Najbardziej znanym rozbitkiem, który przetrwał na bezludnej wyspie, jest Robinson Crusoe. Powstało o nim sporo filmów, ale najpopularniejszą produkcją na ten temat jest jednak „Cast Away”. Film co prawda nie opowiada o postaci z literatury, a o współczesnym mężczyźnie. Istnieje też sporo innych, podobnych produkcji, nagradzanych na festiwalach. Oto 5 najlepszych filmów o bezludnej wyspie.

„Cast Away – Poza światem” – najpopularniejszy film o bezludnej wyspie

Cast Away plakat

Ta hollywoodzka produkcja z Tomem Hanksem najmocniej przebiła się do świadomości widzów. Aktor wciela się w filmie w rolę Chucka Nolanda, inżyniera w firmie kurierskiej, który wyniku katastrofy samolotu trafia na bezludną wyspę.

Jedynymi rzeczami, które pozostały mu z cywilizacji, są ubrania i kilka paczek z maszyny, którą leciał. Poza tym zdany jest na łaskę i niełaskę dzikiej przyrody. Bohater z czasem oswaja się z sytuacją, zbierając kokosy i łowiąc ryby. Czy ktoś w końcu przyjdzie mu na ratunek? A jeśli tak, czy mężczyzna, po wielu latach samotności, wciąż będzie na tyle zdrowy na umyśle, by porozumieć się z innymi?

„Robinson Crusoe” (1997) – najlepszy film o bezludnej wyspie i słynnym rozbitku

Robinson Crusoe plakat

Wyreżyserowano wiele filmów o pochodzącej z książek Daniela Defoe postaci XVII-wiecznego rozbitka. Pierwszy powstał już w 1902. Mimo to, dopiero sto lat później światło dzienne ujrzała produkcja, która stała się szerzej znana publiczności.

Tytuł z 1997 roku jest dość wierną ekranizacją książki. Robinson, grany przez Pierce’a Brosnana, jest kupcem, którego statek rozbija się w okolicach niezamieszkałej wyspy. Mężczyzna jest jedynym ocalałym. Choć początkowo panikuje, po pewnym czasie zadomawia się, uprawiając zboże i hodując kozy. Niestety, miejsce okazuje się wyspą, na którym kanibale przeprowadzają swoje mordercze rytuały. Robinson ocala jednego z tubylców – w tej roli William Takaku – zaprzyjaźnia się z nim i nazywa Piętaszkiem. Jakie jeszcze czekają ich przygody?

„Czerwony żółw” – filmowa animacja o rozbitku

Czerwony żółw plakat

Przepiękna zarówno pod względem poetyki, jak i estetyki opowieść o naturze i roli człowieka. To produkcja znanego japońskiego studia Ghibli, które zawsze poważnie podchodzi do psychiki bohaterów.

Mężczyzna trafia na tropikalną wyspę. Nie trzeba chyba dodawać, że nie mam na niej innych ludzi. Początkowo próbuje swoich sił przy budowie tratew, aby móc jakoś uciec. Natura jednak wydaje się przeciwna jego wysiłkom. Nie chce go zabić, ale wyraźnie pragnie, by człowiek pozostał na wyspie. Dlaczego? Jakie tajemnice skrywa przed mężczyzną?

„Błękitna Laguna” – dziwna miłość na rajskiej wyspie

Błękitna Laguna plakat

Tym razem pora na filmową opowieść o miłości. Jest to jednak miłość dość niecodzienna. Produkcja opowiada bowiem o rodzinie, która żyje bez żadnego kontaktu z cywilizacją.

Film zaczyna się od pożaru, w którego efekcie tonie brytyjski żaglowiec. Ocalałymi są dwójka dzieci w podobnym wieku oraz kucharz okrętowy, Paddy – w tej roli Leo McKern – który się nimi opiekuje i uczy sztuki przeżycia. Niestety, jest on uzależniony od alkoholu. Kiedy znajduje beczkę z rumem, upija się i tonie. Richard, grany przez Christopera Atkinsa, i Emmeline, w której postać wcieliła się Brooke Shields – bo tak nazywają się dzieci – są zdani tylko na siebie. Nie znają norm obyczajowych, nie wiedzą też nic o sprawach damsko-męskich. Są więc zaskoczeni, kiedy po pewnym czasie rodzi im się dziecko. Otaczają je opieką i od tej pory żyją jako rodzina. Czy kiedyś wrócą do cywilizacji?

„Władca much” – niepokojące kino o przetrwaniu w dziczy

Władca much plakat

Dochodzi do katastrofy samolotu. Ocalałymi są nastolatkowie, którzy próbują ułożyć sobie życie w zupełnie odmiennym środowisku niż to znane im do tej pory. Ralph, grany przez Balthazara Getty’ego, zostaje wybrany na przywódcę i stara się zorganizować ich wysiłki w celu powrotu do domu.

Po jakimś czasie i wielu bezowocnych próbach zwrócenia na siebie uwagi przelatujących samolotów, w chłopcach zaczyna się coś budzić. Powoli stają się coraz bardziej podzieleni, a wkrótce zaczynają zachowywać się agresywnie. W końcu znikają wszelkie normy moralne i rozpoczyna się zacięta rywalizacja. Czy dojdzie do bratobójczej walki?

To już wszystkie filmowe opowieści o ludziach, których los rzucił na niezamieszkane, dzikie wyspy. Niektóre z nich są niepokojące i dające do myślenia, inne stanowią raczej ciepłe kino dla widzów w różnym wieku. Wybierz ulubiony film i rozkoszuj się egzotyczną przygodą!

Archiwum: marzec 2024