Filmy wojenne to jeden z najbardziej popularnych gatunków filmowych. Pozwalają zetknąć się z poważnymi i realnymi zdarzeniami historycznymi, nawet jeżeli te czasem zostają poddane pewnej fabularnej obróbce. Filmy o 2 wojnie światowej to niejako oddzielny podgatunek. Dotyczą konkretnego okresu i konfliktu w dziejach świata. Przez dekady powstało wiele tytułów tego typu. Wiele z nich ma dziś status klasyków. Które są najlepsze? Oto nasze subiektywne zestawienie. Wiele z obecnych tu pozycji to filmy bardzo znane, jednak znalazło się tu też kilka bardziej oryginalnych. Oto najlepsze filmy o 2 wojnie światowej.
„Szeregowiec Ryan” (1998)
Nasze zestawienie rozpoczynamy od absolutnego klasyka, który wyszedł spod ręki Stevena Spielberga i przyniósł mu drugiego w karierze Oscara za reżyserię. To być może najbardziej przełomowy film wojenny w dziejach pod względem technicznym. Wirtuozerskie zdjęcia Janusza Kamińskiego (również nagrodzonego Oscarem) sprawiały, że walki żołnierzy wydawały się wręcz namacalne, zwłaszcza w monumentalnej scenie lądowania w Normandii w 1944 roku. Kreacji świata przedstawionego pomagał też znakomity montaż, scenografia czy kostiumy. Chwilami miało się wrażenie, że to nie fabuła, lecz dokument.
Rzecz jasna na poziomie czysto fabularnym „Szeregowiec Ryan” to historia tyleż angażująca, co nieco naiwna. Oddział kilku ludzi wysłany po to, by ściągnąć z frontu jednego szeregowca? Brzmi jak przesada. Jednak niezależnie od tego podróż oddziału przez okopy Francji to niezapomniane spotkanie z grozą wojny.
Filmy o 2 wojnie światowej – „Pianista” (2002)
Nie może dziwić, że niektóre znakomite filmy o 2 wojnie światowej to produkcje, które wyszły spod ręki polskich reżyserów. Jedną z najznakomitszych w ogóle jest ten obsypany nagrodami film Romana Polańskiego. Scenariusz powstał na podstawie pamiętnika polskiego muzyka żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Film przedstawia losy młodego pianisty, który żyje w warszawskim getcie.
Przedstawiony tu obraz cierpienia, zniewolenia i rozpaczliwej walki o przetrwanie jest doprawdy poruszający. Ten obraz to z jednej strony brutalność wojny, a z drugiej kontrastujące z nią piękno muzyki Fryderyka Chopina. To paradoksalne zestawienie jest szczególnie wymowne w scenie, w której Szpilman ukrywający się w ruinach gra dla niemieckiego oficera. Znakomite dzieło nagrodzone Złotą Palmą w Cannes oraz trzema Oscarami – za reżyserię, scenariusz i główną rolę męską, którą odegrał Adrien Brody.
„Lista Schindlera” (1993)
Kolejny na naszej liście obraz autorstwa Stevena Spielberga. Filmy o 2 wojnie światowej to siłą rzeczy często filmy o holokauście. Tak jest w tym przypadku. Ten obraz to historia Oscara Schindlera, przemysłowca, który uratował wielu Żydów przed holokaustem. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Liam Neeson. Na ekranie partnerowali mu inni znakomici aktorzy tacy jak Ben Kingsley czy Ralph Fiennes, który wcielił się w niemieckiego brutalnego oprawcę Amona Goetha.
„Lista Schindlera” to film, który zdobył siedem Oscarów, w tym za reżyserię i dla najlepszej produkcji roku. Statuetki zdobyli także pracujący przy tym obrazie Polacy – Janusz Kamiński za zdjęcia oraz Allan Starski i Ewa Braun za scenografię. Ponadto inna Polka, Anna B. Sheppard, otrzymała nominację do Oscara za najlepsze kostiumy.
„Upadek” (2004)
Filmy o 2 wojnie światowej to nie zawsze tylko i wyłącznie relacje pokazujące niewymowne cierpienie, jakie stawało się udziałem cywilów. Niektórzy twórcy obierają nieco odmienny kierunek. Tak właśnie uczynił niemiecki reżyser Oliver Hirschbiegel, który w swoim filmie postanowił ukazać ostatnich kilkanaście dni życia Adolfa Hitlera. Dzięki temu powstał portret osoby przegranej, upadłej, a przy tym obłąkanej.
