Film na podstawie tragicznej historii Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na wieloletni pobyt w więzieniu, nosi tytuł „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”. Obraz ten zdobył wiele prestiżowych nagród w Polsce. Obejrzały go miliony widzów. Dowiedz się, jakie są najważniejsze fakty na temat produkcji tego tytułu. Poznaj obsadę i ciekawostki. W tym miejscu przedstawiamy wszystkie kluczowe dane na temat tego popularnego filmu o Komendzie. Sprawdź także, gdzie obecnie można obejrzeć ten tytuł!

Film o Komendzie – geneza. Niesłuszne skazanie i uniewinnienie

Na początek odpowiedzmy na pytanie o to, jak i dlaczego w zasadzie powstał film o Komendzie. Nie jest tajemnicą, że podstawą scenariusza była historia Tomasza Komendy, który w 2004 roku został niesłusznie skazany wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na wieloletnią karę pozbawienia wolności. Mężczyzna w wyniku pomyłki został niesłusznie uznany winnym gwałtu i zabójstwa nastoletniej dziewczyny w Miłoszycach. Początkowo Komenda został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Wyrok został jednak zmieniony przez tamtejszy Sąd Apelacyjny.

Mężczyzna został osadzony w Zakładzie Karnym w Strzelinie. Przez lata walczył o udowodnienie swojej niewinności. Ostatecznie udało się to w 2018 roku. Do uniewinnienia Komendy przyczyniła się praca kilku policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego, którzy po latach sięgnęli po akta dawnego śledztwa. Czytali strona po stronie kilkanaście tomów akt, wynajdując liczne nieścisłości.

Ostatecznie w 2016 roku prokuratura wróciła do sprawy. W 2017 roku okazało się, że ze śmiercią dziewczyny mógł być powiązany zupełnie inny mężczyzna. W maju 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, stwierdzając, że zebrany materiał dowodowy nie zawierał niezbitych dowodów jego winy. Ostatecznie Tomasz Komenda spędził w więzieniu ponad sześć i pół tysiąca dni, czyli osiemnaście lat. Wielokrotnie brutalnie znęcano się nad nim zarówno psychicznie i fizycznie. To błędne i tragiczne koło udało się na szczęście przerwać.

Film o Komendzie – twórcy

Nie może dziwić, że filmowcy zainteresowali się sprawą, którą swego czasu żyła cała Polska. Scenariusz filmu o Komendzie został napisany przez Andrzeja Gołdę. Jako twórca dał się on poznać jako autor scenariusza do filmów „Pan T.” czy „Ach, śpij Kochanie”. Pracował także jako scenarzysta przy serialach „Kryminalni” oraz „Na dobre i na złe”. Gołda podkreślał, że pracując nad scenariuszem, opierał się na doświadczeniach autentycznego bohatera i uzupełnił je własną wiedzą o realiach więziennych. Zaznaczał też, że w scenariuszu bardziej chodziło mu o prawdę emocjonalną i psychologiczną bohatera niż suche przedstawienie faktografii.

Reżyserii filmu podjął się Jan Holoubek, który już dawno przestał być jedynie „synem Gustawa Holoubka”. Uznanie i popularność zdobył przede wszystkim za sprawą sprawnie zrealizowanego serialu kryminalnego „Rojst”. Autorem zdjęć został Bartłomiej Kaczmarek, który miał okazję współpracować z Holoubkiem przy wspomnianym serialu. Muzykę do filmu napisali zaś Colin Stetson i Sarah Neufeld. Przy powstawaniu muzyki brał udział także Kazik Staszewski, który między innymi nagrał piosenkę do filmu.

Film o Komendzie – obsada

A kto znalazł się w aktorskiej obsadzie filmu o Komendzie? Rolę główną powierzono młodemu aktorowi Piotrowi Trojanowi. Trojan wcześniej dawał się poznać szerszej widowni poprzez mniejsze lub większe role w takich filmach jak „Proceder”, „Chce się żyć” czy krótkometrażowy „Symbol”, który sam wyreżyserował i do którego sam napisał scenariusz.

Na drugim planie w tej produkcji pojawili się tak znakomici aktorzy jak Agata Kulesza czy Jan Frycz. Na ekranie zobaczyć można było także Magdalenę Różczkę, Dariusza Chojnackiego, Bartosza Bielenię czy Jacka Belera.

Film o Komendzie – odbiór i nagrody

Produkcja wyreżyserowana przez Jana Holoubka spotkała się z relatywnie pozytywnymi opiniami krytyków. Michał Walkiewicz wystawił filmowi wysoką notę i zaznaczał, że obraz ten ogląda się jak „film nakręcony z potrzeby serca”. Z kolei Tomasz Raczek wytykał tytułowi pewne scenariuszowe mankamenty, za to podkreślał znakomite rzemiosło aktorskie obecne w produkcji. Łącznie film został obejrzany przez ponad 700 tysięcy osób w kinach, co należy uznać za bardzo dobry wynik.

Obraz otrzymał także ogromną liczbę prestiżowych nagród i wyróżnień. Wśród najważniejszych można wskazać aż siedem Orłów – polskich nagród filmowych. Statuetki za swoje role otrzymali Agata Kulesza, Piotr Trojan i Jan Frycz. Doceniono także reżyserię, montaż i charakteryzację. Łącznie omawiany tytuł otrzymał aż piętnaście nominacji do tych nagród. Z kolei na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obraz dostał dwie nagrody – za debiut reżyserski oraz za pierwszoplanową rolę męską dla Trojana. Autor zdjęć Bartłomiej Kaczmarek otrzymał zaś specjalne wyróżnienie na festiwalu Camerimage.

Film o Komendzie – ciekawostki

Zdjęcia do filmu o życiu Tomasza Komendy powstawały w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Zabrzu. Co ciekawe, w styczniu 2021 roku premierę miał czteroodcinkowy miniserial, który stanowił rozszerzoną wersję filmu. Można w nim było zobaczyć wiele scen nieobecnych w wersji kinowej.

Piosenka nagrana przez Kazika Staszewskiego do filmu okazała się wielkim hitem. Singiel pod tytułem „25 lat niewinności” do tej pory doczekał się ponad ośmiu i pół miliona wyświetleń w serwisie Youtube.

„25 lat niewinności” – gdzie obejrzeć?

Na koniec odpowiedzmy na pytanie o to, gdzie dziś można obejrzeć film w reżyserii Jana Holoubka. Obraz ten jest dostępny w serwisie streamingowym Player. Jest on także dostępny w ofercie Canal+. Produkcję można wypożyczyć także w serwisach Play Now oraz w VOD.pl. Z kolei wspominany czteroodcinkowy miniserial, który powstał na podstawie filmu o Komendzie, jest dostępny w Player.

Właśnie w tych miejscach możesz zobaczyć ten głośny i poruszający film o sprawie Tomka Komendy. Zbrodnia, sprawiedliwość, zagadkowa sprawa i niesprawiedliwe wtrącenie do więzienia. To wszystko zobaczysz w tej produkcji.

Archiwum: marzec 2024