Nie każdy kinowy obraz to arcydzieło. Do takich z pewnością nie zaliczają się filmy na podstawie książek Nory Roberts, znanej także jako J.D. Robb, Jill March lub Sarah Hardesty. Autorka tak naprawdę nazywa się Eleanor Marie Robertson i jest jedną z najlepiej sprzedających się pisarek na świecie. Jej proza nigdy nawet nie próbowała aspirować do miana ambitnej. Proste fabuły, powtarzalne motywy, romanse i wzruszenia. Trochę przygody i sensacji. Takie od początku lat 80. są książki Nory Roberts, takie też są ich adaptacje. Jeżeli więc szukasz melodramatycznej, niewymagającej rozrywki, to zestawienie jest właśnie dla ciebie.

„Niebo Montany” (2007)

Jeden z czterech filmów na podstawie powieści Nory Roberts, które powstały w 2007 roku. Historia trzech przyrodnich sióstr, które dziedziczą po ojcu ranczo. Jednak by otrzymać spadek, muszą przez rok mieszkać razem i wspólnie prowadzić gospodarstwo. Zadanie karkołomne, bo każda z nich jest zupełnie inna. Jedna to urodzona ranczerka, druga to aktorka z Hollywood, zaś trzecia to kobieta, której niedawno rozpadło się małżeństwo. Kobiety próbują się dogadać, a na ranczu dzieją się niepokojące rzeczy… Na ekranie m.in. Ashley Williams znana z serialu „Jak poznałem Waszą matkę” i John Corbett z „Przystanku Alaska”.

„Pod księżycem Caroliny” (2007)

Kolejna z książek Roberts, która doczekała się ekranizacji. Historia Tory, która obdarzona jest pewnymi paranormalnymi zdolnościami. Wraca do miasteczka, w którym się wychowała, by tam zmierzyć się z przeszłością. W miasteczku tymczasem grasuje seryjny morderca. Tory widzi w jednej z wizji, że ma być jego kolejną ofiarą. Stoi przed wyborem – ucieczka lub walka ze złoczyńcą. W tej produkcji spotkasz tak znane aktorki jak Claire Forlani czy Jacqueline Bisset.

„Błękitny dym” (2007)

Kiedy Catarrina miała jedenaście lat, spłonęła restauracja, która należała do jej rodziców. Po latach została policjantką zajmującą się pożarami. Ogień jest obecny także w jej życiu prywatnym i to nie w pozytywnym sensie. Wielu mężczyzn, z którymi się spotykała, zginęło, w tym w pożarach. Gdy Catarrina zaczyna randkować z kolejnym mężczyzną, otrzymuje tajemnicze telefony z groźbami. Czy podejmie walkę o swoją przyszłość? W rolach głównych Scott Bakula i Alicia Witt.

„Zorza polarna” (2009)

Historia stróża prawa z Baltimore, który stara się zmienić swoje życie po ciężkich wydarzeniach i śmierci przyjaciela. Przyjmuje posadę na odległej Alasce, gdzie liczy na spokój i ukojenie. Nic z tych rzeczy. Romans z poznaną na miejscu panią pilot to dopiero początek. Niedługo potem na horyzoncie pojawi się także sprawa morderstwa. Alaska, która miała być przestrzenią ciszy, okaże się krainą niekończącego się chaosu. Co ciekawe, w tej produkcji w jednej z ról wystąpiła Rosanna Arquette, aktorka znana z takich tytułów jak „Pulp Fiction” czy „Wielki Błękit”.

„Noc na bagnach Luizjany” (2009)

To również historia mężczyzny, który porzuca swoje dotychczasowe życie i przeprowadza się do nietypowego miejsca. Tym razem głównym bohaterem jest wzięty prawnik, Declan Fitzpatrick. Przeprowadza się do opuszczonego dworu w okolicach Nowego Orleanu. Według lokalnych wierzeń miejsce to jest nawiedzone, a w domu Declana zaczynają dziać się bardzo niepokojące rzeczy. Z pomocą przyjaciółek prawnik próbuje rozwikłać zagadkę przerażającego miejsca.

W filmie wystąpiła Faye Dunaway, laureatka Oscara za „Chinatown” Romana Polańskiego i gwiazda kina amerykańskiego lat 70.

Filmy na podstawie książek Nory Roberts – podsumowanie

Już na podstawie powyższych propozycji można dostrzec schemat powtarzany we wszystkich książkach pisarki, a tym samym w ekranizacjach jej powieści. Zmieniają się plenery i imiona postaci, ale założenia pozostają niezmienne. Dlatego też produkcje na podstawie prozy Roberts są lekką i niezobowiązującą rozrywką. Dla tych, którzy nie szukają niczego ambitnego, a jedynie prostej fabuły i prostych wzruszeń. Jeśli tego szukasz, adaptacje dzieł autorki książek „Samo południe” czy „Ciemna strona księżyca”, są właśnie dla ciebie.

Archiwum: marzec 2024