Oznacza to, że w poniższym zestawieniu do czynienia będziesz miał z filmami dość nowymi. Filmy dla młodzieży o miłości mają jasno określoną grupę docelową, choć nie oszukujmy się – często opowiadają tak uniwersalną historię, że w rzeczywistości skierowane są do odbiorców niezależnie od wieku. Najczęściej są to lekkie komedie z elementami dramatu, choć oczywiście nie jest to zasadą. Każdy twórca ma swoje podejście do zadania, którego się podjął.

Najlepsze filmy dla młodzieży o miłości – romantyczne komedie i dramaty dla nastolatków

Wątki komediowe często przeplatają się w filmach dla młodzieży o miłości z dramatycznymi. W końcu historia miłosna nawet ze szczęśliwym zakończeniem musi mieć jakieś trudniejsze momenty, które stawiać będą bohaterów w nieoczywistej sytuacji. Właśnie dlatego produkcje te cieszą się dużym zainteresowaniem – są życiowe. Właśnie realizm sytuacyjny jest najważniejszym elementem i cechą, które powinny spełniać wszystkie filmy młodzieżowe. Poniżej znajdziecie tytuły, które warto obejrzeć!

„Zakochana złośnica”

Zaczynamy od filmu o nastolatkach z 1999 roku w reżyserii Gila Jungera. Komedia dla młodzieży opowiada o dwóch siostrach – starszej, która jest postrachem szkoły, a także młodszej, która ma powodzenie u chłopaków. Pierwsza postanawia, że jej siostra nie może umawiać się na randki do momentu, aż ona sama nie znajdzie sobie adoratora. Doprowadza to do wielu zabawnych i niespodziewanych sytuacji. W nagrodzonym wieloma nagrodami filmie zagrali Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt i Larisa Oleynik.

„Szkoła uczuć”

Film przybliża nam historię Landona, popularnego chłopaka ze szkoły, który zaczyna spotykać się z nieśmiałą córką miejscowego pastora. Sytuacja ta wywołuje poruszenie – zarówno w szkole, jak i rodzinie dziewczyny. Choć problemy dotykają nastolatków, sama historia ma bardzo uniwersalny i romantyczny wydźwięk. Za „Szkołę uczuć” odpowiedzialny jest reżyser Adam Shankman, który do współpracy zaprosił Mandy Moore, Shane’a Westa i Ala Thompsona.

„Juno”

Choć to film dla młodzieży, dotyka on bardzo poważnego zagadnienia. Szesnastoletnia Juno zachodzi w ciąże. Za namową rodziców i najlepszej przyjaciółki decyduje się na znalezienie rodziny zastępczej dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Choć znajduje odpowiednich ludzi, ciąża staje się dla bohaterki podróżą w dorosłość. Zaczyna lepiej rozumieć to, co się dzieje wokół niej. „Juno” to słodko-gorzka opowieść o trudach nastoletniego życia, a także konsekwencjach własnych błędów czy wyborów. Produkcja z Elliot Page w roli głównej doceniona została Oscarem.

„Angus, stringi i przytulanki”

Film, który powstał na podstawie książki Louise Renninson, bywa określany mianem „Bridget Jones dla nastolatek”. Opowiada on historię Georgii Nicolson, która buntuje się przeciw całemu światu – rodzicom, szkole, rówieśnikom. To trafna i podszyta humorem analiza zachowania młodzieży w okresie dorastania. Pada tu nie jedno przezwisko dla dziewczyny. Warto sprawdzić listę różnych przezwisk na stronie: https://nasto.pl/slodkie-przezwiska-dla-dziewczyn. Zabawna i dająca do myślenia produkcja, którą wyreżyserowała Gurinder Chadha. W filmie główną rolę zagrała Georgia Groome.

„Ostatnia piosenka”

Melodramat w reżyserii Julie Ann Robinson to ekranizacja książki Nicholasa Sparksa o tym samym tytule. Produkcja opowiada o siedemnastoletniej Ronnie, która spędza wakacje z ojcem. Zbliżają się do siebie dzięki muzyce, a na wyjeździe bohaterka poznaje dodatkowo miłość – tak się jej przynajmniej wydaje – swojego życia. „Ostatnia piosenka” to problemy sercowe nastolatków w pigułce. W filmie zagrali Miley Cyrus, Liam Hemsworth i Greg Knnear. To jeden z najlepszych filmów dla młodzieży o miłości ostatnich lat. 

