Są gatunki filmowe, które trudno pomylić z innymi i takimi z pewnością są filmy katastroficzne. Netflix to jeden z serwisów streamingowych, na których można znaleźć wartościowe obrazy z tej właśnie kategorii. Bądźmy jednak szczerzy – nie ma ich wiele. Gatunek ten bowiem ma to do siebie, że niełatwo jest stworzyć produkcję naprawdę wyjątkową. W zestawieniu przedstawiamy kilka propozycji, które powinny przypaść do gustu fanom gatunku. Jeżeli szukasz lekkiej rozrywki na wieczór, zapoznaj się z poniższymi opcjami. To hollywoodzkie produkcje, w których prym wiodą efekty specjalne i zakrojone na szeroką skalę nietypowe zdarzenia.

Filmy katastroficzne Netflixa – „Geostorm” (2017)

Film, w którym głównym przeciwnikiem ludzkości są galopujące zmiany klimatu. Gdy te zaczynają niszczyć naszą planetę coraz bardziej, światowe rządy tworzą specjalny program satelitarny, który dzięki dokonaniom geoinżynierii ma odpowiadać za wyhamowywanie potencjalnych klęsk żywiołowych. Wszystko działa nieźle jednak do czasu, gdy system zaczyna działać niepoprawnie. Powoduje to wiele szkód na całej planecie, w tym trzęsienia ziemi i tsunami.

Dwóch braci, których łączą niełatwe stosunki (w tych rolach Gerald Butler i Jim Sturgess) musi wyruszyć w specjalną misję, by naprawić usterkę. Obok Butlera i Sturgessa na ekranie Andy Garcia czy Ed Harris. „Geostorm” to niezłe efekty, ale zarazem dość standardowa historia. Bohaterowie nie są przy tym, powiedzmy, przesadnie oryginalni. Film katastroficzny Netflixa, który fanom gatunku może się jednak spodobać.

Filmy katastroficzne Netflixa – „Jądro ziemi” (2003)

Kolejny tytuł, w którym kluczową rolę odgrywają mechanizmy rządzące Ziemią. W tym przypadku jest to jednak totalne science-fiction, by nie rzec fantasy. Naukowcy odkrywają bardzo poważne zmiany w jądrze naszej planety. Ich postępowanie może doprowadzić do gwałtownych zmian klimatycznych, katastrof i de facto apokalipsy. Jest jednak sposób, by temu zapobiec – należy zdetonować ładunek nuklearny w pobliżu jądra. By osiągnąć ten cel, sformowany zostaje zespół naukowców, którzy wyruszają w niebezpieczną misję.

Film, w którym główne role zagrali Aaron Eckhart i Hilary Swank, to kino przygodowe operujące szeregiem znanych scenariuszowych tropów. Chwilami jest ciekawe i angażujące, często jednak jawi się jako standardowy przykład kina tego typu. A efekty po niemal dwudziestu latach nie trzymają się najlepiej.

Filmy katastroficzne Netflixa – „How it ends” (2018)

Filmy katastroficzne Netflixa to często drogie produkcje. Ta to kolejny wielki amerykański blockbuster. Tajemniczy I groźny kataklizm dotyka zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Cały kraj ogarnia chaos. Zerwana zostaje łączność, ludzie pogrążają się w strachu. Główny bohater tej historii Will (Theo James) udaje się wraz ze swym teściem (Forest Whitaker) samochodem do odległego miasta, by tam odnaleźć swoją córkę.

To typowy przykład kina katastroficznego, w którym na pierwszym planie występuje zwykła osoba postawiona w groźnej nietypowej sytuacji. Założeniem jest tu identyfikacja widza z bohaterem-everymanem i tym mocniejsze odczuwanie filmowych zdarzeń. Częściowo się to udało.

„Nie patrz w górę” (2021)

Filmy katastroficzny Netflixa z Jennifer Lawrence i Leonardo DiCaprio. Ich bohaterowie to Randall Mindy i Kate Dibiasky, czyli dwoje astronomów, którzy odkrywają, że do Ziemi zbliża się kometa, która zniszczy ludzkość. Katastroficzny film w reżyserii Adama McKaya to nietypowe podejście do tematu. Przedstawia historię społecznego chaosu. Nie ma tu heroizmu, jest pokaz ludzkiej głupoty i krótkowzroczności. Zjadliwa satyra na współczesny świat. Może to właśnie on jest realnym zagrożeniem? 

Filmy katastroficzne Netflixa – „Dzień zagłady” (1998)

Na koniec jeden z najlepszych filmów katastroficznych lat dziewięćdziesiątych. Główne role zagrali w nim Robert Duvall (znany z „Ojca Chrzestnego” czy „Czasu apokalipsy”) oraz Tea Leoni. Pojawił się tu też młodziutki Elijah Wood. To właśnie on wcielił się w domorosłego astronoma, który dokonuje szokującego odkrycia. Zauważa, że do Ziemi zmierza gigantyczna asteroida, która może zakończyć życie na naszej planecie. Sformowana zostaje grupa astronautów, którzy mają wyruszyć w kosmos, zdetonować ładunek jądrowy na asteroidzie i zmienić jej kurs.

Film ten należy docenić za umiejętne budowanie poczucia nadchodzącego zagrożenia. Klimat nadchodzącej globalnej katastrofy jest tu namacalny. Pomaga w tym niezła gra aktorska. Co prawda nie mogło się obyć bez kilku schematów typowych dla amerykańskiego kina tego typu. Nie przeszkadzają one jednak zanadto, a „Dzień zagłady” to naprawdę niezła i dobrze podana rozrywka.

Filmy katastroficzne Netflixa – podsumowanie

Oferta omawianego serwisu w zakresie gatunku tego typu efektownego kina nie jest nader rozbudowana. Jednak fan kinowych kataklizmów znajdzie coś dla siebie. Niektóre tytuły są bardziej schematyczne, inne mniej. Jedne przedstawiają lepsze efekty, inne gorsze. Cóż poradzić, omawiane tu kino to specyficzny gatunek. Taki, w którym nietrudno o… katastrofę właśnie. Jednak powyższe filmy katastroficzne Netflixa mogą zapewnić rozrywkę.

Archiwum: luty 2024