Alkohol to jedna z najbardziej powszechnych używek, destrukcyjnie działająca na człowieka. Jednocześnie jest akceptowana przez społeczeństwo. Alkoholu nadużywają osoby, które nie radzą sobie z codziennym życiem i problemami. Niekiedy trudno jest w porę zauważyć, że sporadyczne spożywanie alkoholu zmienia się w nałóg.  Filmy o uzależnieniach skłaniają do myślenia i pomagają spojrzeć na ten problem z różnych perspektyw. Poniższa lista prezentuje filmy o alkoholizmie, które warto obejrzeć.

„Narodziny gwiazdy”

Filmy o alkoholizmie dotykają trudnej tematyki. „Narodziny gwiazdy” to jeden z najbardziej poruszających tytułów ostatnich lat, opowiadający o problemach z uzależnieniem. 

Jackson i Ally to główni bohaterowie filmu. W ich role wcielili się Bradley Cooper i Lady Gaga. Jackson to upadająca gwiazda muzyki country. W pewnym momencie w jego życiu pojawia się niezwykle utalentowana piosenkarka Ally. Między bohaterami nawiązuje się ognisty romans. To główny wątek w tej jednocześnie cudownej i smutnej historii. Jack namawia Ally, aby uwierzyła w siebie i pokazała światu swój talent. Jej sukcesy coraz bardziej przyćmiewają mężczyznę, który w końcu przestaje sobie z tym radzić. Alkohol i inne używki tylko pogłębiają jego zły stan. 

Jak potoczą się losy tej dwójki? Czy odnajdą szczęście? Ten cudowny film wzruszy każdego widza. 

„28 dni”

Kolejna pozycja w zestawieniu filmów o alkoholizmie to „28 dni”. Dziennikarka Gwen nie stroni od alkoholu i innych używek. Jednak nie bierze pod uwagę tego, że może być uzależniona. Nie widzi nic dziwnego i niepokojącego w trybie życia, który prowadzi. Na weselu siostry upija się i kradnie ślubną limuzynę. Chwilę później powoduje wypadek. Dziewczyna zostaje skazana na 28 dni pobytu w specjalnym szpitalu odwykowym. Dopiero tam odkrywa, że ciężko jest jej żyć bez alkoholu. Kobieta musi dostosować się do zasad panujących w szpitalu. 

To trudna historia o poznawaniu samego siebie i zmierzeniu się z lękami. Filmy o uzależnieniach od alkoholu pozwalają spojrzeć widzowi na ten problem z różnych perspektyw. 

Polski film o alkoholizmie – „Pod Mocnym Aniołem”

W zestawieniu nie mogło zabraknąć polskich filmów o alkoholizmie. „Pod Mocnym Aniołem” to produkcja przedstawiająca historię Jerzego pisarza i alkoholika. Przełomowym momentem w życiu mężczyzny jest znajomość z piękną kobietą. Jerzy uświadamia sobie, że ma dla kogo żyć i to daje mu siłę, aby walczyć z nałogiem. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli. Pewnego dnia mężczyzna nie wytrzymuje i ulega pokusie.  Niedługo po tym zdarzeniu trafia na odwyk. Tam zaprzyjaźnia się z personelem i pacjentami. Ciekawą metodą leczenia okazuje się czytanie notatek z czasów, gdy uzależniona osoba nadużywała alkoholu. Swoje historie zaczynają opowiadać pacjenci szpitala. Czy Jerzemu uda się wygrać z nałogiem? 

To wciągający, ale i smutny film o alkoholiku, który próbuje wyjść z uzależnienia. Warto zobaczyć tę produkcję!

„Gdy miłość to za mało”

Kolejna produkcja w zestawieniu filmów o alkoholizmie to „Gdy miłość to za mało”. To trudna, biograficzna opowieść o Lois i Billu. 

