Przemysł filmowy nie zawsze idzie w parze ze sztuką, szczególnie jeśli jedynym celem, jaki przyświeca producentom, są jak największe zyski. Niestety, w przypadku przekładania ulubionych tytułów gamerów na język filmu, rzadko chodzi o coś innego niż pieniądze. Dlatego też większość produkcji opartych na grach to słabe filmy akcji przepełnione efektami specjalnymi i scenami walki, w których fabuła i aktorstwo pełnią drugorzędne znaczenie. Można wybrać z nich garstkę średnich przygodówek i akcyjniaków, które bronią się jako samodzielne produkcje. I to właśnie im poświęcimy niniejszy artykuł. Oto najlepsze filmy na podstawie gier komputerowych.

1. „Mortal Kombat” (1995)

Ekranizacja kultowej gry na automaty, która została stworzona w 1992 roku. Film Paula W.S. Andersona opowiada o trójce wybrańców, którzy muszą uratować świat podczas turnieju sztuk walki. Fabuła nie ma tu jednak szczególnego znaczenia, gdyż tak jak w grze, chodzi przede wszystkim o bijatykę. Na podstawie „Mortal Kombat” zrealizowano szereg produkcji aktorskich i animowanych. Ostatni film trafił do kin w 2021 roku.

2. „Lara Croft: Tomb Raider” (2001)

Lara Croft to archeolożka, poszukiwaczka przygód i ikona popkultury, która stała się pierwszym symbolem seksu ze świata gier. Po raz pierwszy pojawiła się w grze „Tomb Raider” z 1996 roku. W filmach z początku XXI wieku wcielała się w nią Angelina Jolie. Rolę ojca Lary grał autentyczny ojciec aktorki, Jon Voight. W obsadzie znaleźli się też Daniel Craig i Iain Glen.

3. „Resident Evil” (2002)

Udana ekranizacja „Tomb Raidera” otworzyła drogę kolejnym filmom na podstawie gier wideo. W 2002 roku do kin trafiła adaptacja „Resident Evil” – survival horroru, w którym gracz toczy walkę z zombie i rozwiązuje zagadkę ich pojawienia się w byłym centrum badawczym. Film, podobnie jak gra, okazał się wielkim hitem i doczekał się licznych kontynuacji. Główną rolę we wszystkich częściach serii zagrała Milla Jovovich. W 2021 roku zrealizowano filmowy reboot o podtytule „Witajcie w Raccoon City”, będący wierną adaptacją pierwszej gry z 1996 roku.

4. „Silent Hill” (2006)

„Silent Hill” to bestsellerowa seria gier wideo wydawana przez Konami od 1999 roku. Areną wydarzeń jest w niej tytułowe, fikcyjne miasteczko, w którym bohaterowie mierzą się ze swoimi największymi lękami. W 2006 roku historię znaną z gry na ekran przeniósł Christopher Gans, tworząc bardzo klimatyczny horror. Zagrali w nim Radha Mitchell, Sean Bean i Jodelle Ferland.

5. „Hitman” (2007)

Tytułowy bohater filmu oraz gry, na której ów film został oparty, to płatny zabójca o stalowych nerwach i charakterystycznym wyglądzie. Gdy podczas jednej z misji zostaje zdradzony, postanawia odszukać sprawców intrygi na własną rękę. Pierwsza poświęcona mu gra została wydana w 2000 roku. W filmie z 2007 roku w rolę Agenta 47 wcielił się Timothy Olyphant.

6. „Need for Speed” (2014)

Ostatnie dziesięciolecia pokazały, że nie ma takiej siły, która byłaby w stanie powstrzymać producentów filmowych przed ekranizacją popularnej gry. Nawet jeśli jest to pozbawiona jakiejkolwiek fabuły gra wyścigowa, jak „Need for Speed”. W 2014 roku do kin trafił film o tym samym tytule, który opowiada o szukającym zemsty byłym rajdowcu. Wszystko oczywiście wskazuje na to, że znajdzie ją na nielegalnych wyścigach. W rolach głównych wystąpili Aaron Paul, Dominic Cooper, Michael Keaton, Imogen Poots i Rami Malek.

7. „Warcraft: Początek” (2016)

Jedna z najważniejszych serii Blizzarda, której początki sięgają 1994 roku, swojej pierwszej ekranizacji doczekała się w roku 2016. Opowiada ona o starciu ludzi i orków w krwawej walce o terytorium. Choć gatunek fantasy daje duże pole do popisu, a „Warcraft” to jedna z najsłynniejszych i najbardziej uznanych serii RPG w historii, Duncanowi Jonesowi nie udało się stworzyć dzieła na miarę komputerowego hitu. Produkcja, w której główne role zagrali Travis Fimmel i Toby Kebbell, rozczarowała wielu fanów. Niemniej, zasługuje na miejsce w zestawieniu z uwagi na swój kultowy pierwowzór.

8. „Assassin’s Creed” (2016)

Kiedy ma się do dyspozycji legendarny tytuł Ubisoftu, gwiazdy pokroju Michaela Fassbendera i Marion Cotillard oraz fabułę zbudowaną na konflikcie templariuszy i asasynów, można uznać to za gotowy przepis na sukces. Justin Kurzel, reżyser niepozbawiony talentu, włożył jednak bardzo niewiele wysiłku w opowiedzenie historii Calluma Lyncha i jego przodka żyjącego w czasach hiszpańskiej inkwizycji. W rezultacie powstał film nijaki i pozbawiony sensu, w którym główną atrakcją jest nagi tors Fassbendera. Za ten i inne przyjemne widoki przyznajemy produkcji Kurzela miejsce wśród 10 najlepszych ekranizacji gier komputerowych.

9. „Tomb Raider” (2018)

W 2013 roku seria gier o Larze Croft przeszła swój ostatni reset, w ramach którego głównej bohaterce zmieniono wygląd i strój, by bardziej niż obiekt seksualny zaczęła przypominać autentyczną poszukiwaczkę przygód. Zmiany te sprawiły, że zdecydowano się także na reboot serii filmowej. W nową wersję Lary Croft w filmie Roara Uthauga wcieliła się drobna Alicia Vikander. Na ekranie towarzyszyli jej m.in. Daniel Wu, Dominic West i Kristin Scott Thomas.

10. „Sonic. Szybki jak błyskawica” (2020)

Na ostatniej pozycji ląduje najświeższy film oparty na serii popularnych gier na konsole, której głównym bohaterem jest szybszy od dźwięku jeż Sonic. W produkcji z 2020 roku głosu użyczył mu Ben Schwartz. Jego sprzymierzeńców zagrali James Marsden i Tika Sumpter, zaś głównego przeciwnika – Jim Carrey. W 2021 roku ujawniono, że w sequelu rolę kolczatki o imieniu Knuckles zagra Idris Elba.

Poza wymienioną wyżej dziesiątką graczy mogą zainteresować także oparte na grach filmy aktorskie „Max Payne”, „Doom”, „Książę Persji: Piaski czasu” oraz animacja komputerowa „Final Fantasy”. Już niebawem na ekrany trafi także filmowa wersja „Uncharted” z Tomem Hollandem w roli Nathana Drake’a, a także serial HBO na podstawie wielokrotnie nagradzanej serii „The Last of Us”.

Archiwum: kwiecień 2024