W Hitlera z powodzeniem wcielił się znakomity niemiecki aktor Bruno Ganz. Oddał on z pietyzmem niuanse poruszania się czy mimiki przywódcy Trzeciej Rzeszy. Ten film biograficzny to poruszające a jednocześnie przerażające wejrzenie w głąb jaźni jednego z największych zbrodniarzy w historii.
Filmy o 2 wojnie światowej – „Cienka czerwona linia” (1998)
Film, który swego czasu stanowił powrót Terrence’a Malicka do wielkiego kina po wieloletnim, trwającym przeszło dwadzieścia lat milczeniu. Co ciekawe, chociaż reżyser debiutował w 1973 roku, „Cienka czerwona linia” była dopiero jego trzecim pełnometrażowym filmem w karierze. Tym niemniej biorąc na warsztat powieść autorstwa Jamesa Jonesa, Malick stworzył jeden z najciekawszych filmów wojennych w historii. Obraz doczekał się Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie oraz siedmiu nominacji do Oscara.
Film opowiada historię walk amerykańskich żołnierzy w bitwie pod Guadalcanal. Obraz odznacza się znakomicie zaaranżowanymi scenami batalistycznymi oraz ciekawym zarysowaniem charakterów postaci. Na ekranie pojawia się plejada żołnierzy o odmiennych charakterach. Każdy jest inny, każdy coś wnosi do opowieści. Razem tworzą oni jednolitego wyjątkowego bohatera zbiorowego. A na ekranie takie gwiazdy jak Woody Harrelson, Sean Penn czy Nick Nolte.
„Kanał” (1956)
Po raz kolejny pokazujemy, że filmy o 2 wojnie światowej to często znakomite polskie dzieła. „Kanał” to jedno z największych dokonań Andrzeja Wajdy. Opowieść o losach warszawskich powstańców, którzy zmuszeni są do uciekania tytułowymi kanałami. Stają się tym samym skazańcami skazanymi na katorgę. Przejmujący obraz wojennej traumy. Dzięki znakomitym zdjęciom i reżyserii obrazy tu zawarte robią wrażenie do dziś. Wajdzie udało się stworzyć obraz prosty w formie lecz niezwykle poruszający.
„Życie jest piękne” (1997)
Dobre filmy o 2 wojnie światowej to niekoniecznie produkcje rodem z Hollywood. Ten jeden z najbardziej oryginalnych obrazów traktujących o owej wojnie, powstał we Włoszech. Jego reżyserem i odtwórcą głównej roli był popularny włoski komik Roberto Benigni. Fabuła była nader odważna. Główny bohater filmu przebywając w obozie koncentracyjnym, stara się przekonać swego syna, że wszystko, co malec widzi, jest jedynie formą zabawy. Tym samym stara się złagodzić jego cierpienie w obliczu wojny.
Przemiana tragedii w farsę? Założenie było nader ryzykowne, ale Benigni mimo wszystko wykazał się taktem i stworzył jedyny w swoim rodzaju film, w którym poważne tematy mieszają się z komedią. Ostatecznie doczekał się Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.
„Jojo Rabbit” (2019)
Ostatni tytuł na naszej liście to ponownie próba okiełznania wojennej makabry poprzez komediowy ton. Tym razem głównym bohaterem filmu jest mały chłopiec żyjący w nazistowskich Niemczech. Jest wiernym wyznawcą hitlerowskiej ideologii. Żyje w swoim małym naiwnym świecie, a jego najlepszym wyimaginowanym przyjacielem jest sam Fuhrer we własnej osobie.
Pewnego dnia Jojo odkrywa, że jego matka odkrywa żydówkę. To rodzi w chłopcu swego rodzaju dylemat. Reżyser Taika Waititi wykorzystując pryzmat percepcji dziecka, umiejętnie miesza w tym świetnym filmie wydawałoby się przeciwstawne sobie motywy. Oryginalny, jednocześnie zabawny i poruszający tytuł.
Filmy o 2 wojnie światowej – podsumowanie
Przedstawione tu filmy o 2 wojnie światowej to niejednokrotnie prawdziwe perły kinematografii. Przyjrzyj się im dokładnie, a nie pożałujesz. To w wielu wypadkach wyjątkowe i przemyślane historie. Często odznaczają się znakomitą realizacją i aktorstwem. Jeżeli właśnie takiego repertuaru szukasz, czeka cię prawdziwa filmowa uczta. Oczywiście prócz tych wymienionych w naszym rankingu istnieją i inne znakomite tytuły o II wojnie światowej. Choćby „Parszywa dwunastka” opowiadająca o brawurowej alianckiej akcji czy „Bękarty wojny” Tarantino przedstawiające historię oddziału walczącego z nazistami. Druga wojna światowa to ogrom filmowych możliwości.