Młoda, dobrze wykształcona kobieta, której nie brakuje w życiu niczego, zakochuje się w Billu. Mężczyzna niewiele później zostaje wysłany na wojnę. Po powrocie kochankowie biorą ślub. Niestety, Bill coraz bardziej pogrąża się w alkoholizmie i nie potrafi wygrać z nałogiem. Jego problemy z uzależnieniem odbijają się na ich małżeństwie. Bil,l poszukując dla siebie pomocy, poznaje Boba Smitha. To moment przełomowy w jego życiu. Bill i Bob tworzą razem ideę Anonimowych Alkoholików. Lois przyłącza się do męża i organizuje spotkania dla rodzin osób uzależnionych, które również potrzebują wsparcia. 

Niezwykle ciekawy film o uzależnieniach, którego nie można pominąć w tym zestawieniu. 

„Mam na imię Kasia”

Uzależnienie od alkoholu to ogromny problem. Filmy o alkoholizmie mogą przyczynić się do rozpowszechnienia świadomości na ten temat. 

Kolejna produkcja to opowieść o Kasi, która ma problem z nadmiernym spożyciem alkoholu. Cierpi na tym cała jej rodzina. Mąż się od niej odwraca, a dzieci zaczynają się jej wstydzić. Życie zawodowe kobiety również jest zaniedbane. Do pracy przychodzi pijana i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Punktem kulminacyjnym jest ultimatum postawione Kasi przez bliskich. Ma do wyboru leczenie zamknięte lub samotność, ponieważ opuści ją cała rodzina. 

Jeśli chodzi o alkoholizm, filmy pokazują, z czym muszą mierzyć się osoby uzależnione i ich rodziny. To ciężka sytuacja dla każdej ze stron. Jeśli chcesz zgłębić ten trudny temat, filmy o alkoholizmie są jednym z ciekawszych źródeł pokazujących złożoność problemu. 

„Lot”

Film w reżyserii Johna Zemeckisa to świetny thriller trzymający widza w napięciu. W roli głównej – Denzel Washington.

Produkcja opowiada trudną historię kapitana Williama Whitakera, który jest pilotem pasażerskich linii lotniczych. Skrywa on mroczną tajemnicę – jest uzależniony od alkoholu. Pewnego dnia podczas lotu dochodzi do poważnej awarii maszyny. Kapitan William wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami i ratuje pasażerów z opresji, sprowadzając samolot bezpiecznie na ziemię. Ludzie traktują go jak bohatera. Jednak śledztwo mające wskazać przyczyny katastrofy pokazuje, że Kapitan był pod wpływem alkoholu. Powstaje pytanie, czy mężczyzna walczący z własnymi demonami jest bohaterem, czy sprawcą katastrofy? 

Film zdobył dwie nominacje do Oscara w następujących kategoriach dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i za najlepszy scenariusz oryginalny. To wciągająca i trzymająca w napięciu historia, której nie możesz przegapić. Ta produkcja musiała pojawić się na liście filmów o alkoholizmie. 

„Kiedy mężczyzna kocha kobietę”

To ostatnia propozycja w zestawieniu filmów o alkoholizmie. Produkcja przedstawia historię Michaela i Alice. Tworzą oni świetne małżeństwo i mają dwie piękne córki. Po kilku latach wychodzi na jaw, że Alice jest uzależniona od alkoholu. Problem narasta, a kobieta zaczyna zachowywać się nieodpowiedzialnie, co wpływa negatywnie na życie całej rodziny. Mąż stara się przekonać ją do tego, że powinna leczyć się w specjalnym ośrodku. Wzruszająca produkcja, której nie możesz przegapić. Filmy o alkoholizmie dotykają trudnej tematyki i skłaniają do refleksji.
Filmy o alkoholizmie to poruszające produkcje, wzbudzające u widza wiele emocji. To prawdziwe historie, które mogą rozgrywać się w najbliższym otoczeniu. Problem z alkoholem może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, wykształcenia, wieku czy miejsca zamieszkania. Filmy o uzależnieniach od alkoholu to produkcje warte uwagi, które mogą przybliżyć ten temat.

Archiwum: marzec 2024