Filmy biograficzne to fabularyzowane historie znanych osób. Mogą opowiadać o całym życiu i karierze danej postaci lub przedstawiać jedynie wycinek jej historii. Bohaterami tzw. biopików są zazwyczaj artyści, gwiazdy filmowe, muzycy, naukowcy, sportowcy, politycy lub żołnierze. Sprawdź, jakie filmy biograficzne Netflix ma aktualnie w swojej ofercie.

Najlepsze filmy biograficzne na Netflix – lista TOP 10 produkcji, które warto zobaczyć

Jeśli lubisz filmy biograficzne, Netflix ma obecnie do zaoferowania sporo interesujących tytułów. Znajdziesz wśród nich historie Marilyn Monroe, Freddiego Mercury’ego oraz Steve’a Jobsa, a także wielu innych osób, których życiorys był wart zekranizowania. Przedstawiamy TOP 10 filmów biograficznych, które można teraz oglądać na Netflixie.

„Steve Jobs” (2015)

Film o genialnym człowieku, który swoimi nowatorskimi pomysłami na zawsze zmienił otaczającą nas rzeczywistość. Danny Boyle pokazuje, jak Jobs walczy z czasem, by zaprezentować światu swoje nowe produkty, jednocześnie stroniąc od kontaktów społecznych i relacji z bliskimi. W tytułowej roli występuje Michael Fassbender.

„Bohemian Rhapsody” (2018)

Nagrodzona czterema Oscarami opowieść o zespole Queen od początków jego istnienia po przedwczesną śmierć lidera grupy, Freddiego Mercury’ego. Całość okraszona jest pompatycznymi utworami kapeli, co sprawia, że „Bohemian Rhapsody” ogląda się niczym pełnometrażowy teledysk. Za rolę Mercury’ego Rami Malek otrzymał Oscara.

„Mój tydzień z Marilyn” (2011)

Michelle Williams jako ikona seksu i jedna z najważniejszych gwiazd Hollywood z lat 50. XX wieku. Film przedstawia tygodniowy pobyt Marilyn Monroe w Londynie, gdzie opiekuje się nią młody asystent Colin, który jest w niej zakochany po uszy. Film wyreżyserował Simon Curtis. Filmy biograficzne Netflixa to nie tylko zagraniczne produkcje, co udowodnią poniższe propozycje.

„Bo we mnie jest seks” (2021)

Film o „polskiej Marilyn Monroe”, czyli Kalinie Jędrusik. Aktorka i wokalistka współpracująca z Kabaretem Starszych Panów w latach 60. uchodziła za wielką skandalistkę. Film Katarzyny Klimkiewicz to zrealizowana w formie musicalu opowieść o silnej kobiecie, która chcąc żyć po swojemu, musiała liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W roli głównej Maria Dębska.

„Gierek” (2022)

Kolejny polski film biograficzny, który znajdziesz na platformie Netflix, to „Gierek” Michała Węgrzyna. Produkcja spotkała się z chłodnym odbiorem widzów i krytyków, jednak miłośnicy filmów i seriali o PRL-u powinni ją zobaczyć. W tytułowej roli – Michał Koterski.

„The Social Network” (2010)

Jeden z najlepszych filmów Davida Finchera, reżysera „Siedem” i „Podziemnego kręgu”. Produkcja z 2010 roku przedstawia biografię Marka Zuckerberga niczym rasowy kryminał. Fabuła skupia się na początkach Facebooka i pozwach przeciwko jego wynalazcy. W Zuckerberga wcielił się Jesse Eisenberg.

„Brud” (2019)

Film biograficzny Netflixa, który przedstawia losy grupy Mötley Crüe. Obraz został oparty na autobiograficznej książce zespołu. Przedstawia szczerą i bezpośrednią opowieści o czterech buntownikach, którzy zasłynęli nie tylko swoją muzyką, ale też skandalami. W filmie Netflixa grają ich Iwan Rheon, Machine Gun Kelly, Douglas Booth i Daniel Webber. Jakie jeszcze filmy biograficzne Netflixa są warte uwagi?

„Dwóch papieży” (2019)

Kolejny obraz biograficzny wyprodukowany przez Netflixa to opowieść o słynnym spotkaniu dwóch hierarchów Kościoła katolickiego. W 2012 roku papież Franciszek, jeszcze jako kardynał Bergoglio, spotkał się z Benedyktem XVI, by porozmawiać o kierunku, w jakim zmierza ich wspólnota. Jak mogła przebiegać wówczas ich rozmowa wyobrażał sobie Fernando Meirelles. Główne role zagrali Jonathan Pryce i Anthony Hopkins.

„Teoria wszystkiego” (2014)

Wzruszająca i pouczająca opowieść o geniuszu uznawanym za jednego z największych naukowców wszech czasów. Stephen Hawking w wieku 21 lat dowiedział się, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu maksymalnie 3 lata życia, przeżył jednak ponad 50 lat u boku swoich dwóch kolejnych żon – Jane i Elaine. Oscarową główną rolę zagrał tu Eddie Redmayne.

„Zenek” (2020)

Listę filmów biograficznych na Netflixie zamyka historia największej gwiazdy disco polo, Zenona Martyniuka. W produkcji Jana Hryniaka o drodze Zenka na szczyt, w tytułowego bohatera wcielił się Krzysztof Czeczot.

Jeśli chodzi o filmy biograficzne, Netflix nie realizuje zbyt wielu własnych produkcji. Historie sławnych ludzi woli przedstawiać w serialach. Najsłynniejsze z nich to „The Crown”, „Halston”, „Selena” oraz najnowszy „Clark”. W serwisie znajdziesz też liczne dokumenty na temat znanych osób.

Archiwum: styczeń 2024