„Łatwa dziewczyna”

Jak zniszczyć sobie reputacje? Nieodpowiedzialnie kłamać swoim własnym rodzicom. Tego doświadczyła właśnie bohaterka filmu „Łatwa dziewczyna”, Olive Penderghast. Musiała ponieść ona odpowiedzialność za swoje nieprzemyślane zachowanie. Komedia z 2010 roku to jedna z lżejszych propozycji w naszym rankingu. Stawia na prosty humor sytuacyjny, zachwycając błyskotliwymi dialogami i ciekawie poprowadzoną akcją. W tym fajnym filmie główną rolę zagrała Emma Stone.

„Gwiazd naszych wina”

Hazel i Gus poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Dziewczyna zmaga się z nowotworem tarczycy, chłopak natomiast – były koszykarz – przez chorobę ma amputowaną nogę. Odnajdują w sobie wsparcie i nadzieję na lepszą przyszłość, zakochując się w sobie. Nastolatkowie dzięki wzajemnemu wsparciu są w stanie przetrwać nawet najgorsze chwile. To bez wątpienia jeden z trudniejszych filmów dla młodzieży o miłości, ale na pewno potrzebny i z ważnym przesłaniem. Wyreżyserował go Josh Boone, a zagrali Shailene Woodley oraz Ansel Elgort.

„Gorzka siedemnastka”

Kelly Fremon Craig postanowiła opowiedzieć o miłosnych problemach nastolatków. Główna bohaterka filmu, Nadine, nie należy do najszczęśliwszych osób, a jej samopoczucie pogarsza się w momencie, gdy jej brat zostaje chłopakiem jej przyjaciółki. Choć wydaje jej się, że życie nie ma sensu, w końcu pojawia się promyk nadziei na lepsze jutro… W tym filmie o miłości, dramacie z elementami komedii z 2016 roku, zagrali Hailee Steinfeld, Hayden Szeto i niezawodny Woody Harrelson. 

„The Kissing Booth”

Elle podkochuje się w szkolnym przystojniaku. Okazuje się, że ten odwzajemnia uczucie, co doprowadza do pocałunku. Problem w tym, że – jeśli chcą być razem – Elle musi pogodzić się z tym, że straci najlepszego przyjaciela. Dziewczyna musi podjąć trudną decyzję. „The Kissing Booth” to klasyczna komedia dla młodzieży, którą stworzył Vince Marcello. W produkcji pojawiły się gwiazdy młodego pokolenia – Joey King, Joel Courtney i Jacob Elordi.

„Każdego dnia”

Trochę w tym romansie Sci-Fi, ponieważ opowiada o szesnastoletniej Rhinnonie, która poznaje chłopaka. Ten ma wielką tajemnicę, którą się z nią dzieli. Każdego dnia budzi się w ciele kogoś innego. Zauroczeni sobą młodzi ludzie robią wszystko, żeby znów się odnaleźć. Choć metafizyczny, „Każdego dnia” opowiada klasyczną historię kochanków, którzy muszą się odnaleźć, żeby znów być razem. W filmie z 2018 roku w reżyserii Michaela Sucsy’ego zagrali Angourie Rice, Justice Smith i Owen Teague.

Filmy dla młodzieży o miłości to zarówno romantyczne, jak i dramatyczne historie. Wszystko zwykle jest podszyte odrobiną humoru, który pozwala rozładować napięcie. Nie brakuje w nich przystojnych chłopaków i zakochanych licealistek. Ponieważ to produkcje skierowane do młodych ludzi w okresie dojrzewania, są one raczej wyważone pod względem sposobu przekazu i realizacji. Często pod płaszczykiem humoru przemycane są poważne historie, które mają dawać młodzieży do myślenia. To na pewno wartość dodana w przypadku zaproponowanych tytułów.

Archiwum: marzec 2024