lekarstwo, dlatego tym cenniejsze wydaje się dzieło „Za wszelką cenę”. To dobry film o boksie, przedstawiający losy pięściarki, która postanawia zostać mistrzynią świata. Pod okiem początkowo niechętnego jej trenera powoli zaczyna odnosić sukcesy na ringach zawodowych. 

Film opowiada o przyjaźni, trudnych decyzjach i o tym, że są walki, których po prostu wygrać się nie da. Znakomita i zapadająca w pamięć realizacja oraz wspaniałe kreacje aktorskie Hilary Swank i Clinta Eastwooda sprawiają, że film można polecić z czystym sumieniem. To dobry film o boksie – może nie na piątkowy wieczór spędzony ze znajomymi, ale melancholijny jesienny dzień już tak!

„Bokser”

To jeden z filmów o boksie, w których sport jest jedynie pretekstem do rozwinięcia fabuły. Produkcja z 1997 roku opowiada o relacjach pomiędzy protestantami i katolikami w Belfaście. Były żołnierz IRA po odbyciu kary w więzieniu zamierza założyć klub bokserski dla katolików i protestantów. Jak łatwo się domyślić, nie podoba się to żadnej ze stron. Rola Daniela Day-Lewisa, jak w każdej produkcji, tak i w tej okazuje się mistrzowska. Ciekawie przedstawione są także relacje polityczne i społeczne w Irlandii Północnej.

Najciekawsze filmy o bokserach 

We wcześniejszych filmach bokserskich fabuła luźno opiera się na faktach. Jeśli jednak masz ochotę na biograficzny film o bokserze, wybierz którąś z poniższych pozycji. Dowiesz się, ile kosztuje droga na szczyt, jak odbija się na człowieku i jego rodzinie, a także przekonasz się, że czasem boks pozwala przeżyć w piekle.

„Wściekły Byk”

Niektóre biografie bokserów należą do produkcji, które trzeba zobaczyć. Film Martina Scorsese opowiada o losach Jake’a La Motty, bokserskiego mistrza wagi średniej, w którego wcielił się Robert De Niro. Jego styl walki był brutalny i nieustępliwy, co zostało ciekawie przedstawione w tej produkcji. Choć film powstał w 1980 roku, nadal może zachwycać nie tylko scenariuszem, ale także imponującymi scenami walk w ringu. 

„Ali”

Wśród filmów o boksie są takie, w których głównych bohaterów nie trzeba przedstawiać. Tak jest z tą produkcją, w której w postać Muhammada Alego wcielił się Will Smith. Zagrał tym samym jedną z najlepszych ról w życiu. 

Opowieść pokazuje drogę na szczyt i całą otoczkę zdobywania tytułu Mistrza Świata przez Alego. Ciekawie przedstawia również sytuację polityczną i niepokoje społeczne w czasach największych walk legendarnego pięściarza. Sama realizacja jest warta uwagi i zadowoli zarówno miłośników scen toczonych na ringu, jak i pięknych, nietuzinkowych ujęć. 

„Mistrz”

Jedyny przedstawiciel rodzimego kina w tym zestawianiu. Choć filmów o boksie wyprodukowanych w Polsce było kilka, ten przebił popularnością wszystkie. Film o boksie opowiada o losach pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który w czasie wojny trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam zostaje rozpoznany i zaczyna toczyć pojedynki bokserskie o własne życie. 

W rolę boksera wciela się Piotr Głowacki. Ten film o bokserze pokazuje, że dla niektórych sprawne pięści i szybkie nogi są jedynym sposobem na przetrwanie. Ten jeden z najnowszych filmów o boksie – wzruszający, a momentami brutalny – warto obejrzeć choćby z uwagi na grę aktorską. 
Filmy o bokserach mogą wywoływać radość, smutek lub podziw dla zawodników. Nie każdy z prezentowanych tytułów jest dobrą propozycją na wieczorny radosny odpoczynek. Każdy jednak niesie ze sobą bagaż emocjonalny.

Archiwum: marzec 2024